“Сила спадщини”. У Франківську за допомоги Blago дружини військових організували патріотичне дефіле та аукціон (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Автор: Іра Блаженко

01 Жов, 2024 17:42

Поділитись публікацією
“Сила спадщини”. У Франківську за допомоги Blago дружини військових організували патріотичне дефіле та аукціон (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Дружини військовослужбовців організували благодійну подію в Івано-Франківську. Продемонстрували виставку фотопортретів в українському строю, провели дефіле та благодійний аукціон.

Про це пише “Галка” з місця події.

Ідея провести виставку належить співорганізаторці громадської ініціативи “Теплі обійми” Ользі Зварич. Вона виношувала її чотири роки. Як відзначає жінка, у події є дві складові: благодійна, своєрідна психотерапія для жінок військовослужбовців, а також просвітництво.

“Почали збирати з Покутського села Корнич, звідки я родом. З моєї домашньої колекції представлено п’ять костюмів. Спочатку планувалося тільки 12 костюмів, тому що ми хотіли зробити календар. Але коли ми поїхали в експедицію, то зрозуміли, що на календарі ми не зупинимося. Ми запросили дружин чинних військовослужбовців, дружин ветеранів, матерів. Ми зробили цей мистецький проєкт для збагачення молоді нашим етносом”, – каже Ольга.

Співорганізаторка фотопроєкту, учасниця ГО “Дружина Воїна” Тетяна Фреїшин розповіла, що підготовка до заходу зайняла три місяці. Спершу вирушили в експедицію Івано-Франківською областю відшукували старовинні костюми, які зберігалися у скринях в людей. Вдалося зібрати старовинні строї, які притаманні Івано-Франківській області: Бойківщини, Опілля, Лемківщини, Гуцульщини. На Тетяні костюм нареченої із села Зелене Верховинського району.

“Нам досить легко ішли назустріч і давали стрій для образів, які ми використовували на фотосесії для дружин воїнів. На фотопортретах кожна представила стрій свого регіону. Ми зробили 18 фотопортретів, тобто із 18 дружинами військових. Ми хотіли показати красу і велич нашого краю та влаштувати для дружин військових своєрідну психотерапію та стабілізацію їхнього емоційного стану, тому що більшість з них очікують зараз чоловіка з війни.

В проєкті я, практично, закохалася в наш стрій. Коли одягаєш столітній, розумієш, що люди колись дуже дбайливо старалися, робили з любов’ю, а родина берегла”, – каже Тетяна Фреїшин.

Традиційний стрій нашого краю продемонстрували близькі захисників у дефіле-хроніці:

  • дитячий вік;
  • молода пара;
  • молода разом із дружками, які просять на весілля;
  • староста, що просить на весілля та молодий із молодою;
  • сторостіни із свашками за традиційними весільними клопотами;
  • строї молодих ґаздинь різних етнічних груп;
  • також сучасні сукні української майстрині Любці Чернікової.

Взяла участь у дефіле дружина військового Людмила Лутчин. Вона демонструвала традиційний лемківський стрій.

“Коли мене запросили на фотосесію, це був, як свіжий ковток повітря, тому що це був спосіб відволіктися. Процес фотосесії був дуже захоплюючий і сьогоднішній святковий день додає більше свята”, – ділиться жінка.

Партнер виставки: будівельна компанія Blago.

“Ми допомагаємо громадській організації “Дружина воїна” вже не вперше. Ми вважаємо, що саме в теперішній час важливо підтримувати історичну українську традицію й культуру. В тому числі є війна на просвітницько-культурному фронті. В принципі, це один із напрямків діяльності компанії Blago ще з початку війни.

Ми підтримуємо цих жінок, бо розуміємо, наскільки їм важко. Стараємося якимись психоемоційними, ментальними різного роду заходами, відпочинками, якось їх розвантажити. Їм в тилу дуже важко, вони переживають за своїх чоловіків і війна вже далеко не перший рік. Тому ми їх підтримуємо, як можемо. Власне, про цей проєкт ми ще говорили в травні і ми вирішили виступити головними меценатами цього проєкту, бо він дуже цікавий і популяризує українські етнічні костюми, які має побачити кожен”, – розповідає представниця компанії Діана Великочий.

Як супровід виставки: благодійний аукціон. Дружини воїнів збирають дрони підрозділам, де служать їх чоловіки. Попередньо, планували зібрати 200 тисяч, щоб придбати нічний Mavic та кілька FPV. Одна із представлених робіт на аукціоні – малюнок від військового із Калушини.

“Як розповідав мені військовий, після бою на околицях Авдіївки, вони, коли дали відсіч ворогам й вже відходили. На сусідній вулиці побачили дітей, які просто гралися і військовим було дуже боляче, що діти живуть в цих умовах і вже згодом оці його спогади перелилися в малюнок”, – ділиться Тетяна Фреїшин.

На аукціон виставили 6 лотів:

  • картина Володимира Семчук “Код нації”, яку придбали 9 000 гривень;
  • поштова марка із серії “Українська вишивка: код нації”, яку продали за 20 000 гривень,
  • вирізьблена картина Василя Семка із спогадом із Авдіївки, яку продали за 10 200;
  • традиційну зґарду ручної роботи продали за 20 000 гривень;
  • традиційний різдвяний символ дідух продали за 4 200 гривень;
  • сучасний горсик із традиційними українськими мотивами купили за 10 000 гривень.

Сумарно на аукціоні виручили 73 400 гривень. Додатково відвідувачі виставки могли придбати традиційні вироби на тихому аукціоні. Також один організаторкам події передала народна депутатка Олена Вінтоняк.

Триватиме виставка “Крізь віки” із 1 по 13 жовтня у Краєзнавчому музеї Івано-Франківська.

Читайте також: «Дружина воїна» відправила воїнам на Схід майже 2,5 тонни різдвяних смаколиків