“Свято борщу”: як луганці у Калуші традиційний фестиваль провели (ФОТО, ВІДЕО)
02 Жов, 2024 14:06
1 жовтня традиційний фестиваль “Свято борщу”, який до повномасштабного вторгнення проводили у Попасній на Луганщині, пройшов у Калуші на Івано-Франківщині.
Читайте також: Неприємний запах на Калущині є наслідком спалювання сухої трави
Про це пише “Галка” з посиланням на “Сєвєродонецьк онлайн”.
приготування борщу
Свято провели до Дня захисників і захисниць, Дня Українського козацтва, Покрови та Дня людей похилого віку на базі Геріатричного центру для людей з інвалідністю. Як відомо, його було створено для представників маломобільних груп населення та людей з інвалідністю, що виїхали з окупованих та прифронтових територій України у Калуші.
процес приготування борщу командами
У ньому взяли участь громади Луганщини, Харківщини та Івано-Франківщини.
«Це моя ініціатива, у нас у Попасній на Покрову в останні роки завжди були такі схожі гуляння, був фестиваль борщу. І ми ще влітку ініціювали, що на Франківщині такий фестиваль проведемо. Ми вирішили це зробити з місцевою громадою. У Калуші багато наших переселенців. Ольга Жидкова запропонувала долучити Схід. SOS. До того ж 1 жовтня ще День людей похилого віку. Ми вирішили це все зробити у нашому Геріатричному центрі для людей з інвалідністю. Просто якщо вже варити 40 літрів борщу – то це має нести користь. Ми їх віддамо мешканцям Геріатричного центру», – зазначив голова Сєвєродонецької РДА Роман Власенко.
голова Сєвєродонецької РДА Роман Власенко з командами
Це свято провели з Калуським міським головою, зі Схід. SOS, громадськими об’єднаннями. Планували залучити 2 громади та зварити 2 борщі, але люди відгукнулися на цю ініціативу та склад учасників розширився.
Процес приготування борщу
«Роман запропонував провести це свято у нашій геріатрії. Попри те, що проєкт реалізований на 100%, ми не залишаємо його та продовжуємо опікуватися. Ми звернулися до приймаючої громади, мера Калуша, вони нас підтримали. Також нас підтримала ГО «Чисті серця», наші партнери, керівництво геріатрії», – каже волонтерка Ольга Жидкова.
Волонтерки Ольга Жидкова, Тетяна Жук та команди
Вона розповіла, що попросила земляків передати сала, до якого звикли на Луганщині, з підсмаленою шкуринкою. Для свята надіслали сало з різних куточків України – Полтавщина, Білоцерківщина, Харківщина, Дніпро, Львів, Рівне. Також з кількох міст прислали запашну соняшникову олію.
Сало, яке надіслали з усіх куточків України
Ольга зазначила, що сьогодні важливе свято для людей похилого віку. Адже зараз більш заведено допомагати військовим, дітям. Старі люди ж часто залишаються сам на сам. Хоча, за її словами, можна розповісти, як героїчно їх вивозили евакуаційні бригади. І як ці люди похилого віку вдячні їм. Вони збирають фрукти та сушать як, сушать м’ясо. Потім продають це та гроші переказують на дрони. Так, мешканці Геріатричного центру зібрали грошей на два дрони для військових. В останніх були сльози на очах, коли вони про це дізналися.
«Це ще й привід поговорити про важливість людей похилого віку у нашому житті. Бо тут про життя, а не про смерть. Ми ґрунтуємо людей. Після свята ми залишимо борщ мешканцям Геріатричного центру. Також даруємо їм набори посуду. Ви ж розумієте, що люди похилого віку живуть від свята до свята. Вони готуються, чепуряться, стрижуться, красиво вдягаються», – каже Ольга Жидкова.
Процес приготування борщу
На свято завітав міський голова Калуша Андрій Найда.
«Луганська область рідна для мене. У нас були добрі відносини з містами Рубіжне, Сіверськодонецьк, всією агломерацією. Я часто там бував по роботі, бачив, які там щирі, хороші люди. Деяким нашим казав, що ми не такі щирі, як вони. Я одразу вирішив, що допомагатиму Луганщині, коли Ольга Жидкова звернулася до мене, бо я знаю, які це люди. Коли кажуть, що там одні сепаратисти – кажу завжди, що це брехня повна», – зазначив міський голова Калуша Андрій Найда.
мер Калуша Андрій Найда
Змагалися 4 команди – «Борщ від Тараса» (Калуш), «Харківські борщові відьми» (ВПО з Харківщини, знайшли прихисток у ГО «Чисті серця»), команда луганців «Луганське зілля» та команда з Новопсковщини «Айдарські мавки». Судді не стали віддавати перемогу одній команді, зазначивши, що всі борщі дуже смачні та автентичні. У кожної команди були свої секрети – хтось додав спеціальні спеції, хтось копчене м’ясо. Тож на святі голодним не залишився ніхто.