Скільки й за що сплачують платники податків Івано-Франківська Асоціації міст України, – розбір “Галки”

Автор: Вадим Войтик

05 Лют, 2024 12:01

Поділитись публікацією
Скільки й за що сплачують платники податків Івано-Франківська Асоціації міст України, – розбір “Галки”

У шість разів зросли у 2023 році витрати бюджету Івано-Франківської об’єднаної громади на членство в асоціації органів місцевого самоврядування і склали рекордні у порівнянні з попередніми роками 1,9 млн грн.

Галка” вирішила в цьому розібратися. Спойлер: ясніше не стало. 

Вступ

Два роки тому, за кілька тижнів до початку повномасштабного вторгнення Івано-Франківськ зустрічав учасників форуму “Асоціація міст України єднає Україну”. У 2022 році Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України” (АМУ) відзначала своє 30-ліття. 

30 років – це великий відрізок часу. Нам приємно, що з кожним роком Асоціація міст України стає дедалі більшою платформою для лобіювання інтересів місцевого самоврядування, – вітав присутніх як співорганізатор заходу мер Івано-Франківська Руслан Марцінків. 

Ми об’єднуємо людей, незалежно від того які політичні сили представляємо. Івано-Франківське відділення сьогодні об’єднує 62 громади. Яка б влада не приходила, завжди хочеться, аби було лобіювання місцевого самоврядування, аби коштів було більше і більше повноважень на державному рівні. Важливо, аби був баланс. Вірю, що незабаром у Конституції України буде затверджена місцева Хартія вольностей, місцева хартія самоврядування, щоб не виникало конфліктів щороку, коли ми ухвалюємо бюджет”, – висловив сподівання міський голова.

Що це за Асоціація?

Асоціація міст України – всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування, що представляє позицію та захищає інтереси місцевого самоврядування, веде від імені громад діалог з органами державної влади на всіх рівнях. Створена 1992 року за ініціативи міських голів. Член Ради європейських муніципалітетів та регіонів. Учасник впровадження децентралізаційної реформи в Україні.

Станом на кінець 2023 року до складу АМУ входить 1042 територіальні громади. Регіональні відділення діють у всіх областях України. Із січня 2016 очолює АМУ київський міський голова Віталій Кличко. 

Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації зареєстровано у червні 2000 року. За даними аналітичної системи YouControl засновниками виступили 15 міських громад Прикарпаття. У самому відділенні стверджують, що членами Асоціації є всі 62 об’єднані громади області.  

І що з того громаді?

Сайт регіонального відділення не дає відповіді на це запитання. У розділі “Проєкти” останній допис від 2020 року. Банк ідей, створений вочевидь для обміну корисними практиками, має два дописи, за 2023 та 2020 роки. Розділ анонсів інформує лише про дві торішні події. 

Сторінка про “успіхи громад” має тільки дві інформації за 2023 рік. Рік, у якому регіональне відділення АМУ отримало рекордні надходження принаймні від одного зі своїх засновників.

Спроби знайти ідеї від Івано-Франківського відділення на головному сайті Асоціації міст теж не мали успіху. Принаймні відповідний розділ сайту порожній

Аби з’ясувати, яка ж користь громаді Івано-Франківська від членства в АМУ “Галка” спрямувала до мерії три інформаційні запити. На жаль, у жодній із відповідей чиновники мерії не навели жодного речення щодо переваг членства, особливо в контексті суттєвого збільшення бюджетних видатків за цією статтею витрат (про це далі, – авт.).

Як пояснив у одній із відповідей на наші запити керуючий справами міськвиконкому Ігор Шевчук, “сплата членських внесків в АМУ направлена на виконання його статутних завдань“. Для отримання більш детальної (тобто бодай якоїсь – авт.) інформації щодо використання сплачених на рахунок івано-франківського відділення коштів платників податків чиновник порадив звернутися безпосередньо до відділення АМУ.

Детальніше – на сайті

Ще до отримання поради від мерії “Галка” звернулася до івано-франківського відділення регіонального відділення АМУ із відповідним запитом. Ми просили відповісти на наступні запитання:

  1. Яка загальна сума коштів отримана ІФРВ “Асоціація міст України” від членів (засновників) за 2023 рік, окремо за кожним із переліку?
  2. Чим обґрунтований (на підставі чого здійснюється) саме такий розмір оплати?
  3. Хто з членів (засновників) ІФРВ “Асоціація міст України” не здійснював оплату членських внесків за 2023 рік?
  4. Яку суму коштів сплачено членами (засновниками) на рахунок ІФРВ “Асоціація міст України” за 2020-2022 роки (окремо за кожним роком)?
  5. Як використовуються отримані у якості членських внесків кошти? Просимо надати звіт про використання за останній звітний період.

Із відповіді за підписом виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення (ІФРВ) Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України” Юрія Стефанчука ми з’ясували наступне.

По-перше, Івано-Франківська міська громада єдина з 62 членів, яка здійснила внески до ІФРВ в розмірі 1 412 450 грн. Принаймні саме так випливає із відповіді. 

По-друге, підстава для внесків – рішення Загальних зборів АМУ від 13 травня 2021 року та Угода про сплату членських внесків (до угоди ми ще повернемося, – авт.). 

За минулі роки надходження до ІФРВ були значно скромнішими. 2020 рік – 563 037, 2021 – 286 202, 2022 – 312 467 грн. Якщо порівняти ці надходження з внесками міськради Івано-Франківська, можна зробити висновок, що починаючи з 2021 року регіональне відділення Асоціації міст України фінансується виключно коштом бюджету громади обласного центру.

Аби отримати рекордні 1,4 млн від свого єдиного сумлінного члена виконавчий директор ІФРВ АМУ Юрій Стефанчук тричі звертався до Руслана Марцінківа. Перший раз ще у жовтні 2022 року, аби мер передбачив в бюджеті громади 362 450 грн на забезпечення роботи відділення у 2023 році. 

У квітні 2023 він написав нове прохання, вже на 500 тисяч, а ще 600 тисяч Стефанчук попросив у Марцінківа в серпні 2023 року. 

Внески щоразу оформлювалися угодами. Однак, на відміну від угод, які всі ми звикли бачити, договори на багатотисячні суми не містять жодних прав чи обов’язків сторін. Взагалі. 

Слід зауважити, що крім цих 1,4 млн платники податків Івано-Франківської громади у 2023 році заплатили ще 287,5 тис. внесків до головного офісу АМУ. 

Наданий на прохання редакції “Галки” звіт про використання коштів за 2022 рік виявився стандартним податковим звітом неприбуткової організації. Того року ІФРВ використало 342683 грн на свою статутну діяльність. 

Варто зазначити, що основною метою діяльності АМУ та її регіональних відділень є захист існування, становлення та розвитку місцевого самоврядування в Україні. Майно та кошти використовуються асоціацією та регіональними відділеннями для виконання її статутних завдань і не можуть використовуватися для інших цілей.

Відтак, пропонуємо Вам більш детально ознайомитися із річним звітом ІФ РВ АМУ за 2023 р. за посиланням“, – відповів на запит редакції пан Стефанчук.

Читаємо звіт

Звіт Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України за 2023 рік має 40 сторінок. У кількох розділах наведена хронологія подій, до яких у той чи інший спосіб ймовірно причетні автори звіту.

Зокрема у січні згадується підтримка групи послів G7 реформи децентралізації, у лютому – вебінар представників громад Прикарпаття, у квітні – онлайн зустріч очільників громад з міністром Ляшком і так далі. Крім того, принаймні раз на місяць, як йдеться у звіті, виконавчий директор ІФРВ пан Стефанчук бере участь у нарадах та зустрічах.

Чималу частину звіту присвячено роботі громад в умовах воєнного стану та дайджесту допомоги громад фронту. На думку авторів звіту частиною їх роботи стала розповідь Р. Марцінківа інтернет-виданню “Галичина” про громадське бюджетування або участь голови Надвірної у програмі “Новий погляд на ТРК “РАІ”. 

Втім власне фінансам з 40 сторінок присвячено три абзаци тексту. Як виявилося, відділення у 2023 році отримало також грантову проєктну підтримку в розмірі 2,3 млн грн. Натомість відомості про членські внески у публічному звіті та офіційних відповідях франківської мерії та регіонального відділення не збігаються: у звіті згадується лише 565 тис. внесків (нагадаємо, у відповідях йшлося про 1 412 450 грн).

Витрати ІФРВ за 2023 рік у звіті зазначені двома цифрами: адміністративні (вочевидь зарплата) в розмірі 752 тис. грн та оплата комуналки, техніки й усього іншого в розмірі 1,5 млн грн. 

PS

За даними аналітичної системи YouControl Руслан Марцінків є не лише мером Івано-Франківська, але й керівником Івано-Франківського регіонального відділення “Асоціації міст України”, отримувача бюджетних мільйонів. 

Чи виправдовує сьогодні АМУ покладені на неї надії?спитали у Марцінківа в контексті чергового ювілею організації?

Звичайно, адже Асоціація постійно допомагає містам України рухатися до свого європейського майбутнього, – відповів мер Івано-Франківська.

Читайте також: У франківській поліклініці №4 оновили гінекологічний кабінет (ФОТО)