Смартфон — не лікар. Вчені довели, що додатки для діагностики здоров’я зазвичай помиляються
30 Тра, 2020 19:25
Багато людей звертаються до Google або спеціальних програм для самостійної діагностики, але онлайн-перевірки симптомів є точними тільки в третині випадків.
Такі дані були отримані в новому дослідженні австралійського Університету Едіт Коуен, пише НВ.
В ході дослідження було проаналізовано 36 міжнародних мобільних засобів перевірки симптомів, і було встановлено, що вони поставили правильний діагноз після першої появи симптому всього в 36% випадків, а після третьої появи симптому — в 52% випадків.
Дослідження також показало, що рекомендації про те, коли і де звертатися за медичною допомогою, були точними в 49% випадків.
Провідний автор роботи Мішель Хілл сказала, що результати повинні дати людям паузу для роздумів.
«Хоча може бути заманливо використовувати ці інструменти, щоб з’ясувати, що може викликати ваші симптоми, в більшості випадків вони ненадійні в кращому випадку і можуть бути небезпечні в гіршому випадку», — сказала вона.
Такі додатки просять користувачів перерахувати їх симптоми, перш ніж представляти можливі діагнози. Також програма видає рекомендації про те, чи повинен користувач звернутися до лікаря або в лікарню і наскільки швидко.
За словами пані Хілл, онлайн-перевірки симптомів можуть давати помилкове відчуття безпеки.
«Ми всі були винні в тому, що були кіберхондриками і гуглили при перших ознаках головного болю. Але реальність така, що до цих сайтів і додатків слід ставитися дуже обережно, так як вони не бачать всієї картини — вони не знають вашої історії хвороби або інших симптомів», — сказала вона.
Дослідження показало, що рекомендації по сортуванню, тобто про те, коли і де звертатися за медичною допомогою, дають більш точні результати, ніж при діагностиці.
«Ми порахували, що рекомендації по зверненню за медичною допомогою у випадках невідкладної допомоги були доречні приблизно в 60% випадків, але в разі непередбачених ситуацій вони знизилися до 30−40%», — сказала Хілл.
Проте, за словами Хілл, онлайн-системи перевірки симптомів все ж можуть знайти своє місце в сучасній системі охорони здоров’я.
«Вони не є заміною для відвідування лікаря, але вони можуть бути корисні для надання додаткової інформації, коли у вас вже є офіційний діагноз. Ми також бачимо, що засоби перевірки симптомів ефективно використовуються при нинішній пандемії COVID-19», — сказала вона.