Скільки коштує приготувати борщ у Франківську + рецепти від перехожих (ФОТО)
24 Січ, 2025 20:15
Борщ – це одна з найбільш відомих та улюблених страв національної кухні України. Він має багатовікову історію і є невід’ємною частиною культурної спадщини. Це не просто суп, це справжня кулінарна традиція, що має безліч варіацій залежно від регіону, пори року та особливостей родинних рецептів.
Саме тому “Галка” вирішила зробити невеличке розслідування і дізнатися та порівняти ціни борщового набору на центральному ринку, в найближчому АТБ, Сільпо та Рукавичці.
Ось порівняльна таблиця цін, яку ми сформували:
І разом з тим, гуляючи між рядами центрального ринку “Галка” розпитала продавців та покупців, як вони готують борщ.
Продавчиня фруктів Надія з Угорників з посмішкою на обличчі стверджує, що у Франківську кожна господиня готує борщ по-різному.
“Я варю борщ на ребрах, бо ребра дають більше смаку. Я їх трохи тушу, після цього кидаю їх в киплячу воду. Коли вони зваряться, додаю туди ще картоплю. Варю все це десять хвилин. Після цього додаю капусту. Але, якщо капуста тверда, то кидаю її разом з картоплею, щоб вона зварилася.
Також тушу бурячок з цибулькою та морквою, під час цього додаю трохи води й томату. Коли все гарно втушиться, закидаю до каструлі. Наприкінець перчу, даю трохи часничку, і фасольку, яку варю наперед. Тримаю на вогні ще п’ять хвилин і все – борщик готовий”, – ділиться рецептом пані Надія.
Якщо пройти трохи далі, то можна зустріти Марію, продавчиню з Галицького району, яка продає овочі. Вона також з радістю розповіла, як готує борщ.
І звичайно ж слова, з яких вона почала свою розповідь були: “Кожна господиня варить борщ по-своєму”. Звичайно ж стандарти приготування у кожного одні і ті ж самі, але сам процес у кожного відрізняється.
- Спершу реберця
- Потім додаємо картоплю
- Капусту (можна квашену)
- Фасолю (замочену напередодні)
- Тушимо буряк (можна сирий, якщо немає вареного)
- До зажарки замість томатної пасти йде аджика власного виробництва
Час приготування борщу пані Марії – до години часу.
А якщо завітати у м’ясний павільйон, можна зустріти продавчиню Марію зі Старого Лисця, яка також любить готувати борщ і поділилася його рецептом.
“Борщ я готую так: ставлю варитися картоплю, за час поки вона вариться, я нарізаю або натираю на терці буряк, моркву і до цього ж додаю цибулю. Все це 15 хвилин обжарюю на сковорідці. Можна обжарювати на олії або на смальці. І коли картопля трохи покипіла, додаю до неї зажарку і заправляю оцетом або томатом. І варю це ще 10-15 хвилин”, – розповідає пані Марія.
І ось ми плавно переходимо до покупців. На виході з ринку на шляху зустрілася неймовірно мила пара. Чоловік та дружина похилого віку, тримаючи один одного за руки, разом робили закупи.
Пані Рената поділилася рецептом борщу на Святвечір, який передається у неї в родині з покоління в покоління.
- Насамперед пані Рената квасить буряк.
Вона нарізає його брусочками, і до половини заповнює ними трилітрову банку. Ставлячи між рядами часник та лавровий лист.
Потім кип’ятить воду, охолоджує її і заливає до буряка, як то кажуть “по Марусин поясок”.
Буряк має скиснути (по часу киснути він буде залежно від температури).
Коли “буряковий квас” готовий, то проціджуємо його, заливаємо у посудину і ставимо в холодильник.
- На Святвечір:
Миємо, чистимо та ріжемо на шматочки: буряк, моркву, селеру. І ставимо варити.
Вивар має бути досить насичений. Після цього, проціджуємо овочевий вивар і заливаємо в каструлю. Солимо і даємо смажену або варену цибулю. І після цього всього додається “буряковий квас”. “Квасу” можна заливати по смаку, в залежності, чи хочете, щоб борщ був більш, чи менш кислий.
Коли борщ закипить, вимикаємо його, щоб він настоявся.
І одразу рецепт грибних вушок:
Мелемо гриби, і робимо вушка (можна в формі пельменів, де замість фаршу гриби).
Кидаємо вушка в борщ. Там вони настоюються та набирають свого смаку.
Опісля пані Рената подає борщ на стіл, де вже чекають інші святвечірні страви.
А тепер прогуляємося хвилин десять вуличками Франківська і завітаємо до “Рукавички”. Тут поцікавимося цінами на продукти для борщу і заодно розпитаємо продавчиню Наталю, як вона готує борщ.
“Спершу я відварюю ребра. Після кидаю до цього бульйону картоплю. Окремо в сковорідці роблю зажарку з нарізаної цибулі і натертого на “великій терці” буряка та моркви, додавши томатну пасту. Коли це трохи втушиться, додаю ложку оцту.
Коли картопля зварилася до пів готовності, дорізаю свіжу капусту і рис.
Додаю до каструлі зажарку. Чекаю, щоб ще трохи покипіло. Потім вимикаю і додаю сіль, мелений перець, лавровий лист, перець горошком, трошки зеленинки – кропу чи петрушки”, – розповідає пані Наталя.
Ну і під кінець, спеціально для читачів «Галки», маємо для вас рецепт справжнього херсонського борщу, який авторці цього тексту переповіла подруга з півдня:
- Варимо бульйон на ребрах (годину)
- Закидаємо картоплю
- Окремо натираємо на «великій терці» буряк
- Тушимо буряк
- Робимо зажарку з цибулі, моркви та томатної пасти (2-3 ложки)
- Смажимо, після чого додаємо трохи води
- Окремо шинкуємо капусту (на маленькі шматочки)
- Коли зварилася картопля, закидаємо капусту + додаємо зажарку + консервована фасоля
- Після цього додаємо буряк разом з приправою або гвоздикою
- З двох картоплин робимо пюре + ложка цукру і також додаємо до основного змісту борщу
- Солимо і перчимо
- І куштуємо!
А який борщ готуєте ви? Напишіть у коментарі і смачного!