Стоматологія — це не про гроші, а про здоровʼя: Володимир Єремчук, засновник клініки Royal Dental (ВІДЕО)
23 Жов, 2023 09:08
Лікар-хірург, імплантолог, засновник клініки Royal Dental Володимир Єремчук зараз більше працює як сімейний консультант. Його завдання — підібрати для кожного оптимальний та співмірний можливостям план лікування.
Читайте також: Моїм бізнес-консультантом був YouTube, – Володимир Мироненко, співзасновник ферми мікрогріну (ВІДЕО)
Команда проєкту “Франківські теревені” поспілкувалася не лише про те, як мати красиву посмішку, але й отримала відповіді на популярні, а часом і наївні питання.
– Чи може людина прожити 50 років і не завітати до стоматолога?
– Може звичайно.
Зазвичай, коли такі ситуації бувають, то або вже погана ситуація зубами, або людина належить до тих 3% населення Землі, які мають вроджений імунітет до карієсу.
Але в них, зазвичай, є інша проблема. Люди, в яких немає карієсу або він дуже повільно розвивається — схильні до захворювання, яке називається “пародонтит”. Тобто сідає кістка, запалюються ясна, зуби починають оголюватися, хитатися і потім фактично видаляються здорові зуби.
Такі люди, можливо, звикають недостатньо доглядати за зубами, але приходить час — після 30-40 років — і спрацьовує тригер і вже починають проблеми з яснами. Бо ясна дуже сильно реагують на наявність їжі, яка є поживним середовищем для мікроорганізмів.
– Класична поведінка людини полягає в тому, щоб звертатись тоді, коли починається проблема. Чому це неправильно?
– Взагалі європейська асоціація пародонтологів — лікарів, які слідкують за здоров’ям ясен — рекомендують раз у пів року проводити професійну гігієну. При деяких ситуаціях, коли є захворювання, таке як пародонтит, то взагалі раз в три місяці.
Ми забираємо зубний камінь — це твердий наліт на зубах. Це як аналог накипу в чайнику.
Він періодично утворюється, мінералізуються залишки їжі на зубах. Цей камінь є джерелом інфекції, на ньому живе багато мікроорганізмів. Крім того, він рапатий, як наждачка. Коли ми стискаємо зуби, ясна пошкоджуються і якщо це тертя постійне, ясна запалюються.
Тому професійна гігієна дуже важлива: чи у вас власні зуби, чи коронки, чи імпланти.
– Чи є вік, після якого вже пізно звертатися?
– Краще все життя регулярно бути у стоматолога. Це стосується й літніх людей.
У 2012 році проводилась акція для літніх людей, у межах якої відбирали осіб від 70 років. Коштом асоціації імплантологів їм встановлювали по чотири імпланти. Найстаршим пацієнтом був 94-річний чоловік і він тоді почав їсти яблука.
– За який час можна відновити щелепу, відмовившись від вставної?
– Ми встановлюємо імплантати й на п’ятий-сьомий день ви отримуєте повністю всі зуби на тій щелепі, де встановили ці імплантати. Але їх потрібно мінімум чотири й максимум вісім. Але ці зуби на перші пів року будуть тільки для естетики — ними жувати не можна. Потім ці зуби замінюють на постійні й тоді вже можна будь-що собі дозволяти їсти.
– А хто кого найчастіше приводить? Старші люди приводять молодших чи навпаки?
– Частою є ситуація, коли приводять діти й це не може не тішити. Дуже класно, коли дитина зрозуміла цю проблему батьків і така турбота надихає. Але буває й навпаки, коли дітей приводять.
Зазвичай мама або тато 30 років проводять дитину малу або мама-тато 30-40 років, які приводять своїх батьків. У цьому віці напевно наступає якась зрілість і розуміння.
Цінність зубів — це не тільки естетика, а й функціонал. Щоб правильно все функціонувало в організмі, мусить бути весь ряд зубів.
Якщо людина втрачає зуб, бажано якомога швидше замісити його, тому що сусідні зуби зміщуються, верхні опускаються, нижні підіймаюся. Якщо затягнути, особливо на роки, швидкого і якісного рішення не може бути.
– Чим повинна керуватися людина, коли обирає стоматолога?
– Зазвичай на першому візиті пацієнт не може оцінити кваліфікацію стоматолога. Тому я б радив або по рекомендаціях, або хоча б за відгуками в інтернеті: почитати, зробити вибірку. 100% позитивних відгуків не буває, але так, щоб хоча б 90-95% було. І йти на першу консультацію, дивитися чи підходить тобі ця людина принаймні по спілкуванню, підходу.
– Як стоматологу на цьому висококонкурентному ринку вижити, зарекомендувати себе?
– У мене бачення таке, що треба до кожного пацієнта відноситися так, як би ти відносився до своєї мами відносився. Не нав’язувати щось надлишкове, а шукати індивідуальне рішення для кожного. У кожного в житті різні бувають фактори: хтось хоче найкраще, хтось хоче найдешевше. Треба завжди пропонувати таке рішення, щоб воно було не затратне, але щоб воно не сильно втрачало по якості. Тому треба баланс шукати.
Як проходить у нас: я шукаю для пацієнта кілька планів лікування, пояснюю плюси й мінуси кожного, кажу, який би я рекомендував. Тоді пацієнт дає фідбек і я розумію, що нам треба підлаштувати для пацієнта.
– А Ваша, як лікаря, фішка у чому полягає?
– Перше — це завжди кажемо правду. Людина має знати, що з чим їй доведеться боротися — навіть якщо ситуація не дуже.
Друге — це те, що ми можемо запропонувати імплантацію, яка ми можемо завершити уже тимчасовими зубами на п’ятий день. Тобто за п’ять днів повністю вся щелепа відновлюється.
– Наші військові потребують не тільки хірургічної допомоги, не тільки реабілітації, але, очевидно, й Ваших послуг. Ви щось можете запропонувати або якимось чином підтримуєте наших збройні сили?
– Звичайно, що підтримуємо. Якщо є гострий больовий випадок — ми абсолютно безплатно розв’язуємо це питання. Якщо мова йде про естетичне лікування, тоді ми надаємо 20% знижки на будь-яку маніпуляцію.
Кількість пацієнтів-військових дуже сильно збільшилася. Вони приїжджають на ротацію, розуміють, що є проблема й ми намагаємося в цей короткий термін все вирішити. Щоб коли військовий повертався на фронт — його не турбували питання про зуби й щоб він був сконцентрований на своїй безпеці.
– Чи можете порадити воїнам на “передку” якийсь специфічний догляд за ротовою порожниною?
– Я розумію, що там важко доглядати за зубами й думки взагалі не про це. Але максимально треба старатися все ж таки почистити зуби й бажано два рази на день.
Є також категорія людей, зокрема й військових, які дуже сильно зціплюють зуби. Їм можна робити капи, які убезпечують від мікротріщин зубів, сколів.
– Ви сказали таку фразу, що в медицині гарантія — це трошки абсурдно. Проте, скажімо, за збігом обставин довелося якусь роботу переробляти. Наскільки гарантійне обслуговування розповсюджено у стоматології і як Ви взагалі до цього ставитеся?
– Можу відповісти за нас.
У нас є гарантійні зобов’язання щодо всіх робіт, які ми робимо.
Відсоток якихось моментів неприємних дуже низький і нам втрачати свою репутацію через 1% якихось проблемних ситуацій не хотілося б.
Інший випадок може бути, якщо пацієнт, наприклад, зробив роботу багато років тому, не показувався на щопіврічні візити, не проводилася профгігієна. Тобто ми не бачили його і не могли вчасно підкоригувати щось. І якщо такий пацієнт приходить з проблемою за сім років — це не гарантійний випадок.
– А за колегами виправляєте?
– За колегами виправляємо, тут немає питань.
Зазвичай ми просимо пацієнта звернутися до того лікаря, який це робив, тому що це лікарська деонтологія. Не завжди пацієнт може правильно оцінити ситуацію й думає, що це помилка лікаря, але насправді це не так.
Якщо пацієнт категорично проти повертатися до попереднього лікаря, тоді будемо пропонувати якісь варіанти вирішення ситуації — ми ж не можемо лишити людину просто з проблемою.
– Які, на ваш погляд, зараз перспективи для стоматологічного туризму? Адже до повномасштабного вторгнення ця галузь досить успішно розвивалася.
– Стоматологічний туризм постраждав, тому що чоловіки не їдуть, іноземці бояться їхати. Всі, хто все що залишились клієнтами — це жінки, які можуть дозволити собі перетнути кордон. За кордоном ці послуги значно дорожчі, а також часто буває, що вони значно нижчої якості.
Але є й внутрішній медичний туризм. Бо у великих містах, наприклад, у Києві, послуги коштують дорожче. І значно вигідніше приїхати у Франківськ на ту ж імплантацію, вініри тощо.
Вигідніше приїхати у Франківськ і зробити процедуру за пів ціни.
Цінник менший, тому що люди звикли до інших цін. У Києві інші зарплати, у тому числі й у лікарів, а також більші витрати на оренду, скажімо. Й це входить у вартість послуг.
– Продовжують існувати державні клініки. На Ваш погляд, вони мають право на існування? Але якщо ні, то залишається питання соціальної підтримки. Адже люди продовжують туди ходити в силу зрозумілих причин. Як це вирішити?
– Право на життя мають всі варіанти — і державні також.
Але, на мою думку, мінус в тому, що цінова політика цих структур державних наближається до приватних.
Вони близькі до витрат для пацієнтів як і є, наприклад, бюджетні приватні клініки. Мені здається, краще звернутися в приватну, де власник клініки більше переживає за ту ж стерилізацію, правильність лікування, аніж у державну структуру, де важко проконтролювати кожного окремого лікаря і якість його роботи.
– Що дратує стоматолога?
– Не подобається, коли пацієнт приходить і починає лікарю з досвідом нав’язувати свій план лікування. Звісно, буває, що план лікування може бути близьким до реальності, а буває просто фантастично нереальний. І якщо пацієнт занадто наполегливий і впевнений у своїй думці, доводиться просто відмовляти.
– Чув байку, що у всіх стоматологів пальці покусані.
– Так і є, але це не так часто відбувається. Як правило, коли дитячий прийом.
– Ще є така тема, коли стоматолог виступає в ролі сімейного лікаря — який не тільки самостійно здійснює маніпуляції, а ще може направляти й фактично здійснювати координацію.
– Є клініки — ми в тому числі — де можемо надавати послуги від наймолодшого члена сім’ї й до найстаршого. Спочатку приходить хтось один, ми налагоджуємо контакт, пояснюємо, вчимо, як доглядати за зубами. Пацієнти, які бачать результат позитивний, зазвичай проводять з собою всю сім’ю і ми стаємо по суті клінікою сімейною.
– А для чого треба зуби вирівнювати, до речі? Це ж не лише момент естетики?
– Рівні зуби — це запорука не тільки краси, а ще й можливості правильної чистки. Адже коли вони зміщені, очистити всі ділянки кожного зуба дуже важко. Плюс більше забивається їжа, а це джерело розвитку інфекції.
Коли ми вирівнюємо зуби, посмішка значно красивіша, легше чищення зубів, а також в нас відновлюється функція суглобів. У нас суглоб парний і він має правильно ковзати: як вперед — так і в боки. Неправильний прикус з роками призводить до проблем із суглобом, а це вже може призводити до головних болів і багато інших проблем. І люди ходять, наприклад, роками до невропатолога, а це банально неправильний прикус або неправильне протезування.
– А Ви можете за посмішкою відрізнити справжні зуби від штучних?
– Зазвичай, так.
Дуже рідко буває, дожити до 60 років і не мати якихось вінірів, коронок тощо. Якщо є, то це 3% людей.
– А пацієнти роздивляються, які в стоматолога зуби?
– Пацієнти не роздивляються.
Але красива посмішка стоматологу допомагає.
У моєму випадку, коли я був студентом, ми домовилися з одногрупником вчитися на одне одному. Тепер ми вже звісно не вчимося, але лікуємо одне одному.
– І на останок, чи можна пляшку пива зубами відкривати?
– Можна, але будуть наслідки й буде дорого. Є дуже великий ризик тріщини, перелому. Не рекомендую таким займатися, але якщо ви любите це робити, то запишіть мій номер телефону.
Відеоподкаст “Франківські теревені”. Говоримо у Франківську про Франківськ і франківців. І не тільки! Політики, комунальники, авторагулі, хабарники – начувайтеся! Героям, волонтерам, просто небайдужим франківцям – слава!