Традицію віншування Василів з Прикарпаття внесли до списку культурної спадщини

Автор: Борис Марія

07 Тра, 2023 12:01

Поділитись публікацією
Традицію віншування Василів з Прикарпаття внесли до списку культурної спадщини

Міністерство культури та інформаційної політики внесло до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України традицію віншування Василів у селі Липівка, що на Рогатинщині.

Про це йдеться у наказі №234 міністерства від 4 травня. Окрім того, до списку внесли традицію рогозоплетіння села Щитки та Писарівка Вінницької області; традицію вбирання могильних хрестів у Рівненському Поліссі; приготування української традиційної страви «Голубці»; культуру традиційного вівчарства Бессарабії та знань, пов’язаних із ним, пише Галка.

Давній обряд віншування і в’язання Василів відбувається щороку 14 січня, на свято Василія, пише Укрінформ. Так, за традицією, до хати, де живе Василь, заходять із колядою «Старий рік минає, новий – наступає». Далі вітають господаря та його родину давнім віншуванням та виконують обрядову пісню «Ізлияще благодать».

 

Потім на господаря одягають грегор (сосновий вінок, у який вплітають колоски пшениці і калини), віддають у руки Різдвяну зірку, а ноги чоловіка зв’язують сіном. Василя беруть в коло і виконують «Многая літа».

 

В радянські часи віншувати Василів було заборонено. Традицію вдалося відновити лише в 1990-му році. Тоді з Різдвяною зіркою та синьо-жовтими прапорами група сміливців вирішила не лише привітати Василів, але найперше – пробудити у Липівці національний дух.