“Сьогодні у нас тисячі гинуть за історію”: у Франківську Акім Галімов та Дмитро Капранов провели зустріч до річниці коронації Данила Галицького (ФОТО)
01 Гру, 2023 16:15
Першого грудня, у 770 річницю з моменту коронації Данила Романовича у Франківську пройшло відкрите обговорення на тему «Традиції українського монархізму». На неї завітали Акім Галімов та Дмитро Капранов.
Про це пише Галка з місця події.
Подію організував Франківський Університет Короля Данила (УКД), в приміщенні якого й проводилось обговорення.
В літописах є згадка, що в кінці 1253 року відбулась коронація Данила Романовича, патрона університету. Одна з цілей заходу – вшанувати Короля Данила, на честь якого названий університет. Мета цього заходу – в сучасних умовах популяризувати історичну пам’ять про наше минуле та найкращі події нашої історії.
Проректор забезпечення якості освіти та цифрової трансформації УКД Любомир Іллін розповів, що схожі заходи вже проводилися раніше, але студентів на них було важко зацікавити:
“Традиційним для університету є проведення десятків різноманітних наукових і в науково-популярних заходів. Якщо говорити про заходи, які безпосередньо стосувалися персони Короля Данила, то минулого року ми проводили захід, який стосувався патріотичного виховання молоді з історичним контекстом. Цьогоріч ми вирішили не просити безпосередньо фахових істориків, а тих людей, які найкраще популяризують історію – це відомі у медійному просторі Галімов і один з братів Капранових”, – ділиться Любомир.
Тема обговорення з гостями – «Традиції українського монархізму». Чоловіків питали про те, як вони не будучи фаховими істориками зрозуміли, що історію вчити варто та для чого вони собі поставили ціль поляризувати історію. Також намагалися вияснити що необхідно об’єктивно дослідити та переосмислити в нашій історії і як загалом зробити так, щоб українці цікавились і любили своє історичне минуле.
Акім Галімов вважає, що коли ми говоримо про монархізм, то важливо розуміти, що він у нас був, що наші політичні моделі, які існували на території України в різні століття були абсолютно такими ж, як і в Європі в той час. Акім каже, що це важливо розуміти для того, щоб усвідомлювати нас, як частину європейської спільноти:
“Після перебування в складі радянського союзу нам завжди насаджували, що ми є частиною російського світу, що ми маємо дивитися на Москву. Відповідно мені здається, що коли в нас настав час незалежності, то нам самим собі доводилося пояснювати, що ми є частиною Європи. Тому мені важливо розкривати цю історію, показувати як воно було насправді та говорити, що ми завжди були частиною європейської політики. Нам говорять, що ми маємо стати повноцінним членом Європейського Союзу, чи повноцінним скажімо членом європейської родини. Ми й так є цим повноцінним членом і завжди ним були”, – розповів Акім.
Галімов каже, що їх задача, як популяризаторів історії робити так, щоб все, що стосується нашого минулого було просто, доступно і цікаво. Раніше в Україні, на його думку, були якісні історичні дослідження, але було мало спроб пояснити ці дослідження звичайним людям.
“Історія пояснює дуже багато моментів сьогодення. Пояснює те, як ми живемо сьогодні, пояснює навіть причини тих конфліктів, які сьогодні є”, – додає Акім.
Дмитро Капранов вважає, що історики – це помічники в нелегкій справі інформаційної війни й інформаційного спротиву російській пропаганді.
“Популяризатори історії повинні співпрацювати з істориками, адже вся наша робота базується на їхній роботі. І кожна дисертація, до якої ми доходимо написана руками от їхніх вчителів. А сьогодні ми виховуємо нове покоління істориків, які повинні розуміти роль історії. Що це не кабінетна наука, що історія – це зброя. Сьогодні у нас тисячі гинуть за історію”, – ділиться Дмитро.
Дмитро каже, що без істориків не буде нас. Ми не можемо вигадувати історію, ми можемо тільки прочитати роботу історика. Тому популяризувати історію серед молоді – дуже важлива зараз місія.
“Ми дуже любимо зустрічатися зі студентами, але тут є одна проблема. Можливо їх це не цікавить. Ми сьогодні перевіримо. Я не знаю хто нас дивиться на ютуб-каналі. Там люди від 18 до 40, тобто студенти теж дивляться. Але ти кожен раз, коли ти виходиш перед молоддю, коли вже маєш свою бороду, ти завжди думаєш: “А я взагалі зможу так сказати, щоб їм стало цікаво?” У кожного ж тепер у вухах навушники, а там все значно цікавіше. І те, що ми залізли туди в навушники й віщаємо з Ютубу це звісно добре, але ти завжди, як при першому побаченні тремтиш, думаєш от як воно так, складеться, не складеться”, – завершив Дмитро.
Довідково: Акім Галімов – продюсер, автор і ведучий проєктів «Реальна історія», «Україна. Повернення до своєї історії». Дмитро Капранов – книговидавець, письменник, співавтор ютуб-каналу «Імені Т.Г. Шевченка».