“Театр в час війни – історичний момент”: Франківськ приймає театральний фестиваль з міжнародним журі (ФОТО)

Автор: Андрій Макітра

04 Гру, 2023 12:43

Поділитись публікацією
“Театр в час війни – історичний момент”: Франківськ приймає театральний фестиваль з міжнародним журі (ФОТО)

3-4 грудня з візитом до Івано-Франківська прибули театри-фіналісти всеукраїнського театрального фестивалю “GRA”. Їхні вистави оцінюватимуть міжнародні члени журі.

Про це пише «Галка» з пресконференції в Івано-Франківському драмтеатрі.

Міжнародні члени журі з таких країн як Польща, Литва, Німеччина, Італія, Швеція, Естонія, поділилися своїми емоціями і враження від життя людей та мистецтва в Україні під час війни. 

Журі відвідають Львів, Івано-Франківськ, Рівне і Київ для перегляду 12 українських вистав, які змагаються у фіналі фестивалю “GRA” (1-9 грудня).

Журналістка, арткритикиня та продюсерка зі Швеції Софія Ниблом вважає український театр унікальним. Каже, що у ньому є потужне емоційно-невротичне зерно та гумор.

“Швеція надає багато гуманітарної та військової підтримки. Проте нам не менш важливо підтримувати українську культуру та мистецтво. Надзвичайно важливо бути тут і надихатися українським театром, переносити цей досвід і розмови у Швецію. Ми можемо повчитися у вас багато чому – в тому, як ви справляєтеся з реаліями війни, як звичайні люди, так і митці”, – розповіла Софія Ниблом.

Театральний менеджер та художній керівник з Італії, німець Себастіан Шварц розповів, що йому було цікаво приїхати та зрозуміти, як український театр зараз рефлексує на те, що відбувається в країні. 

“Для мене не менш важливо передати цей меседж – театр та культура продовжують жити. Я хотів особисто отримати цей меседж. Приїхав сюди, щоб побачити життя, його продовження”, – зазначив Себастіан Шварц.

Драматург, прозаїк, кіносценарист і режисер Маріус Івашкявічус з Литви висловив сподівання, що це перший та останній фестиваль «GRA», який відбувається у воєнний час. 

“Ви не просто показуєте вистави, а ви вдало організовуєте всю театральну логістику, організовуєте поїздки по країні. Такого рівня немає навіть у нашій мирній Литві. Якщо в такий темний час можна знайти якусь краплю світла, то ним для мене став український театр. Я відкрив для себе його, і впевнений, що така тенденція збережеться у Європі і надалі”, – розповів Маріус Івашкявічус.

За словами театральної продюсерки Лєни Тварковської, їй за честь бути в Україні. Вона каже, що у Польщі зараз багато українців, зокрема і театралів.

“Наразі приблизно 80 українських митців залучені до польського театрального процесу. Вони отримують підтримку від наших громад. Відзначу, що театр під час війни – це історичний момент”, – розповіла Творковська.

Театральний продюсер та менеджер Мярт Меос з Естонії розповів, що їхній театральний центр знаходиться практично на кордоні з Росією.

“Ми теж розуміємо, що таке “руський мір”. Приїхавши в Україну, для мене було важливо зрозуміти, якого театру вимагає український глядач”, – зазначив Меос. 

Організатори відзначають, що цьогоріч на фестивалі представлена номінація найкращої вистави про російсько-українську війну.

Четвертого листопада журі фестивалю “GRA” переглянуть виставу Одеського музично-драматичного театру ім. В. Василька – “Саша, винеси сміття», яку покажуть на сцені франківського драмтеатру.

Довідково: Засновником та організатором Фестивалю-Премії “GRA” є Національна спілка театральних діячів України. “GRA” проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року (цьогоріч через війну за підсумками двох останніх – 2021 і 2022 років). Участь у проєкті беруть професійні театральні колективи різних форм власності і форматів роботи зі всієї України.

Як писала «Галка», франківський драмтеатр у грудні покаже 30 вистав, серед них – дві премʼєри (АФІША)