Протягом 2022 року в Івано-Франківській області сталося понад три тисячі ДТП. У них постраждали понад 900 осіб, близько 80 осіб – не вижили.
Більшість аварій спричинили водії під наркотиками чи алкоголем. Втім, кажуть правоохоронці, причинами аварій також є перевищення безпечної швидкості руху, порушення правил маневрування, недотримання безпечних дистанцій.
“Галка” пропонує згадати найкарколомніші та найодіозніші аварії минулого року, зробити висновки й берегти себе та оточуючих, адже нам ще святкувати Перемогу!
Читайте також: Методи діагностики та хірургічне виправлення рефракції: в ОКЛ пройшла конференція офтальмологів (ФОТО)
Думав, що збив собаку
Рік почався з резонансної ДТП: 20 січня у селі Лоєва, що на Надвірнянщині авто збило дев’ятирічну дівчинку, яка йшла з братом узбіччям. Водій втік, залишивши дитину помирати. За кермом, як виявилося, був 40-річний директор ДП «Надвірнянське лісове господарство» Василь Павлюк.
Його, за близько дві години, затримали слідчі Державного бюро розслідувань.
Затриманий розповів, думав, що збив собаку.
“Водій спочатку покинув місце ДТП, потім знову повернувся туди. Коли зрозумів, що сталося, то залишив автомобіль і почав переховуватися”, – зазначив під час пресконференції другого лютого директор ТУ ДБР у Львові Руслан Ляшко.
В інтерв’ю “Галці” наприкінці грудня Ляшко поділився, що справа досі тримає, “бо складна”. Втім запевнив, відповідальності Павлюк не уникне. Йому, до речі, загрожує вісім років в’язниці.
Я в хатинці
Того ж місяця на вулиці Целевича в Івано-Франківську п’яний водій без документів вчинив ДТП. Тікати, ймовірно, не мав сил, тож від поліції ховався у власному авто.
“У ніч на 25 січня патрульні отримали виклик про ДТП на вулиці Целевича. Заявниця повідомила: водій на автомобілі Toyota вчинив ДТП з її автомобілем SKODA, та зачинився у авто.
Прибувши на місце події, патрульні встановили особу 43-річного водія, та виявили у нього ознаки алкогольного сп’яніння”, – діляться поліціянти.
На керманича поліціянти склали три адмінматеріали: за ч. 1 ст. 130 (Керування транспортним засобом з ознаками сп’яніння), за ст. 124 (Порушення ПДР, що призвело до ДТП) та постанову за ст. 126 (Керування без відповідних документів) КУпАП.
Вкрав авто й за кілька хвилин загинув в аварії
Удосвіта 30 січня масштабна аварія сталася на Мазепи в обласному центрі.
Водій “Рено Меган” зіткнувся з автомобілем “Ніссан”, останню машину відкинуло у будинок. Також в результаті ДТП було частково пошкоджено припаркований автомобіль “БМВ”, який був припаркований.
Керманича “Рено” у важкому стані госпіталізували.
Як стало відомо “Галці” від очевидців з місця події, водій “Рено” за кілька хвилин до аварії викрав вказане авто і покидав місце крадіжки.
“Травми водія були несумісні з життям, чоловік перебував у комі кілька днів. До того ж, у нього діагностували коронавірус. П’ятого лютого він помер у реанімації”, – розповів заступник головного лікаря обласної лікарні Андрій Яворський.
Встиг на (під) маршрутку
Прикра аварія сталася у Калуші дев’ятого лютого.
Чоловік наздоганяв вказаний транспортний засіб та впав, через що отримав тілесні ушкодження та був доставлений до Калуської центральної райлікарні.
“Затримався” на виклик
12 лютого на дорозі Надвірна-Богородчани в Івано-Франківській області сталася ДТП за участі поліціянтів на службовому авто.
“Водій на службовому автомобілі “Mitsubishi Outlander” здійснював реагування на повідомлення “Домашнє насильство” у селі Гвізд.
Розвертаючись, правоохоронець зіткнувся з “ВАЗ 2106”. Внаслідок ДТП до лікарні доставлено п’ятирічного пасажира останнього авто.
На винуватця ДТП складено адміністративний протокол за ст.124 КУпАП (вчинення ДТП)”, – розповіли у пресслужбі обласної поліції.
“KIA Vidbiynyk”
21 травня у Яремче сталася аварія, в якій постраждали троє осіб.
20-річний водій, мешканець Закарпатської області, на автомобілі “Кіа Сорента” рухався в напрямку Микуличина. На заокругленій ділянці дороги не обрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої ситуації, не впорався з керуванням і в‘їхав у відбійник.
У поліції повідомили, що у ДТП травмовані троє пасажирів автомобіля, який настромився на відбійник, – двоє 2004 р. н. і 2008 р. н.
“Порш” VS “Мазератті” (порш програв)
Багатії теж плачуть (і п’ють?): увечері 22 травня у центрі Івано-Франківська 41-річний водій, керуючи автомобілем “Порш”, не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та зіткнувся з “Мазератті” під керуванням 26-річного водія.
На водія “Порш” складено протокол за ст.124 КУпАП (Порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів).
Під час складання адмінматеріалів у водія “Порш” також було виявлено ознаки алкогольного сп’яніння, від проходження огляду на місці за допомогою газоаналізатора “Драгер” та від огляду у медичному закладі водій відмовився.
Тож на водія складено і протокол за ч. 1. ст. 130 (Керування транспортним засобом у стані сп’яніння).
Автомобіль “Порш Каєн” евакуювали.
Дерево на заваді в автовикрадача або “спроба №3”
Курйозна аварія сталася 20 жовтня на Богородчанщині.
Чоловік звернувся до поліції й повідомив, що на вулиці залишив свій “ВАЗ 2101”, а коли повернувся – власного транспорту уже не застав.
Як виявилося, авто поцупив п’яний 35-річний мешканець Надвірнянщини. Операцію з викрадення зірвало дерево.
Чоловік уже судимий за аналогічний злочин, окрім того, в суді на той час слухалося ще одне кримінальне провадження за незаконне володіння транспортним засобом.
“Це під чим він?”
Яскравий випадок стався 31 жовтня: у мережі розмістили відео дорожньої пригоди на перехресті біля драмтеатру в Івано-Франківську. Чоловік на відео без успіху намагався втекти з місця пригоди.
Головним персонажем став чинний депутат Івано-Франківської міської ради Ростислав Котович.
У підписах до відео пояснили, що Peugeot Expert з номерними знаками AT1873СМ, яким керував горе-водій, в’їхав “у зад” Peugeot 508. Після цього чоловік намагався втекти.
Учасники події та перехожі спіймали водія. На відео його соромлять за ймовірно п’яне кермування.
Як повідомили виданню у патрульній поліції, аварія трапилася близько 21:00 31 жовтня на перетині вулиць Незалежності – Бандери.
Водій Peugeot Expert проявив неуважність, порушив правила дорожнього руху, що призвело до ДТП. Під час спілкування з водієм вказаного авто, правоохоронці виявили у нього ознаки алкогольного сп’яніння, але чоловік відмовився від проходження тесту на місці та у медичному закладі.
17 листопада, рішенням Івано-Франківського міського суду, Котовича оштрафували на 850 грн.
А на наступоному засіданні горе-водія визнали винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та наклали на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, розміром 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Тваринам теж не солодко
Пʼятого листопада у селі Микуличин сталася дорожньо-транспортна пригода, в якій загинув кінь, а водій фіри отримав травми.
Поліціянти встановили, що водій фіри, повертаючи, виїхав на смугу зустрічного руху. Тим самим вчинив ДТП з джипом.
Водій відбувся легкими травмами, а тварина, на жаль, загинула.
Як не потрапити в ДТП?
- Водій має бути виспаним та фізично здатним повністю концентруватися на дорозі. Не варто сідати за кермо після безсонної ночі, прийому певних ліків, нестабільному емоційному стані.
- Якщо напередодні перебрали алкоголю – не сідайте за кермо! Це може врятувати життя не лише вам, а й іншим людям.
- Не ігноруйте механічні недоліки автомобіля – відвідайте автосервіс якнайшвидше. Несправність може зіграти злий жарт з байдужим водієм. Навіть дрібне пошкодження здатне спровокувати нестабільну роботу авто у будь-який момент.
- Стиль водіння може спровокувати аварійну ситуацію. Спокійне, врівноважене кермування, без перевищення швидкості мінімізує шанс потрапити у ДТП. У той час як зневажливе ставлення до інших учасників руху, різке підвищення швидкості, ігнорування правил – значно підвищують цей шанс.
А що робити, якщо ДТП таки сталася?
Згідно з пунктом 2.10 ПДР України, у разі причетності до ДТП водій зобов’язаний:
- негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;
- увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки;
- вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров’я;
- повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських;
- вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об’їзд місця пригоди;
- до проведення медичного огляду не вживати алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
У випадках дрібних ДТП ви можете оформити автопригоду без виклику патрульних, а за допомогою складання європротоколу.
Європротокол можна заповнити як в паперовому вигляді, на спеціальному бланку так і в електронній формі, з використанням системи “Електронний Європротокол“.
А пішоходи?
“Кожен пішохід, як повноцінний учасник дорожнього руху, має певні права та обов’язки. Якщо пішохід не виконує їх, то несе адміністративну відповідальність”, – наголошують у патрульній поліції.
Пішоходам забороняється:
- виходити на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху;
- раптово виходити, вибігати на проїзну частину, в тому числі на пішохідний перехід;
- допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину;
- переходити проїзну частину поза пішохідним переходом, якщо є розділювальна смуга або дорога має чотири і більше смуг для руху в обох напрямках, а також у місцях, де встановлено огородження;
- затримуватися і зупинятися на проїзній частині, якщо це не пов’язано із забезпеченням безпеки дорожнього руху;
- рухатися по автомагістралі чи дорозі для автомобілів, за винятком пішохідних доріжок, місць стоянки і відпочинку.
І основне — використовуйте світлоповертаючі елементи для забезпечення власного життя та здоров’я. Вони відбиватимуть світло фар, тому водії зможуть вчасно побачити вас і зупинити авто, – радять патрульні.