«Стурбований тим, що сьогодні почув від голів громад», – Володимир Гройсман з керівниками ОТГ Прикарпаття обговорили проблеми децентралізації (ФОТО)
02 Вер, 2021 19:29
Другого вересня у селі Михальче на Івано-Франківщині пройшов круглий стіл, під час якого обговорили реформу адміністративно-територіального устрою: виклики та перспективи розвитку громад.
Читайте також: Олег Гончарук: В Україні відбуваються лише «фасадні зміни»
У ньому взяв участь експрем’єр-міністр України Володимир Гройсман, пише «Галка».
Також за круглим столом зібралися колишні урядовці Євген Нищук та Олександр Саєнко, 25 голів ТГ Прикарпаття, а також понад 30 представників громад.
Спочатку Володимиру Гройсману наочно показали успіхи, яких вдалося досягнути на початкових етапах реформи децентралізації, на прикладі Печеніжинської та Городенківської громад.
Зокрема, у селі Марківка Печеніжинської територіальної громади Коломийського району експрем‘єру презентували збудований «з нуля» модульний спортивний зал і оновлений садок на 30 дітей.
За словами голови Печеніжинської громади Ігоря Довірака, саме Уряд Володимира Гройсмана дав ресурс і можливості таким маленьким селам, як Марківка.
«За період децентралізації наша громада отримала 24 мільйони гривень інфраструктурної субвенції і реалізувала 53 проєкти», – додав Довірак.
Опісля Гройсман прогулявся облаштованим сквером у Печеніжині та оглянув новий ЦНАП.
Далі експрем’єр завітав у село Тишківці Городенківського району на завод «Есо-Berry», який експортує свою продукцію в Європу. Насамкінець, у селі Поточище на Городенківщині Володимиру Гройсману показали новий спортивний майданчик у місцевій школі.
За круглим столом експрем’єр-міністр зазначив, що радий бути присутнім на Франківщині та долучитися до дискусії.
«Вважаю, що те, що ви спілкуєтеся, обговорюєте поточні питання, координуєтеся – це велике ваше надбання, яке треба берегти. Я хочу побачити, як зараз виглядає реформа децентралізації; хочу почути, що ми здобули, та проаналізувати, як можна діяти далі. Під час мого прем’єрства все було прописано чітко і логічно, але нова влада відмінила багато наших рішень. Вважаю, що сьогодні відбувається процес згортання децентралізації. Але ми маємо завершити реформу», – наголосив Володимир Гройсман.
Виконавчий директор агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Ігор Мельничук зауважив, що реформа децентралізації була однією з найуспішніших реформ:
«Нині на Прикарпатті існує 55 територіальних громад і 62 з них отримують дотації. Франківська область знаходиться на другому місці по дотаційності в Україні. Ті громади, які об’єдналися одними з перших, виграли час, набули досвід та покращили інфраструктуру. Але зараз громадам бракує довгострокового реального планування, фінансового прогнозування, зрозумілої регіональної політики».
Далі за круглим столом подискутували про проблеми гірських районів, дорожнього фонду, енергозбереження, медичної реформи і т.д.
Депутат обласної ради та ексголова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук каже, що Прикарпаття завжди було цивілізованим і рішення тут приймалися компромісно.
«Але межа компромісів уже закінчується. Те, що відбувається нині в країні, знаходиться просто на межі. Все в один момент може сколихнутися».
Володимир Гройсман поділився, що йшов з посади прем’єр-міністра з надією більше туди не повертатися, але дивлячись на теперішній стан справ, не може залишатися осторонь:
«Ми покращили стан економіки, я склав свої повноваження, написав план, що потрібно робити наступникам, і пішов. Але як побачив, що відбувається, то прийняв рішення – треба бути політично активним. Ми маємо завершити початі реформи, зупинити ринок землі та перебалансувати бюджети. Потрібно просто прийти та зробити. І так ми і будемо рухатися. Хочу сказати, що партії «Українська стратегія Гройсмана» та «Платформа громад» вирішили об’єднати зусилля. Ми разом будемо брати участь у виборах. І від нашого приходу до влади виграють всі громади».
На закінчення, експрем’єр подякував учасникам круглого столу за відвертість і жваву дискусію та висловив сподівання на гарне майбутнє для України.
«Очевидно, що реформа децентралізації, яка стартувала у 2014 році, пройшла декілька етапів, але не незавершилася. Я стурбований тим, що почув сьогодні від голів громад. У нас завжди був діалог, а зараз громади не чують, проблем людей не розуміють, іде процес централізації. Владу потрібно ще більше передавати громадам на місця, а те, що йде зараз від держави – це бардак. Все потрібно змінювати, тому наша політична сила має намір все ж завершити почату реформу».