Швидкість, безпечність, прозорість: виборчу систему України обговорили у Франківську (ФОТО)
25 Лип, 2018 12:15
У середу, 25 липня, в Івано-Франківську моніторингово-аналітична група “ЦИФРА” презентувала результати дослідження щодо передачі виборчої інформації з дільничних виборчих комісій до комісій вищого рівня.
Читайте також: Міська рада погодила об'єднання чотирьох медзакладів Франківська в один "кластер"
За словами аналітика та співзасновника МАГ “ЦИФРА” Назара Бойко, основним напрямком діяльності групи є дослідження соціально-політичних процесів в Україні та закордоном, зокрема, аналіз виборів.
“З 2014 ми організували 18 міжнародних місій спостереження за виборами в країнах Східної та Західної Європи, а також в США. Це досвід дозволив “ЦИФРІ” розвинути експертизу щодо міжнародних стандартів проведення виборів. Ці знання використовуються у просвітницьких цілях, а також з метою вироблення рішень щодо покращення якості українських виборів” – пояснює Назар Бойко.
Аналітик зазначив, що найважливіша частина виборів – це встановлення результатів голосування – передбачає систему передачі інформації з дільничих виборчих комісій, через окружні, до Центральної виборчої комісії. На його думку, аби сформувати довіру до виборів та результатів голосування, ця система повинна працювати швидко, точно, безпечно та варифікабельною, тобто залишити можливість перевірити інформацію будь-коли після голосування.
“Для дослідження МАГ “ЦИФРА” використала дострокові парламентські вибори у 2014 році, аби перевірити, наскільки система передачі виборчої інформації в Україні відповідає зазначеним критеріям. Відтак, група з’ясувала, що інформація про результати голосування з близько 100% дільниць надходить до Центральної виборчої комісії протягом чотирьох днів після закінчення виборів, проте останні електронні повідомлення з’являються у системі більше, ніж за два тижні після дня голосування. Це значно сповільнює встановлення результатів виборів”, – каже Назар Бойко.
Він додав, що більш, ніж чотири тисячі з 30 тисячі дільниць не здали виборчий протокол з першого разу, на це може бути кілька причин: складність форми протоколу, низький рівень підготовки членів дільничих виборчих комісій, навмисне намагання вплинути на результати голосування.
“Результати дослідження дозволяють говорити про порушення виборчого законодавства у процесі уточнення виборчих протоколів. Частина протоколів уточнювалося за межами виборчих дільниць”, – каже аналітик “ЦИФРИ”.
Експерт навів приклад виборів у Польщі 2015 року. Там вже на самих дільничних комісії були комп’ютери зі спеціальною програмою та навчена людина. Підрахунок голосів був швидким, безпечним та прозорим.
Насамкінець Назар Бойко нагадав, що йдуть вибори 2019 року, рівень змагальності серед кандидатів у президенти зростає. МАГ “ЦИФРА” співпрацює з Центральною виборчою комісією та намагається вдосконалити систему виборів в Україні.