Про те, як підняття прайс-кепів на електроенергію вплине на ціну для підприємців, – читайте в інтерв’ю.
27 червня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НРЕКП) встановила на засіданні (https://www.youtube.com/watch?v=V5rqugMnhXE) нові граничні ціни на електроенергію – прайс-кепи.
Про те, що таке прайс-кепи та як вони можуть вплинути на вартість електроенергії для бізнесу, розповість директор місцевої компанії, що займається постачанням електроенергії та природного газу ТОВ «Прикарпатенерготрейд» Олег Дацко.
- Отже, коротко розкажіть, що таке прайс-кепи та чому вони можуть змінюватись?
Прайс-кепи – це граничні максимальні та мінімальні ціни, встановлені комісією на ринку електроенергії для клієнтів, які сплачують за світло за ринковими цінами. Розглядає та встановлює граничні ціни Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НРЕКП) кожні півроку.
Наразі щоб обсяги потужності були достатніми для повноцінного покриття потреб клієнтів, необхідно здійснювати імпорт. Встановлені попередньо цінові обмеження, що не корелювали з європейськими, не дозволяли імпорту покривати дефіцит у пікові години, навпаки – імпорт електроенергії заходив на український ринок у невигідний час, коли існував профіцит потужності.
Одна з причин підняття граничних цін – значні коливання на ринку «доби наперед» та внутрішньодобовому ринку, якщо ціна на електроенергію досягає певного рівня. Іншою причиною може бути відхилення середньозваженої ціни на електроенергію більше, ніж на 10%. У цих випадках регулятори повідомляють оператора ринку та НЕК «Укренерго».
- То які прайс-кепи діятимуть з 30 червня?
З 30 червня діятимуть прайс-кепи, що становлять: на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку: максимальна ціна у 07:00-19:00 – 5600 грн/МВт-год; максимальна ціна 19:00-23:00 – 7200 грн/МВт-год; максимальна ціна з 23:00-07:00 – 3000 грн/МВт-год; мінімальна ціна – 10 грн/МВт-год для всіх розрахункових періодів; на балансуючому ринку: максимальна ціна – 125% від РДН; мінімальна ціна – 0,01 грн/МВт-год.
- Чого чекати підприємцям в зв’язку зі змінами граничних цін?
Ринкові умови та специфіка споживання визначатимуть тариф на електроенергію для бізнесу. Радимо підприємцям спостерігати за ринком. Звичайно, що ціна найімовірніше зросте, але наскільки – важко стверджувати, зараз бачимо, що 1 липня ріст склав 7,4% вище за середню ціну на РДН 30 червня, хоча 1 день не показовий. Варто зауважити, що підвищення максимального цінового значення під час дефіциту компенсуватиметься за рахунок здешевлення при перевиробництві, а більш гнучка вартість та своєрідний «ціновий коридор» між прайс-кепами стратегічно вигідні бізнесу, тому що забезпечуватимуть більшу стійкість енергосистеми та зменшуватимуть ймовірність відключень.
- Що б ви порадили юридичним споживачам?
Можна спробувати погодинне регулювання споживання. Так, наприклад, клієнтам, у яких встановлений погодинний облік, для того щоб сплачувати менше, радимо застосовувати такі лайфхаки :
- Мінімізуйте споживання з 19:00 до 23:00.
Оскільки значно збільшено вечірній прайс-кеп, мінімізація споживання з 19:00 до 23:00 дозволить заощадити.
- За можливості змістіть споживання на 10:00 – 17:00 або на ніч.
За спостереженнями наших фахівців, впродовж червня з 10:00 до 17:00, ціни на ринку були на рівні мінімального обмеження, і оскільки ухваленою постановою мінімальні обмеження знімають, є велика ймовірність, що у зв’язку з профіцитом в енергосистемі, спричиненим сонячною генерацією, ця ціна опуститься ще нижче, майже до 0!
- Завчасно прогнозуйте витрати свого підприємства.
Зважайте на розсилку РДН та враховуйте ринкові значення цін у плануванні споживання.
Для зручності та комфорту наші бізнес-клієнти щомісяця отримують повідомлення з цінами на РДН та актуальною інформацію, яка допоможе спланувати споживання на найближчий період.
І головне: не хвилюйтеся передчасно, адже прайс-кеп – це лише граничне значення ціни, а не її остаточна вартість. Наразі є декілька варіантів прогнозів, однак, щоб їх підтвердити чи спростувати, потрібен час. Як будемо знати більше деталей, повідомимо про це на наших офіційних джерелах.
Дякую!
партнерська публікація