Ситуація з релокованим бізнесом на Прикарпатті, порівнюючи з сусідами, не найкраща – проректорка ПНУ Валентина Якубів (ФОТО)
16 Гру, 2022 14:27
Проректорка Прикарпатського національного університету Валентина Якубів вважає, що Івано-Франківщина не сповна скористалася стати економічно сильнішою в час релокації бізнесу з східних та південних областей України.
Про це йшлося під час дискусії на Міжрегіональному економічному форумі “Розвиток бізнес сектору України” 16 грудня, пише “Галка”. Цього дня відбулася дискусія на тему “Співпраця з бізнесом Франківщини. Прикарпаття – місце для релокації”.
Членом Правління Бізнес-Асоціації Івано-Франківська Віктор Вінтоняк вважає, що економіка області має потенціал для розвитку. Але бракує, насамперед, кваліфікованих кадрів, зокрема проектних менеджерів.
“Треба найперше включатися в підготовку спеціалістів проектного менеджемнту. Бо без якісних проектів і їх керівників, гроші сюди не зайдуть.
Бачимо, що сюди переїхали цікаві пректні установи з Харкова, Дніпра. Ми маємо бути готові до змін і використати можливості тилової області, аби правильно скористатися історичним шансом абсолютних змін в економіці, у взаємодії з владою” – каже Вінтоняк.
Валентина Кубів, проректорка Прикарпатського національного університету вважає, що наразі область не сповна скористалася можливостями прийому релокованого бізнесу.
“Якщо порівняти Львівську, Закарпатську та Івано-Франківську область, то тут ситуація з релокацією не найкраща. В Івано-Франківську релокувалися не так багато бізнесів. Тенденції з великим бізнесом ще гірші. Напевне, це не є добре для нашої громади. Ми ніби маємо умови, потенційні ресурси, але щось не до кінці дозволяє це зробити. Одним зі стримуючих факторів є відсутність співпраці. Складається так в нас, що ми любимо бути самі по собі – бізнес, університети…Не утворюючи кластери, команди для досягнення спільної мети. Але якщо у Франківську буде зменшуватися кількість студентів – ми зменшуємо кількість клієнтів для бізнесу. Якщо ПНУ закривається на три місяці через пандемію – бізнес навколо (кав’ярні, магазинчики) – закриваються теж. Платником ПДФО №2 в місті є ПНУ. Недооцінювання важливості молоді для міста є найбільшою нашою проблемою.
Помітили, що абітурієнт, вище 180 балів ЗНО – не залишається в місті. Їдуть у Київ, Львів, раніше Харків. Чому? Робили опитування. Тому що там кращі можливості працевлаштування і зарплатаи.
Що робити? Потрібно нашу молодь, нам всім подаватися у проектну діяльність, отримувати кошти на розвиток громади. У нас всіх одна мета – формування конкурентної молоді, створення для них робочих місць. І варто брати приклад з сильніших. Єдині компанії, які приходять по людей в університети – ІТ-бізнес. Вже на другому курсі. Бо у них є стратегічні плани розвитку, набору і управління персоналом. Може іншим теж не варто чекати п’ятикурсника і казати, що випускник не має тих чи інших знань”, – зазначила науковиця.
Директор обласного центру зайнятості Василь Цимбалюк зазначив, що на Прикарпатті два роки тому на обліку було 13 тисяч безробітних. З них 12 тисяч постійно отримували допомогу. Сьогодні на обліку – 5400 осіб, 2800 отримують фінансову допомогу. З початку року за допомогою звернулися близько 25 тисяч осіб. 5,5 тисяч роботодавців подавали 14 600 вакансій.
“У цей воєнний час бізнес не згортається, бізнес розширюється”, – каже Цимбалюк.
Сергій Подошва, директор департаменту економічного розвитку промисловості та інфраструктури Івано-Франківської ОВА каже, що найбільш коректно на релокацію дивитися в масштабі всіх областей на заході України. Тут є беззаперечне лідерство прикордонних областей, фактор кордону є основним фактором релокації, вважає Подошва. А не всі релоковані в область підприємства почали тут роботу.
“Є фірма з Харкова. На своє перевезення використала 280 вантажних машин. Ринкова вартість одного переїзду – 60-80 тисяч гривень. Держава допомогла. Але фірма зняла в оренду склад і не працює. Держава втратила колосальні кошти і не досягнуло соціальної мети, втратило кошти. Також держава, аби не перешкоджати бізнесу жити, не застосовує контролюючі функції…Бізнес вирішив скористатися цією ситуацією. Не платить податки ні там, ні тут. Десь відсотків 70 зайняли саме таку позицію”, – зазначив Подошва.
Начальниця управління праці Івано-Франківської громади Наталія Дмитраш розповіла, що від початку великої війни місто отримало 232 заявки на релокацію бізнесу в нашу громаду. Наразі почали працювати лише 74 підприємства різного масштабу. Основна причина відмови – брак приміщень та працівників.
“Площі є, але вони не відповідають стандартам і нормам, які потребує бізнес”, – сказала Дмитраш.
Форум – основний та завершальний етап проєкту «Розвиток бізнес сектору України», в рамках якого на Прикарпатті відбувалися бізнес-тури впродовж останнього півріччя, в яких брали участь підприємці з восьми прифронтових регіонів України.
Читайте також: Рік війни: як Франківськ пережив 2022 рік й до чого готуватися цьогоріч (ФОТО)