Стерилізували пів тисячі безхатніх тварин: як волонтерки допомагають не множити покинутих чотирилапих у Франківську (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

13 Жов, 2023 12:12

Поділитись публікацією
Стерилізували пів тисячі безхатніх тварин: як волонтерки допомагають не множити покинутих чотирилапих у Франківську (ФОТО)

Стерилізація кішок та собак – один з ключових факторів контролю їх популяції, особливо покинутих. Адже чотирилапі, які не мають господарів, безконтрольно розможуються – створюючи проблеми як для тварин, так і громади.

Централізовано працювати з безхатніми тваринами намагаються франківські комунальники. Профільне бюджетне КП “Полігон” за 9 місяців 2023 року стерилізувало 215 собак. Паралельно в Івано-Франківську існує ініціатива безплатної стерилізації бездомних тварин, яку започаткувала франківка Стелла Рубець. Її результат – понад пів тисячі стерилізованих чотирилапих. Дівчина робить це, бо вірить, що допомагає контролювати популяцію безпритульних тварин та забезпечує їм краще майбутнє. Стелла переконана – підтримка цієї ініціативи може допомогти знизити страждання бездомних тварин та покращити життя всієї громади.

Про те, як виникла така ініціатива, як вона працює та які труднощі виникають Галка розпитала у Стелли Рубець та її колеги-волонтерки й донорки Галини Карпенської.

Як у Франківську почали безплатно стерилізувати тварин  

Займатися стерилізацією безхатніх тварин, чи улюбленців, якими опікуються малозабезпечені франківці, Стелла хотіла вже кілька років. Адже давно волонтерила і хотіла масштабуватися. Вона переконана – цуценятам й кошенятам не місце на вулиці. Дуже часто малі народжуються там, де вже є інфекція, а потім в інфекції та муках вони й помирають. Однак не могла знайти фінансування такої стерилізації. 
 
Та знайомство з Галиною Карпенською – корінною франківкою, яка багато років живе у США, змінило ситуацію. Галина задонатила свої кошти, а ще попросила долучитися тамтешніх друзів – за американськими мірками це не були непідйомні суми. Так й простерилізували кілька перших тваринок.

 «В нас є сторінка в Фейсбуці, куди люди можуть звернутися. Ми інформацію поширюємо через оголошення, також журналісти допомагали, поширювали інформацію, ну й сарафанне радіо запрацювало»,- ділиться Стелла.

 

За словами Стелли, багато людей мають застарілу думку, що кішці краще народжувати. Насправді у стерилізованих кішок і собак відпадає ризик отримання багатьох захворювань. Також є ті, які кажуть, що це гріх.

«Насправді це не гріх. Потрібно це робити, бо найбільший гріх – це якраз те, що люди викидають тваринок. От, наприклад, в нас до війни було набагато менше бездомних собак. Це пов’язано з тим, що наші люди повиїжджали. Притулки переповнені, на вулицях теж тварин дуже багато», – вважає Стелла.

До слова, у самої Стелли зараз чотири собаки. Один з них в інвалідному візочку, другий – без очка і з приступами епілепсії.  Опіка над ними забирає чимало часу, зусиль і коштів. 

«Я теж часто хочу жити звичайним життям, таким, як живуть всі люди. Я просто хочу вийти випити каву спокійно, як проста людина. Я хочу думати про поїздки на море, в гори. Шалені кошти я витрачаю на утримання своїх тварин. Та коли мені попадалися на очі ці тварини, які нікому не потрібні, то не можу просто жити звичайним життям»,- каже волонтерка. 

Як це працює?

Над ініціативою працює невелика команда. Стелла займається цим безпосередньо в Івано-Франківську. Галина займається коштами та звітами з Америки. Ще є понад десяток людей, в основному, з оточення Галини, які донатять на цю справу.

“Ми звітуємо, на яку тварину скільки витрачено, якого вона числа була стерилізована, повністю все прозоро висвітлюємо. Ми також вказуємо – скільки від кого надійшло коштів, скільки витрачено, й на кого вони витрачені. Ветеринар висилає фото чи відео тварини”,- розповідає Галина.

Також в команді ветеринарка Марина, яка проводить операції за нижчими від ринкових цінами, й допомагає з перетримкою та прилаштуванням тваринок. З нею познайомилися теж випадково. Якось Стелла наткнулася на дику вагітну кішку. Як вияснилось, та не могла народити. Тоді її повезли у кілька приватних клінік, де допомогти не змогли. Натомість підказали контакти ветеринарки, яка таки взялася за кесарів розтин, ще й за якихось 500 гривень (у приватній клініці це коштувало б у 6 разів більше). Пізніше ця лікарка навіть перетримала кошенят й прилаштувала їх. З цією жінкою команда працює й понині.  

“Просто таких людей насправді одиниці. Вона з мене брала мінімум грошей, бо знала, що в мене є тварини-інваліди. Ми надзвичайно вдячні, тому що вона нам ну дуже лояльні ціни ставить. Стерилізація – тільки 400 грн для кішки й перетримка в літній період три дні, в зимовий – 5. За малу собаку вона бере 500 грн, а за середню -650 максимум. При цьому тварин, в яких є ще блохи, глисти чи кліщі, вона обробляє краплями”,- ділиться Стелла.

Станом на початок жовтня 2023 року, завдяки ініціативі безплатної стерилізації у Франківську, 533 тварини вже прооперовані. На це витратили приблизно 4 тисячі доларів, або 150 200 гривень.

Стерилізація тварин – “лакмусовий папір” розвитку суспільства 

Зараз один з найважчих етапів – процес збору коштів. 

“Ми хотіли б, щоб люди долучалися на постійній основі. Хто 500 грн, хто 200, чи 100 грн. Просто, щоб це було регулярно. Це дуже пришвидшує звіти й полегшує роботу”,- каже Галина.

Також серед труднощів – дикі тварини та люди. Бабусі, які годують, але не дають кішок на стерилізацію. Чи ситуації з власниками кількох тварин – “Цих на стерилізацію віддаю, а цих – ні”.  

Також дуже важкий етап – це зловити й доставити тварину на стерилізацію. Чи змотивувати людей це зробити.

“Хочу наголосити, що безпритульні тварини – це не вина тварин, а це виключно вина нашого  безвідповідального суспільства. І це якраз лакмусовий папірець, який показує рівень розвитку нашого суспільства. Бо у високорозвинутих державах немає тварин на вулицях. А це завдяки тому, що люди стерилізують своїх улюбленців, це обов’язково. Там є притулки, але в них декілька тварин в хороших умовах, які неможливо порівняти з нашими. Там модно брати тварин з притулку, люди платять гроші за це”,- ділиться Стелла.

На  думку волонтерок, потрібно активізувати поліцію, карати людей за злочини проти тварин і висвітлювати важливість стерилізації. Тільки таким чином вдасться впливати на суспільство.

“Влада зі своєї сторони також може зробити для людей можливість безплатної стерилізації тварин, для пільгових категорій. Так, як це працює у нас, наприклад. Безплатно стерилізуються тільки вуличні, але для пільговиків ми теж стерилізуємо тваринок, лише за дуже малі гроші. Бо ми просто неспроможні опрацювати велику кількість тварин. Але якби активувалася влада, інші благодійні організації, які займаються тваринами, та зробили безплатну стерилізацію на постійній основі, ми б дуже швидко побачили результат. А так, коли ти тут стерилізуєш, а там народжують – досягнути значного результату важко”,- розповідає Стелла.

На прохання волонтерок Галка публікує імена постійних донорів стерилізації: Станіслав зі Львова, який проживає в Північній Кароліні, Інна з Івано-Франківська, яка проживає в Німеччині, Рендал- американець з Вірджинії, Ольга та Люда, які проживають в Північній Кароліні, Ірана з Франківська, яка проживає в Техасі, Галина Карпенські, співзасновниця ініціативи та анонім, американка з Північної Кароліни.

Стежити за життям ініціативи можна на її сторінці у Фейсбук.
Контактний телефон ветеринарки Марини – +380960914541