У період економічної нестабільності бізнесу вкрай важливо мати стабільний канал збуту своїх товарів чи послуг. Одним із таких каналів збуту є державні тендери (закупівлі), адже держава завжди буде купувати необхідні товари та послуги, незважаючи на економічну ситуацію.
Що таке державні закупівлі
Щодня держава закуповує безліч різноманітних товарів, послуг, робіт. Канцелярське приладдя, офісне устаткування, паливо, послуги з ремонту, будівельні роботи – усе просто не перелічиш. Мабуть, важче уявити, що держава не закуповує, ніж продовжувати цей перелік.
Державні закупівлі – це ринок закупівель, які проводять за рахунок бюджетних коштів. Для бізнесу державні закупівлі – це чудова можливість збільшити прибуток та опанувати додатковий канал продажів.
Крім того, з 2016 року в Україні державні закупівлі відбувається за допомогою електронної системи публічних закупівель Prozorro. Це забезпечує рівні правила для всіх учасників ринку, рівний доступ до інформації та прозорість процесу.
Постачальники можуть самостійно обирати, в якому тендері взяти участь. Крім того, на торговельному майданчику Zakupki.Prom.ua можна подивитися відгуки про державних замовників. Це допоможе прийняти більш зважене рішення щодо співпраці з тим чи іншим держзамовником.
Ринок держзакупівель регулює Закон України “Про публічні закупівлі”. Він встановлює певні види закупівель, і у кожного з них є свої особливості.
Види закупівель
Згідно із вищезазначеним законом державні закупівлі поділяються на дві групи:
- ті, що підпадають під дію Закону України “Про публічні закупівлі” та мають проводитися через систему Prozorro для відбору найбільш економічно вигідної пропозиції (спрощена закупівля, відкриті торги, відкриті торги з публікацією англійською мовою, рамкова угода, конкурентний діалог).
- ті, що не підпадають під дію закону та проводяться поза системою Prozorro.
Одним із поширених видів закупівлі є відкриті торги.
Що таке відкриті торги
Відкриті торги застосовуються, коли необхідно придбати товари (послуги, роботи), сума починається:
- від 200 000 гривень для товарів і послуг (1 500 000 гривень для робіт) до 133 000 євро для товарів і послуг (5 150 000 євро для робіт) – це стосується звичайних державних замовників;
- від 1 000 000 гривень для товарів і послуг (5 000 000 гривень для робіт) до 133 000 євро для товарів і послуг (5 150 000 євро для робіт) – це стосується закупівельників-монополістів.
Для того, щоб постачальнику взяти участь у відкритих торгах, йому необхідно зареєструватися на одному із торговельних майданчиків, які є офіційними учасниками системи Prozorro (наприклад, на майданчику Zakupki.Prom.ua).
Після реєстрації слід уважно ознайомитися з документами до закупівлі та ретельно підготувати тендерну пропозицію. Секрет успішної участі у тендері полягає в тому, щоб подати саму ту пропозицію, яка на сто відсотків відповідає умовами закупівлі.
Що таке переговорна процедура
Цей вид закупівлі застосовується для таких же сум, як і відкриті торги, але у даному випадку електронна система Prozorro не використовується.
Закон України “Про публічні закупівлі” встановлює перелік випадків, коли держзамовник може використовувати переговорну процедуру. Наприклад, якщо необхідну роботу може виконати лише один постачальник (закупівля у монополіста, закупівля у переможця мистецького чи архітектурного конкурсу, надзвичайна ситуація та інші підстави відповідно до Закону України).
Як швидко зрозуміти, як брати участь у тендерах
Щоб розібратися в типах закупівель та інших важливих питаннях, можна скористатися навчальним порталом Education.Zakupki.Prom.ua. Він містить навчальні інструкції, записи вебінарів, а також безкоштовний онлайн-курс “Участь у тендерах: від першого кроку до перемоги”.
Бажаємо успіхів у державних закупівлях.