Спорткомплекс “Електрон” продають. 6 років тому мерія його викупила та обіцяла відновити. – Фактчек Галки
22 Тра, 2023 14:03
Занедбаний фізкультурно-оздоровчий комплекс “Електрон” в Івано-Франківську приватизовують. Шість років тому його фактично викупили у фірми-забудівника та неодноразово обіцяли відновити та навіть замовити проєктно-кошторисну документацію. Згодом здали у довготривалу оренду.
Читайте також: Марцінків розпорядився покращити облік і оповіщення військовозобов’язаних в Івано-Франківську
“Галка” розбиралася, як мінялися плани Івано-Франківської мерії щодо цього комплексу та чи є тут “зрада”.
1. Що за “Електрон” такий?
Спортивно-оздоровчий комплекс в центрі Івано-Франківська збудували в 1995 році. Він перебував на балансі заводу “Промприлад”, який розміщувався поруч.
Тут проходили турніри з різних видів, тренувалися спортсмени. З часом змагання проводити перестали, але діти та молодь все ще тренувалися в спорткомплексі.
Після акціонування, занедбання та фактичної приватизації майнового комплексу заводу, спорткомплекс опинився у володінні ТОВ “Філ-Буд” (“Спілка забудівників”). Підприємець розпочав переговори про можливе знесення спортивної будівлі.
2. Так чого не знесли, як хотіли?
Планам забудівника у 2014 році завадила “свободівська” більшість в Івано-Франківській міській раді. Окремим рішенням вони зобов’язали мерію “опрацювати питання передання спортивно-оздоровчого комплексу “Електрон” у власність громади міста Івано-Франківська”.
Виконавчий комітет мав підготувати проєкт рішення про закріплення земельної ділянки під спорудою за міською радою та провести переговори з тодішнім власником споруди.
«Знаємо, що в Івано-Франківську є значна проблема з спортивними спорудами. Особливо це стосується центральної частини міста. Тож сьогодні треба зробити все можливе, аби зберегти цей комплекс, і належно його відреставрувати», – заявляв у 2014 році голова фракції «Свобода» у міській раді Роман Онуфріїв.
З ним повністю погоджувався тодішній депутат Верховної ради Руслан Марцінків:
«Левову частку відвідувачів «Електрону» складає студентська молодь та літні іванофранківці. Ціни на заняття в комплексі тут є найдешевшими – тож споруда має неабияке соціальне значення для громади. А за роки роботи у стінах спорткомплексу підготували десятки чемпіонів та призерів всеукраїнських змагань з різних видів».
3. “Електрон” передали у власність громади Івано-Франківська?
Так. У 2017 році забудівник відмовився від цієї території. Натомість йому віддали іншу, не менш привабливу земельну ділянку поруч та звільнили від сплати пайової участі. Відбувся обмін майном, тож спортивний комплекс громадою фактично був викуплений.
“Місто повертає об’єкти: повернуло палац Потоцьких, а зараз – цей спортзал, – говорив тоді міський голова Руслан Марцінків. – Замість того, щоб віддавати це у приватну власність, як робили, скажімо, у дев’яностих роках, ми все робимо, щоб зберегти їх. Набагато легше їх відновити, це центр міста. Зробити тут спортзал для наших дітей”.
На своїй сторінці в соціальній мережі в січні 2018 року Марцінків писав:
“Оглянули спорткомплекс “Електрон”. Останнього разу спортивні змагання проводилися тут понад 5 років тому. Та ми плануємо повернути в ці стіни спортивний дух та дитячий сміх. Тож цьогоріч ми виділили кошти на створення проектно-кошторисної документації щодо відновлення комплексу. Звісно, це робота не на один рік, але ми маємо зробити максимум для того, щоб місто отримало ще одну спортивну споруду. В центрі таких спортивних комплексів більше немає. Це ще раз підкреслює важливість цієї споруди”
4. Не склалося як і з мостом?
Саме так. А також як з садочком на Каскаді, плавальним басейном, пішохідним фонтаном на стометрівці та іншими мегапроєктами.
Втім, ще 7 березня 2019 року міський голова Руслан Марцінків запевняв, що ремонт спорткомплексу “Електрон” планується розпочати.
“Роботи з ним багато, але це буде гарна база для ДЮСШ”.
Станом на 8 листопада 2019 року у звіті міського голови Руслана Марцінків зазначалося, що наразі розробляється проєктно-кошторисна документація на реконструкцію фізкультурно-оздоровчого комплексу “Електрон” що знаходиться на вул. С. Бандери, 12А.
Договір на виконання документації з реконструкції комплексу дійсно уклали у вересні 2018 року з ФОП Даниляк. З того часу договір на ці роботи кілька разів перекладали, загальна вартість робіт за даними системи Prozorro склала 359 839 грн.
За інформацією вказаною у звіті про реалізацію Програми розвитку фізичної культури та спорту в Івано-Франківську на 2019-2022 роки у 2019 році на реконструкцію фізкультурно-оздоровчого комплексу “Електрон” впродовж звітного періоду з міського бюджету виділено 6 246 тис. гривень.
5. Остаточний занепад
Станом на 2020 рік комплекс перетворився на сміттєзвалище. Приміщення руйнується ззовні та всередині.
“Все захаращене сміттям. Мешканці, які живуть поблизу, розповідають, що на території “Електрону”, який розташований на вулиці Степана Бандери, часто збираються компанії підлітків і розпивають спиртне. Також тут часто зустрічаються безпритульні та наркомани, а два роки тому вони ледь не спалили комплекс”, – писав тоді мешканець мікрорайону Юрій Чебан.
Після його допису волонтери під орудою громадської організації “Хазард” прибрали територію комплексу. Мерія, яка на цей момент залишалася балансоутримувачем споруди, не долучалася.
“Мені справді боляче спостерігати за теперішнім станом цього спортивного комплексу, адже раніше він був одним із центрів спортивного життя Івано – Франківська. Саме тому ми сьогодні зібралися тут, щоб очистити комплекс від всього зайвого”, – розповідав у червні 2020 член правління ГО “Хазард” Василь Стримбіцький.
“Як небайдужий житель свого міста, я не міг пропустити такий захід. Я завжди стараюся долучитися до всіх акцій, які проводить ГО “Хазард”, – казав волонтер Олександр Богачов.
Згодом він стане кандидатом у мери від партії “Слуга народу” та членом виконавчого комітету Івано-Франківської міськради.
Загалом за один день 13 червня 2020 зі спорткомплексу вивезли близько 9 вантажівок сміття.
6. І коли мерія вирішила “Електрон” приватизувати?
Ми не знаємо точно, але на початку грудня того ж 2020 року Руслан Марцінків оприлюднив візуальний проєкт реконструкції комунального спорткомплексу “Електрон”.
“Розвиток спорту – одне із пріоритетних завдань для міста. Тому ділюся із вами проектом реставрації спорткомплексу “Електрон”. Такий вигляд він матиме після завершення всіх робіт інвестором. Але важливо, що комплекс залишиться у комунальній власності. Ну, і найголовніше – тут знову відновиться спортивне життя”, – писав Марцінків.
Міський голова не зазначив, хто ж буде інвестором робіт. Жодних рішень з цього приводу на той момент ні міська рада, ні міський виконавчий комітет не ухвалювали.
Згодом з’явився новий коментар мера.
“Ми рахували, потрібно буде від 300 до 500 тисяч євро, щоб його зробити фахово, з усім благоустроєм, щоб дійсно спортсмени могли тут займатися, – каже Марцінків. – На сьогодні ми не маємо таких грошей, щоб зараз відреставрувати цей спортзал. Зважаючи на ситуацію з коштами в місті, на ту кількість завдань, на мою думку, це непогано, що виявилися інвестори, які готові вкладати гроші й відновити цю спортивну споруду”.
2 лютого 2021 року на сайті “Prozorro. Продаж” оприлюднили оголошення про аукціон на передачу в оренду нерухомого майна за адресою: м. Івано-Франківськ, вул Степана Бандери,12-А. Комплекс планували передати в платне користування до 2055 року!
При цьому Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради проінформував про майбутній конкурс лише 1 березня, за день до завершення строку приймання документів.
Стартова ціна аукціону становила 34 тис. гривень. На аукціоні, який відбувся 3 березня 2021 року зареєструвалось два учасники: ТОВ «М-Центр ЛТД» (Івано-Франківськ) та ТОВ «Скай Оіл».
ТОВ «М-Центр ЛТД» за місяць оренди спорткомплексу площею 1212 кв. м запропонував 34460 грн, а ТОВ «Скай Оіл» – 34800 гривень. Пропозиція ТОВ «Скай Оіл» перемогла на аукціоні.
За даними аналітичної системи YouControl, ТОВ «Скай Оіл» зареєстроване у м.Києві 17.08. 2020 року. Кінцевим бенефіціаром вказана жителька Києва Климбуцька Ірина Борисівна. Статутний фонд компанії становить 50 тис. гривень. Основним видом діяльності компанії вказана “оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами”. Серед видів діяльності немає таких, які були б пов’язані зі спортом.
Бенефіціаром ТОВ «М-Центр ЛТД» є житель Івано-Франківська Гнип Ігор Григорович. Крім того, цей чоловік є засновником ще трьох фірм: ТОВ «Оіл Екстра», ТОВ «Скай офіс», ТОВ «Енерджі сервіс систем». ТОВ «Оіл Екстра» також займається продажем пального. Одним із засновників фірми ТОВ «Енерджі сервіс систем» є згаданий вище волонтер та кандидат на посаду мера Богачов Олександр Миколайович.
15 лютого 2021 року Управління капітального будівництва розірвало договір з підприємцем Даниляком на виготовлення документації з реконструкції спорткомплексу.
7. Отже, орендарем на 34 роки стала київська нафтогазова компанія?
Навряд. Засновниця компанії з престижною юридичною адресою на столичній вул. Грушевського Ірина Климбуцька за даними YouControl має чи мала стосунок принаймні до 42 фірм геть різних за видами діяльності.
У квітні 2021 “Скай Оіл” змінює юридичну адресу на франківську адресу спорткомплексу “Електрон”, а назву – на ТОВ “Центр спортивного розвитку та реабілітації”. Новими засновниками фірми стали Давид Харебава та згаданий вже член правління ГО “Хазард” Василь Стримбіцький.
“Ми купили компанію «Скай Оіл» і не встигли її переоформити. Це трохи наша помилка, – пояснював тоді Стрембіцький. – Зараз ми її переоформлюємо, тепер вона буде займатися розвитком спорту й реабілітацією”.
“В “Електроні” ми плануємо зробити зал по західному зразку – великий та просторий зал з великою кількістю тренажерів, бійцівський зал, фітнес зал та багато іншого. У нас уже є позитивний досвід реалізації такого проєкту, тому зараз ми хочемо втілити його в спортивному комплексі “Електрон”, – розказував у березні 2021 голова ГО “Хазард” Давид Харебава.
У жовтні того ж року містом поповзли чутки про ймовірну забудову спорткомплексу. Орендарі все спростували.
У фейсбуці Василь Стримбіцький пояснив, що нещодавно, владнавши всі питання з документацією, вже розпочалися роботи власне з реконструкції будівлі.
“Друзі, останнім часом ми часто отримуємо запитання стосовно роботи над реконструкцією спортивного комплексу “Електрон”, і задля того, щоб далі не продовжували ширитись безглузді чутки стосовно його розкрадання та руйнації, хочемо прояснити ситуацію із перших уст. Насамперед, спростовуємо інформацію про те, що на місці “Електрону” планується забудівля – це абсолютна неправда. Якщо розповідати детально, то наразі, ми проводимо демонтаж покриття зовнішніх стін, та готуємось до монтажу нових сендвіч-панелей. Щиро вдячні всім, кому небайдужа доля легендарного “Електрону”! Обіцяємо, що не підведемо, та зовсім скоро він перетвориться на сучасний спортивний комплекс, що нематиме аналогів у місті та області”.
8. Але ж це оренда, а не приватизація, нехай і на 34 роки!
Укладений з міськвиконкомом договір оренди передбачав, що “орендар має право на компенсацію вартості здійснених ним невід’ємних поліпшень майна у порядку та на умовах, встановлених порядком”.
Дозвіл на здійснення покращень було надано міською радою в грудні 2021 року. Вартість робіт – 1 682 682 грн, визначені згідно з локальним кошторисом з розрахунком договірної ціни ремонтних робіт.
16 травня 2023 року на сайті нормативних документів Івано-Франківської міської ради було оприлюднено проєкт рішення “Про включення об’єкта нерухомого майна, розташованого на вул. Степана Бандери, 12А в перелік об’єктів, які підлягають приватизації, та його приватизацію”.
“Приватизувати об’єкт … шляхом викупу товариством з обмеженою відповідальністю «Центр спортивного розвитку та реабілітації» за ціною, визначеною суб’єктом оціночної діяльності”, – йдеться в документі.
Рішення планують розглянути на найближчій сесії.