Система кофердам у сучасній стоматології

23 Лют, 2022 19:41

Поділитись публікацією
Система кофердам у сучасній стоматології

Що таке кофердам? Сам по собі, кофердам – еластична латексна хустка. Як пишуть провідні виробники стоматологічних гігієнічних засобів Colgate: “A rubber dam — also known as a dental dam — is a thin square sheet used to isolate the operative site from the rest of the mouth.”

Системою кофердам називають латексну хустку, що фіксована на зубі завдяки пружному кламеру і натягнута на рамку. Отже, кофердам – сучасна ізоляція робочого поля, яку обов’язково потрібно освоїти та імплементувати у свої робочі стандарти.

Кофердам чи рабердам? 

Мабуть, багатьох цікавило: “Рабердам та кофердам – а у чому різниця?” Істина дуже проста: “Кофердам” та “рабердам” – терміни-синоніми, що позначають одне й те саме, з єдиною різницею: “кофердам” – слово німецького походження, “рабердам” – англійського походження. Отже, можно вільно використовувати обидва терміни; додатково, українські лікарі часто використовують сленгові поняття “кофер” та “ізоляція” для позначення тої самої системи кофердам/рабердам.

Матричні системи ізоляції 

Матриці та матричні системи використовуються під час прямої реставрації контактних поверхонь зуба – без них неможливо обійтись для відтворення точної анатомії контактних ділянок та інтерпроксимальних просторів. Додатково, матриці та матричні системи є допоміжними аксесуарами для фіксації системи кофердам, іноді навіть повністю заміщуючі собою кламери як у випадку з кільцями.

Переваги застосування 

Імплементація системи кофердам у свою клінічну практику несе безліч переваг – і майже немає недоліків. Розглянемо основні переваги:

Підвищення якості лікування

Сучасні протоколи ендодонтичного лікування та прямих реставрацій мають наступні обов’язкові умови: повна стерильність операційного поля – будь-то порожнина кореневого каналу чи відпрепарована каріозна порожнина – та відсутність на них вологи. Цього фізично неможливо досягти, не використовуючи латексні хустки (пластини) у якості ізолюючого бар’єру.

Як би ідеально лікар не виставив ватні тампони, навіть перекриваючи всі вихідні отвори великих та малих слинних залоз, волога дихання пацієнта буде потрапляти на робочі поверхні, контамінуючи їх та порушуючи технологічний процес лікування. Отже, кофердам дозволяє надійно ізолювати робочу поверхню не тільки від ротової та ясеневої рідин, а і від вологи дихання. “When a rubber dam is in place, the moisture in the mouth is controlled. This way, the dentist can ensure that treatment is more predictable, and often more comfortable for patients.” – як пишуть іноземні колеги.

Безпека та комфорт пацієнта

Латексна завіса, якщо правильно натягнути її з утворенням кишені, збирає у собі всю воду з системи охолодження турбінного наконечника, і у пацієнта ніколи не виникає відчуття, що він захлинається. Більше того, ізоляція робочого поля значно знижує ризик випадкових травм м’яких тканин порожнини рота і унеможливлює випадкове проковтування пацієнтами малих стоматологічних інструментів, як-то бори чи файли.

Безпека та комфорт лікаря 

Як відомо, у ротовій та ясеневій рідинах знаходяться майже усі патогенні мікроорганізми, що персистують в організмі людини. Надійна ізоляція цих рідин зменшує потенційне патогенне навантаження на організм лікаря, унеможливлює створення повітряного аерозолю із сумішшю твердих тканин зуба та краплинок рідин пацієнта. Крім того, надійна ізоляція допомагає сконцентрувати увагу лише там, де вона потрібна, без її відволікання на інші анатомічні структури порожнини рота.

Іміджевий ефект 

Скажімо так: хоч надійна ізоляція робочого поля в терапевтичній стоматології вже давно є нормою для західної медицини, в Україні досі навіть не всі приватні лікарі взяли кофердам на озброєння, не кажучи вже про комунальні поліклініки. Отже, з цієї точки зору, кофердам – це надійний іміджевий інструмент, що відокремить вашу практику від конкурентів та підвищить її в очах потенційної аудиторії.

Види кофердаму та особливості застосування 

Латексний кофердам

Латексна хустка – класичний, універсальний варіант кофердаму, що широко використовується в терапевтичній стоматології для ізоляції твердих тканин зуба від вологи та мікроорганізмів порожнини рота.

Безлатексний кофердам 

Безлатексні хустки – наприклад нітрилові – є альтернативою класичному кофердаму у тому випадку, коли пацієнт алергічно реагує на латекс.

Рідкий кофердам 

Рідкий кофердам – рідина, що застигає під впливом променів фотополімеризуючої лампи. Рідкий кофердам використовується для захисту пародонтальних м’яких тканин від подразнюючих впливів, наприклад, повітряно-абразивної обробки чи відбілюючого гелю при кабінетному відбілюванні. Зверніть увагу на концептуальну відмінність рідкого кофердаму від “звичайного”: тоді як рідкий кофердам захищає м’які тканини, “звичайний” ізолює тверді тканини зубу.

Класифікація кофердаму відповідно до товщини хустки

Хустки кофердаму за товщиною розподіляються п’ять груп:

  • Тонкі;
  • Середні;
  • Товсті;
  • Дуже товсті;
  • Спеціально товсті.

Ця класифікація переводиться на клінічні характеристики наступним чином: чим тонше хустка, тим легше її використовувати (себто встановлювати на зуб та у міжзубні проміжки) і тим менший в неї опір на розрив. Для прямих реставрацій зазвичай використовують хустки середньої товщини, для ендодонтичного лікування – середні і товсті хустки. У будь-якому випадку, вибір товщини хустки залежить від конкретної клінічної ситуації – скажімо, у випадку скупчення зубів або дуже малих міжзубних проміжків (як у дитини) можна використати і тонкі хустки.

Процес встановлення кофердаму 

Існує три основних методи встановлення кофердаму. Нижче стислими тезисами описан кожен з них.

Перший метод 

Використовуючи перший метод, спочатку фіксують кофердам на кламп, а потім цю моноконструкцію вводять у порожнину рота і фіксують на зубі. Для цієї техніки зазвичай використовують клампи з крилами. Перевагою цього метода є відносна простота і одномоментність фіксації, недоліком – ускладнений огляд порожнини рота під час накладання системи.

Другий метод 

Другий метод передбачає, що спочатку кламп фіксується на потрібному зубі, а потім через фіксований кламп натягують кофердам. Для цієї техніки краще застосовувати клампи без крил. Перевагою цього метода є гарний огляд порожнини рота при фіксації клампа, недоліком – відносна технічна складність фіксування хустки через кламп, зокрема у дистальних відділах та при обмеженому відкриванні порожнини рота.

Третій метод 

Алгоритм третього методу – “спочатку латекс, а потім кламп”, тобто спочатку латексна хустка фіксується на зубі через підготовлений отвір, а потім зверху накладається кламп. Цей метод особливо зручний при необхідності ізолювати відразу декілька зубів, надає гарний огляд порожнини рота, проте зазвичай потребує допомоги асистента для ідеальної ізоляції.

Інструменти для системи кофердам і додаткові аксесуари 

Кламери та клампи 

Кламерами та клампами називають пружні скоби, що надійно фіксують кофердам на зубі. Кламери та клампи виступають синонімами, проте у даному випадку це помилково – саме кламп є елементом системи кофердам, кламер – термін з ортопедичної стоматології.

Є дуже багато різноманітних систем кламерів та клампів, і щоб навіть стисло описати їх усіх потрібна не те що окрема стаття, а окрема монографія. Слід, у будь-якому випадку, описати дві визначні групи кламерів:

Кольорові клампи

Деякі системи клампів, як наприклад Fiesta, мають кольорове кодування для зручності роботи лікаря та мінімізації помилки.

Безкрилі зажими 

Відсутність бічних крил полегшує накладання кофердама на кламп та дозволяє використовувати другий метод. Додатково, з безкрилими клампами легше використовувати матриці та матричні системи, вони не травмують м’які тканини щоки та язика.

Клини та кільцеві фіксатори 

Клини та кільцеві фіксатори – додатковий аксесуар, що полегшує ретракцію хустки кофердаму у міжзубні проміжки та допомагає зафіксувати її там у особливо складних клінічних випадках.

Щипці для встановлення клампів 

Щипці для встановлення клампів – телескопічний інструмент зворотної дії, які використовуються для надійного захоплення та розширення клампу для обхвату потрібного зуба. Для зручності роботи, щипці мають рамку фіксатор, що дозволяє зафіксувати бранші на потрібній ширині при накладанні клампу. Щипці можуть бути з “кульками” на кінчиках робочої частини та без них; зазвичай використовуються щипці з кульками, щипці без кульок дозволяють легше витягти щічки після накладання клампу, особливо на зубах верхньої щелепи.

Придбати всі вищеназвані та інші аксесуари за прийнятною ціною і від провідних світових брендів завжди можливо у інтернет-магазині DentPro.