Розвінчування козака Гаврилюка свідчить про загострений нервоз, – Софія Андрухович.
Українська письменниця і перекладач Софія Андрухович опублікувала у своєму профілі Facebook своє ставлення до розвінчування козака Гаврилюка.
Глядіть-но, наскільки торжество навколо розвінчування Козака Гаврилюка красномовно свідчить про загострений невроз нашого суспільства.
При кожному неврозі – це стосується і людської істоти, і суспільств – неймовірно великий розрив між уявним ідеалізованим образом, з яким себе ідентифікують, та реальною ситуацією, невідповідність якої ідеалу викликає болісні реакції, агресію, фрустрацію, презирство та ненависть до себе, у кого що.
Коли Козак Гаврилюк пройшов через катування і виявив при цьому насправді рідкісну мужність та людську гідність, ми, у зашкалі патріотизму, зідентифікували себе з ним і мало не повибухали від почуття власної величі. Жінки та деякі чоловіки вифантазували секс із Козаком Гаврилюком. Чоловіки та деякі жінки повірили, що це вони стоїчно пережили катування на морозі. Принаймні, точно могли б, просто так збіглось, що не довелось.
Тут важливо зазначити, що жодна людина не зобов’язана виявляти таку мужність, як Гаврилюк. І що боятись насильства, наприклад – це нормально. А мужність Гарилюка – це його індивідуальна особливість, варта поваги.
Натомість ми витягнули наші кришталеві чари, захлинаючись тим, що били-вбивали на чужину гнали і під копитом камінь тріснув.
А ось тепер, переглянувши відео з Козаком, ми начепили на палицю Володаря Мух і кровожерливо восторжествували. З тією ж реактивною потужністю ідеалізований образ, в який ми намагаємось себе увібгати, розцвів і забуяв глибинами інтелекту. Колишній герой у цьому випадку став мішенню для мстивої агресії. Ну звісно, ми б не могли витримати те, що витримав він, але зате – ну ви тільки на це ж подивіться, який мізерабль! Не те що ми.
Возвеличення себе шляхом приниження іншого – добре перевірений трюк невротика. А “інтелект”, як правило, найбільш розповсюджена підстава.
Ідеться в цьому прикладі винятково про градус збудження і злостивості та про симптоматичність, а не про очевидні речі, хто куди мав право пхатись і хто за цього когось і чому голосував. Про нездорові емоції. І проблеми з почуттям власної гідності, самоповагою та повагою до інших.