STEM-центри та опорні школи – у пріоритеті: як фінансують освіту на Прикарпатті (ФОТО)

Автор: Костинюк Олександр

22 Лип, 2020 17:11

Поділитись публікацією
STEM-центри та опорні школи – у пріоритеті: як фінансують освіту на Прикарпатті (ФОТО)

Редакція видання GALKA.IF.UA разом з компанією ENSOF продовжує спецпроєкт, мета якого –  показати реальний стан шкільної освіти Прикарпаття у галузі природничих наук.

Читайте також: Історії материнства, які мало проговорюються суспільством: франківців запрошують на виставку «Портрет мами» (ФОТО)

У рамках спецпроєкту ми вже дізналися, який стан матеріально-технічного забезпечення у школах Івано-Франківська й району, а тепер спробуємо з’ясувати, як фінансується освіта в області, та як вирішити питання якісного шкільного обладнання.

Довідково. Компанія ENSOF – найбільший український розробник і виробник обладнання для STEM та інклюзивної освіти, представлений торговельною маркою Interschool™. Компанія має найбільший у Східній Європі департамент досліджень і розробки освітніх рішень для шкіл та інклюзивних центрів.

У першому матеріалі ми розібралися з тезою “шкільна освіта – інвестиції в майбутнє” та підтвердили, що одну з основних ролей в освітньому процесі – а особливо на уроках з природничих дисциплін – відіграє матеріально-технічна база.

Щоб побачити, яким шкільним обладнанням користуються учні, “Галка” завітала у ліцеї села Підпечери, що на Тисмениччині, та Івано-Франківська. І якщо кабінети хімії, фізики та біології у міській школі були дуже добре оснащені, то підпечерівські школярі досі змушені користуватися старим обладнанням, бо за останній час його не оновлювали. Висновок – ситуація з матеріально-технічним забезпеченням у школах Прикарпаття є різною, проте здебільшого міські навчальні заклади оснащені краще, ніж сільські.

Детальніше про це – у статті “Старі макети та новітні ґаджети: як вчать школярів Франківщини на уроках природничого циклу (ФОТО)”.

У суспільстві існує переконання, що фінансування освіти немає або воно недостатнє. Це правда, але лише частково. Бо насправді кошти є, тим паче на місцях, в об’єднаних територіальних громадах. Але що ж тоді заважає їх освоювати? Намагаємося розібратися.

Редакція “Галки” зробила запит у департамент освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської облдержадміністрації щодо суми коштів, призначених на освітню галузь у 2020 році. Згідно з отриманою інформацією, на освіту в області цьогоріч виділено понад 7,2 мільярди гривень. Сума, у порівнянні з минулим роком, збільшилася на 5,5%.

З цих коштів майже 5,9 мільярдів гривень передбачені на зарплату працівникам закладів освіти; майже пів мільярда – на оплату комунальних послуг та енергоносіїв; 72 мільйони – на капітальні ремонти, реконструкції, реставрації та будівництва та понад 260 мільйонів – на зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів.

На Нову українську школу з держбюджету та місцевих бюджетів цьогоріч виділено близько 50 мільйонів. На інклюзивну освіту передбачено 19 мільйонів, на обладнання для STEM (S-science, T-technology, Е-engineering, М-mathematics) лабораторій – 21,5 мільйони гривень.

У департаменті пояснюють, що 21,5 мільйони на STEM-обладнання – це дуже небагато, тому коштами розпоряджаються наступним чином:

“Частина йде на STEM-кабінети у трьох найбільших містах області – Івано-Франківську, Калуші та Коломиї. Діти з різних шкіл можуть приходити туди і займатися у таких центрах. Іншу частину грошей витрачають на закупівлю обладнання для кабінетів з природничих дисциплін, які потім спрямовують в опорні школи різних районів (вартість обладнання, яке йде на одну таку школу – близько 2,5 мільйонів гривень). Ми проводимо конкурси на створення опорних шкіл, тому наперед не знаємо, кому дамо. У такому випадку діти з сусідніх сіл можуть також їздити в опорні школи та займатися з новим обладнанням. Тобто 21,5 мільйон іде на створення трьох великих STEM-центрів та близько 10 опорних шкіл”.

Чиновники наголошують – якщо одна школа для оновлення кабінетів з природничих наук потребує 2-2,5 мільйони гривень, а таких шкіл в області 450 (700 разом із закладами початкової освіти), то треба величезних коштів, яких наразі немає. Якщо ж поділити 21,5 мільйон на всіх, то кожна школа отримає близько 50 тисяч гривень, за які оснастити кабінети STEM-обладнанням не зможе.

“Це призведе до “змазаного” ефекту, коли кошти витратять, а STEM-кабінетів не побільшає. Загалом з року в рік намагаємося створювати опорні школи, і це вже справді якісні навчальні заклади з сучасними кабінетами. Цього року ще обладнання не закуповували, але маємо до першого вересня встигнути.  Звідки ще брати гроші? Дидактичні матеріали для початкової школи та найпростіші якісь речі, до прикладу, ігрові набори чи набори цифр, можуть закуповувати і на рівні школи. Також є такий варіант: у деяких районах навіть залишається надлишок освітньої субвенції, яку можна використати на оновлення матеріально-технічної бази. Плюс з доходів ОТГ можна кошти спрямовувати. Але найчастіше там починають з того, що замінюють вікна, двері, роблять ремонти”, – додають у департаменті.

Загалом в Івано-Франківській області вже 14 опорних шкіл облаштовані STEM-кабінетами. Один із таких навчальних закладів – Нижнівський ліцей. Його директорка Марія Василишин каже, що перед навчальним роком 2019/2020 заклад отримав нове обладнання, зокрема й інтерактивні дошки для п’ятьох кабінетів: біології, хімії, фізики, математики та географії.

“Також маємо мікроскопи, різні макети, є можливість проводити досліди. Словом, у цих кабінетах значно зміцнилася матеріально-технічна база. Самі інтерактивні дошки чого тільки вартують! Надзвичайно багато ми маємо порівняно з тим, що було раніше. Звичайно, дітям стало цікавіше вчитися, вчителю значно полегшило проведення уроків та підготовку до них. Чи це сильно позначилося на результатах дітей, говорити ще трохи рано, бо значну частину навчального року просиділи на карантині. Але, звичайно, навчальний процес став набагато кращим”, – розповідає директорка.

Марія Василишин додає, що інші кабінети теж хотілося б оновити, зокрема гуманітарні, історії і т.д., але вже і так добре, що Нижнівський ліцей має п’ять таких сучасних кабінетів. Також у закладі є четверо дітей на інклюзивному навчанні. Для них готова ресурсна кімната з комп’ютером та відповідними умовами: коли дитина не може сидіти на уроці та з усіма займатися, то має змогу навчатися в окремій кімнаті з асистентом.

Натомість у Ямницькому ліцеї зробити сучасні кабінети з вивчення дисциплін природничого циклу – лише у планах. Проте навчальний заклад задоволений співпрацею з керівництвом Ямницької об’єднаної територіальної громади, каже – якщо є можливість то їм завжди йдуть назустріч і допомагають коштами.

“Насправді хотіли би поновити обладнання для вивчення хімії, біології. Зараз не маємо чогось такого, чим можна би було похизуватися, повністю обладнаних кабінетів. Зате із найновішого – є три інтерактивні мультимедійні дошки та традиційні комп’ютерні класи. Керівництво ОТГ нам допомагає, у цьому проблеми нема. Знаємо, якщо буде гарна якась пропозиція, то нам допоможуть. Головне, щоб діти мали можливість навчатися краще. Але нова техніка дійсно дороговартісна, тому ми радіємо і тому, що маємо. Інтерактивні дошки можна використовувати на будь-яких уроках, вони транспортабельні, мають великі можливості, можна якийсь віртуальний дослід подивитися чи ще щось, так і робимо”, – каже керівниця Ямницького ліцею Йордана Лесів.

До слова, пані Йордана за профілем є вчителем фізики, тож з власного досвіду знає, наскільки важливо дітям використовувати саме новітню STEM-техніку у процесі навчання.

“До старого обладнання, макетів, діти вже не дуже дивляться, а от щось нове, сучасне їх зацікавлює. Якщо ще використати інтернет, “заглянути” на уроці в лабораторії інших країн, то діти захоплюються. Було би добре оновити матеріально-технічну базу та зробити такі сучасні кабінети в школі: закупити STEM-обладнання, поставити прилади для вивчення різних розділів фізики – термодинаміки, електростатики і т.д. Але техніка дороговартісна. Правда, кілька ще досить нових приладів таки маємо, тож продемонструвати якісь досліди ще теж можемо… Проте ми цьогоріч подали заявку на участь у конкурсі по STEM-освіті, і маємо хороші шанси пройти. Тож, очікуємо позитивних змін”, – додала Йордана Лесів.

Недарма пані Йордана наголошує на важливості саме STEM-навчання. Адже в його основі — не механічне заучування сухої теорії, а вирішення конкретних задач і вивчення природних явищ у спеціалізованих лабораторіях з сучасним обладнанням. Якраз цей підхід відомий під назвою STEM, або ж STEАM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics).

До слова, топові світові компанії, такі як Amazon і Google, направляють мільйони доларів на матеріально-технологічний і методологічний розвиток цього напряму. Співзасновник компанії ENSOF Михайло Каліткін виділяє п’ять найважливіших навичок, якими допомагає оволодіти STEAM-освіта: це проєктна робота, командний дух, управлінські навички, критичне мислення, розвиток підприємницького духу. Ба більше, такий підхід до освіти готує дітей до тих професій, яких ще немає, до викликів і вимог майбутнього.

Отож бачимо, що фінансування освіти в Івано-Франківській області є, і ми з’ясували, за яким принципом кошти розподіляють і реалізовують. Також вже знаємо, що влада на місцях теж може допомагати навчальним закладам грошима, які завжди можна спрямувати на щось потрібне і корисне. До того ж, успішні приклади їх реалізації вже є в сусідній області. Але про них розкажемо у наступному матеріалі.