Що таке подагра, та чим вона загрожує? Консультація франківського ревматолога
14 Жов, 2019 15:51
Подагра – це одна з доволі поширених патологій обміну речовин, яка виникає внаслідок відкладання солей сечової кислоти у суглобах. Вражає це захворювання як чоловіків, так і жінок, переважно у віці після 45 років.
Читайте також: Болі в суглобах можуть бути ознакою онкологічного захворювання
Сечова кислота утворюється в нашому організмі внаслідок розщеплення пуринових основ, котрі надходять з продуктами харчування. В нормі сечова кислота повинна виводитися нирками разом з сечею. Проте, інколи даний урат може накопичуватися в організмі саме у тих тканинах, де фактично відсутнє кровопостачання, зокрема у суглобах, сухожиллях, хрящах. Це, в свою чергу, призводить до руйнування суглоба.
Накопичення солей сечової кислоти можливе у 2 випадках:
- при патології нирок, коли уражена нирка не може повністю вивести сечову кислоту;
- при надмірній кількості сечової кислоти у крові, що несе надто сильне навантаження на нирки.
Також накопичення сечової кислоти викликає тривалий прийом препаратів з ацетилсаліциловою кислотою. Лікарі відмічають, що стрімкому росту захворюваності на подагру сприяє поширене вживання продуктів харчування, що містять пурини (м’ясо, риба) і алкоголю.
Головним симптомом подагри є подагричний артрит – запальний процес суглобів кистей та стоп, найчастіше суглоба великого пальця ноги, а точніше місце з’єднання проксимальної фаланги великого пальця ноги із плесном). Напад подагричного артриту виникає переважно вранці, характеризується інтенсивним стискаючим болем у суглобі, набряком, локальним підвищенням температури, гіперемією шкіри.
Вдень біль поступово зникає і вночі, ближче до ранку, з’являється знову. Це може тривати близько тижня. При частих нападах подагричного артриту відмічається суттєва деформація і руйнування враженого суглобу.
Також своєрідним симптомом подагри є поява наростів на руках або ногах, чи так званих “тофусів”. З часом ці “тофуси” лопаються, і можна побачити білуватий вміст у вигляді кристалів солі. На місці наростів людина відчуває нестерпний біль, який неможливо зупинити легкими знеболюючими препаратами.
При подагрі досить часто виникають ускладнення з боку внутрішніх органів. Варто зауважити, що збільшений вміст солей сечової кислоти сприяє утворенню каменів у нирках і викликає ниркову недостатність.
При появі ознак подагри варто звернутися до сімейного лікаря та лікаря-ревматолога. Діагноз базується на даних анамнезу, огляду ураженої ділянки, лабораторній діагностиці (загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі). Лікування подагри спрямоване на усунення дискомфорту пацієнта, контролю рівня сечової кислоти, попередження будь-яких ускладнень.
Лікування подагри включає в себе:
- прийом нестероїдних протизапальних засобів для усунення болю та запальних ознак;
- прийом препаратів, що знижують рівень сечової кислоти і тих, що перешкоджають її утворенню безпосередньо в організмі;
- місцево: компреси, ванночки на уражену ділянку;
- комплексна дієтотерапія, що вимагає повного виключення пуринів з раціону, вживання мінеральних вод;
- лікувальна гімнастика, плавання, спортивна ходьба.
Не забувайте, що вчасне виявлення симптомів і правильна діагностика – це запорука успішного лікування! Звертайтеся до спеціалістів відділення ревматології медичного центру Оксфорд Медікал та отримайте своєчасну і ефективну медичну допомогу!
Зоряна Зіновіївна Мисліборська – лікар-ревматолог вищої категорії, лікар медичного центру “Оксфорд Медікал Івано-Франківськ”