Три поради від доктора філософських наук про те, як вберегтися від фейків і дезінформації
08 Кві, 2024 13:40
Як українцям мінімізувати вплив ворожої дезінформації та фейків? Про це “Галка” розпитала у професора, доктора філософських наук Віталія Надурака з Івано-Франківська.
Науковець Університету Короля Данила професійно досліджує людське мислення та готує до друку книгу про критичне мислення.
“Моя порада – читайте нудні медіа. Там де “суха” інформація. А ті, де багато новин, які викликають у вас емоційний підйом, мають бути під підозрою… Не може бути багато сенсацій щодня. Очевидно, що медіа, які публікують чимало таких новин – спотворюють інформацію”, – каже Віталій Надурак.
Науковець поділився кількома порадами, як вберегтися від фейків
- Перше – варто бути уважними. Багато фейків люди поширюють не тому, що їм бракує інтелектуальних здатностей, чи вони хочуть комусь нашкодити. Просто вони неуважні, і не приділяють увагу ознакам обману.
- Друге – спонукайте себе до точності. Є така техніка, коли перед тим, як поширити якусь новину, чи вподобати її, треба задати питання – наскільки ви впевнені в точності цієї інформації. Слово “точність” дуже важливо вжити. Воно вимикає певні механізми в нашій голові і ми значно критичніше підходимо до інформації.
Можна піти й простішим шляхом: не боротись з фейками, а просто не дозволяти їм потрапляти вам на очі. Для цього оберіть собі два-три надійні джерела новин, і більше ніяких новин з ніяких джерел не споживайте. Вам не потрібні 50 незрозумілих телеграм-каналів. Два-три перевірені джерела, наприклад: два всеукраїнських та одне місцеве на 100% задовільнять ваші потреби в інформації. І фейки просто не будуть потрапляти в поле вашої уваги, тому й не треба буде з ними боротися.
3. Третє – майте стримання. Ми схильні вірити фейковим новинам, які викликають емоції. Тому, якщо ви відчуваєте, що якась емоція підштовхує вас щось зробити з інформацією (поділитись, прокоментувати), то не робіть нічого. Дайте собі час охолонути і потім приймайте рішення, що ж робити.
БІЛЬШЕ ПРО КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ ТА ДЕЗІНФОРМАЦІЮ ЧИТАЙТЕ В ІНТЕРВ’Ю: “Найкращий спосіб перемогти фейки – не пускати їх в своє життя” – Віталій Надурак, доктор філософських наук