Трьох звинувачених у зґвалтуванні неповнолітньої засудили до іспитових термінів. У дівчини не було адвоката

Автор: Застава Максим

26 Бер, 2023 19:18

Поділитись публікацією
Трьох звинувачених у зґвалтуванні неповнолітньої засудили до іспитових термінів. У дівчини не було адвоката

У 14-річної дівчинки, яку влітку 2021 року заманили до підвалу та вчинили сексуальне насилля троє неповнолітніх хлопців з села Верхні Ворота, що на Мукачівщині, не було адвоката в суді: інтереси потерпілої на засіданнях представляла служба у справах дітей місцевої сільради.

Обвинувачувані отримали вирок у вигляді іспитового терміну на два роки, що обурило українську спільноту, — зараз юристи розпочали збір доказів, аби оскаржити його, повідомила журналістка, громадська активістка Олена Пшенична на своїй сторінці у фейсбуку, пише zmina.

Вона уточнила, що разом з адвокаткою Роксоляною Герою розбирають “на атоми вирок суду та інші матеріали, які вдалося знайти по цій справі”.

Активістка нагадала, що на початку розслідування справа класифікувалась як зґвалтування, проте під час суду її розглядали як сексуальне насильство без проникнення. Водночас вона виявила, що інтереси потерпілої на судових засіданнях представляла служба у справах дітей місцевої сільради, і саме ця рада надала позитивні характеристики обвинувачуваним у злочині. Класні керівники хлопців і шкільний психолог також написали їм позитивні характеристики, про це кілька разів згадується у тексті вироку.

“Ми з Ляною шукаємо кожну дійову особу цієї гидкої історії. Складаємо пазли й дивуємося щоразу, коли вони складаються. Наприклад, у дівчинки не було адвоката. А її законним представником була навіть не бабуся (нагадаю, саме вона виховує онуку, поки батьки на заробітках), а служба у справах дітей місцевої сільради, котра однією рукою представляла жертву в суді, а іншою писала позитивні характеристики її кривдникам, двоє з яких сини (та ну ви що, та не може такого бути) секретаря цієї ж сільради”, — написала Пшенична.

Водночас вона стверджує, що директорка школи, в якій розповсюдили відео зі зґвалтуванням дівчини, знала про ситуацію, але виправдовується, наполягаючи на тому, що “то ж на канікулах було, ми не знали”.

Пшенична пообіцяла, що вони зроблять усе, аби відповіли всі учасники злочину: “від неповнолітніх ґвалтівників, їхніх мамок-рішал, вчительок, які викладають з дітей у вишиванках тризуби замість вчити, що ґвалтувати не можна, служби у справах дітей, сільради й до судді”.

“Я дуже хочу, аби ця дівчинка з села Верхні Ворота, де всі всіх знають, і де мало не в кожній хаті подивилися відео з насиллям над нею, щоби ця дівчинка знала, що вона не сама. І що ми всі тепер її мама. Та мама, яка перекусить горло кожному, хто її скривдив. А всі інші дівчатка, включно з моєю 16-річною донькою, мають побачити, що з ними так не можна. І що завжди буде колективний дорослий, який їх захистить”, — наголосила Олена Пшенична.

На її переконання, у цій справі є всі шанси на справедливу апеляцію.

“Хочеться вірити, що ми всі разом дотиснемо”, — підкреслила журналістка.

Раніше повідомлялося про те, що в Мукачівському районі на Закарпатті троє підлітків зґвалтували 14-річну дівчину, зняли це на телефон і поширили відео серед учнів школи, де вона навчалась. За цей злочин суд призначив їм іспитовий термін на два роки.

За даними слідства, у серпні 2021 року дівчина прийшла на запрошення одного з трьох підлітків у підвал. Хлопці знали, що вона є неповнолітньою, однак без її добровільної згоди вчинили щодо неї сексуальне насильство.

Трьох хлопців суд визнав винними за ч. 3. ст. 153 Кримінального кодексу України та призначив покарання у вигляді 5 років ув’язнення. Через вік суд звільнив неповнолітніх від відбування покарання, призначивши натомість іспитовий термін на два роки.

Відомо, що підліткам не інкримінували статтю 152 Кримінального кодексу (зґвалтування), яка передбачає суворіше покарання. Суд аргументував таке рішення пом’якшувальними обставинами: відсутністю судимості, хорошими характеристиками та частковим відшкодуванням потерпілій