Трамп виграв всі праймеріз? Байден має шанси перемогти? Американців влаштовує вік кандидатів? – розбір “Галки”
07 Бер, 2024 14:31
5 березня у США відбувся так званий “Супервівторок”: цього дня у 15 штатах обирають кандидатів від обох найбільших партій у президенти. Перемогу здобули Трамп і Байден.
Що це за такий “Супервівторок”?
Так називають наймасовіше голосування у рамках календаря президентських праймеріз.
Праймериз (англ. primaries – попередні) або передвибори – тип голосування, у якому обирається один кандидат від партії. Зміст “праймериз” полягає в тому, щоб кандидати від однієї партії не відбирали один в одного голоси на основних виборах, оскільки їх електорат, як правило, близький.
Під час праймериз голоси віддаються не самому претенденту, а розглядаються лише як обіцянка. Втім, обіцянка, що цей штат на загальних зборах проголосує за ту чи іншу особу, є дуже надійна, майже гарантована.
За результатами праймериз президент Байден і колишній президент Трамп здобули переконливі перемоги майже в усіх штатах, які провели праймеріз висунення від Демократичної та Республіканської партій у Супервівторок.
Тепер вже точно виборці знову обиратимуть між Трампом і Байденом?
Американська політична система влаштована так, щоб стимулювати боротьбу двох партій, тому на посаду президента насправді претендують лише кандидати від демократів та республіканців.
Формально висуванець повинен отримати більшість на національному з’їзду (конвенті) кожної з партій. Однак по факту конвенти більше схожі на шоу, ніж на партійний форум. Де факто як проголосують депутати з’їзду стає відомо саме за результатами праймериз.
Зазвичай саме після супервівторка з великим ступенем ймовірності можна назвати наступного кандидата від двох найвпливовіших партій США тому, що цей день дає близько третини учасників конвентів.
Поки інтриги немає: Джо Байден та Дональд Трамп впевнено випереджають опонентів.
У Байдена взагалі відсутні конкуренти, це традиційно для діючих президентів, які балотуються на другий термін.
За рік кампанії рейтинг Трампа серед республіканців теж лише зріс: за мільярдера планують проголосувати приблизно 62% прихильників партії. Єдина суперниця Трампа Ніккі Гейлі вийшла з президентських перегонів за результатами супервівторка.
І коли ті кляті вибори?
За Конституцією, вибори президента США відбуваються раз на чотири роки першого вівторка, наступного за першим понеділком листопада. 2024 року цей день випадає на 5 листопада.
Це будуть 60-ті президентські вибори в історії країни, на яких мають обрати 47-го президента США.
Оскільки США утворилися як союз незалежних штатів, кожен із них проводить вибори президента окремо від інших, самостійно визначаючи правила голосування та критерії попадання кандидатів у бюлетені.
Голоси виборців кожен штат теж підраховує окремо, а президент визначається двоступеневою системою. Переможець у якомусь штаті отримує всі голоси виборців від цього штату. Загалом до колегії виборців обираються 538 осіб, вони розподіляються між штатами пропорційно кількості населення.
Для перемоги кандидату достатньо набрати хоча б 270 голосів виборців.
Чекайте, а як там суди проти Трампа?
2023 року щодо Дональда Трампа порушили чотири кримінальні справи. Трамп чотири рази за рік здавався поліції, оголошував себе невинним у відповідь на питання судді про винність і виходив на волю без застави.
Жоден із 44 президентів до Трампа не ставав обвинуваченим у кримінальних справах, тож відповідних судових прецедентів в американській історії не існує.
- 4 березня 2024 року розпочався судовий розгляд по суті федеральної кримінальної справи “Сполучені Штати Америки проти Дональда Дж. Трампа”. Мова про ймовірну участь експрезидента у спробах скасувати президентські вибори 2020 року в США.
- 25 березня розпочнеться суд “Народ штату Нью-Йорк проти Дональда Дж. Трампа”. Експрезидента США звинувачують у виплаті таємних коштів порноакторці Стормі Деніелс під час президентської кампанії 2016 року.
- 20 травня стартують судові засідання у справі “Сполучені Штати Америки проти Дональда Дж. Трампа, Уолтіна Наути та Карлоса Де Олівейри”. Це федеральна кримінальна справа стосується зберігання таємних документів експрезидентом на своїй віллі.
Якщо Трамп переможе, він, ймовірно, спробує помилувати сам себе або наказати прокурорам відмовитися від звинувачень. Однак навіть у такому випадку він не зможе припинити всі розпочаті щодо нього провадження та може бути засудженим принаймні в одному зі штатів.
Ну ок, а невже американців влаштовує настільки поважний вік обидвох претендентів?
Не дуже. 81-річний Джо Байден і 77-річний Дональд Трамп є найстаршими кандидатами, які беруть участь у виборах 2024 року.
Згідно з опитуванням USA TODAY та Саффолкського університету, 37% виборців Демократичної партії та незалежних виборців кажуть, що вік Байдена зменшує ймовірність того, що вони проголосують за нього. Три відсотки кажуть, що це збільшує їхню ймовірність, тоді як 56% кажуть, що це не має значення.
29 лютого видання Bloomberg опублікувало результати опитування Bloomberg News/Morning Consult, яке показало, що занепокоєння щодо його віку охопило навіть найнадійніших виборців Демократичної партії.
Молоді виборці неохоче підтримують Байдена і Трампа. Істотна більшість виборців не хоче бачити в бюлетені обох політиків (саме це дає надію так званим “третім” кандидатам).
До цих виборів колишній президент Рональд Рейган був найстаршою людиною, яка балотувалася на посаду президента США. На момент вступу на посаду, яку він обіймав два терміни, йому було 70 років.
А хто зараз лідирує за опитуваннями?
Колишній президент Дональд Трамп випереджає президента Джо Байдена на п’ять очок у гіпотетичному матчі-реванші, згідно з новим опитуванням The New York Times і Siena College.
Серед зареєстрованих виборців 48 відсотків сказали, що проголосували б за колишнього президента, якби президентські вибори 2024 року відбулися сьогодні, а кандидатами були б він і Байден. Сорок три відсотки відповіли, що проголосували б за Байдена, відповідаючи на те саме запитання.
Опитування також показало, що 65 відсотків зареєстрованих виборців сказали, що країна на “неправильному шляху”, проти 24 відсотків сказали, що вона на “правильному шляху”.
Опитування Times і Сієнського коледжу проводилося з 25 по 28 лютого. У ньому взяли участь 980 зареєстрованих виборців з усієї країни, 823 з яких заповнили повне опитування. Похибка для зареєстрованих виборців становить плюс-мінус 3,5 відсоткових пунктів та плюс-мінус 4 відсоткові пункти для зареєстрованих виборців, які заповнили повне опитування.
Читайте також: У Франції відбулася тристороння зустріч Зеленського, Макрона та Трампа