“Щоб рашизм був засуджений, як і нацизм”: франківські фахівці розповіли, як документують воєнні злочини
21 Лют, 2025 14:40

21 лютого в Івано-Франківську стартувала третя науково-практична конференція “Російські воєнні злочини – від документування до покарання”. Українські та закордонні науковці та аналітики ділилися досвідом фіксації злочинів рф.
Про це інформує “Галка” з Прикарпатського університету.
Конференцію організували Центр документації воєнних злочинів, юридичний інститут Прикарпатського університету та ГО “Поступовий гурт франківців”.
За словами завідувача кафедри теорії та історії державного права, доктора історичних наук, професора Сергія Адамовича, документування злочинів розпочалося ще у 2022 році й продовжується досі.
“Свідчення людей – найголовніше. Надалі – це вже поточні речі”, – зазначає він.
Дослідники працюють за напрямками: збирання та документування свідчень, наукове опрацювання зібраного матеріалу та використання свідчень у міжнародних судових процесах.
“Зібрані матеріали стануть доказами як для Європейського суду з прав людини, так і для спеціального трибуналу щодо злочинів агресії росії, які вже почали створювати в Європейському Союзі та, ймовірно, запустять цього року. Наша мета – накопичити достатньо свідчень, щоб забезпечити справедливе покарання винних і засудити рашизм, так само як свого часу було засуджено нацизм”, – додає Адамович.
Спочатку фахівці працюють в Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАПах), опитуючи внутрішньо переміщених осіб. Нині зібрано вже понад 1200 свідчень.
“Коли я опитую людей, думаю, що нічого страшнішого вже не почую… Але щоразу росіяни знаходять спосіб зробити ще гірше – від знищення віконних рам до катувань, зґвалтувань, убивств”, – каже він.
Завідувачка кафедри судочинства, доктор юридичних наук, професорка Юлія Кернякевич-Танасійчук зазначає, що процес фіксації злочинів розпочався на початку повномасштабного вторгнення – саме тоді зародився Центр документування воєнних злочинів.
“Найскладніше – це спілкування з постраждалими. Не кожен готовий говорити. Крім того, для офіційної фіксації потрібні паспортні дані, а це є проблемою”, – пояснює вона.
Документування воєнних злочинів також передбачають спеціальне навчання для фахівців.
У заході беруть участь понад 50 науковців та аналітиків із 14 закладів вищої освіти, наукових установ та аналітичних центрів України, Франції, Польщі, Литви та Чехії.