Тринадцять подвигів Марцінківа: ми підбили підсумки 2022 року очима головного героя публікацій Галки

Автор: Вадим Войтик

20 Гру, 2022 20:55

Поділитись публікацією
Тринадцять подвигів Марцінківа: ми підбили підсумки 2022 року очима головного героя публікацій Галки

Ні ковід у 2021, ні війна у 2022 роках не зупинили піар міського голови Івано-Франківська. Інформація про те, що навіть у ці важки дні коштом платників податків без зупинки оплачується рекламна кампанія Марцінківа стала приводом для чергового скандалу у серпні.

Галка, як відомо, розповідає про Руслана Романовича на безкоштовній основі, а отже щиро. Тож як і минулого року, ми вирішили підбити підсумки цього через призму діянь міського голови Івано-Франківська, коротше кажучи – подвигів.

1. Релоковував бізнес та розселяв переселенців

З перших днів повновмасштабної війни Івано-Франківськ став прихистком для тисяч внутрішніх переселенців. Для їх потреб задіяли спортзали, інші тимчасові місця розміщення. Згодом силами волонтерів відремонтували кілька гуртожитків.

У квітні Руслан Марцінків анонсував виділення 10 га землі в Чернієві на будівництво житла для людей з інших регіонів України, які вимушено переїхали через бойові дії. «Розробляємо документацію. Ми вже знаємо, скільки може бути приблизно цього житла, які комунікації, соціальна інфраструктура. Ми розуміємо, що частина людей — це не менше 20% вимушених переселенців — залишаться проживати в Івано-Франківську», – розказував голова.

За його словами, у Чернієві планували збудувати цілий мікрорайон, та буквально за кілька днів після рішення міськради – передумали. Начебто через думку жителів Чернієва.

Як виявилося, самих рішень депутати не ухвалювали, а повідомлення мера було просто його думкою. Відтоді жодних інших рішень щодо виділення землі під так зване соціальне житло міськрада не ухвалювала.

Незначні успіхи влади Івано-Франківська і щодо релокації бізнесу. Від початку великої війни місто отримало 232 заявки на релокацію бізнесу в нашу громаду, а почали працювати лише 74 підприємства різного масштабу. Основна причина відмови – брак приміщень та працівників. 

Хоча були й позитивні кейси: з Києва до Івано-Франківська переніс виробництво відомий бренд еротичного одягу і БДСМ-аксесуарів ANOESES. Марцінків заявив, що цьому радий

2. Попав під обстріл дорогою до Чернігова

26 березня міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків потрапив під ворожий обстріл поблизу Чернігова. Він особисто віз гуманітарну допомогу. Двоє працівників мерії отримали поранення. Мер залишився неушкодженим. 

Марцінків назвав 26 березня – другим днем народження. “Хлопці сказали, що у такому замісі, як ми побували, то, може, 1 до 100 був шанс вижити. Попали у саме пекло”.

Згодом, не без втручання відповідних органів, мер визнав своє рішення особисто розвозити гуманітарку неправильним: «Чернігівщина не чужий для мене. Коли був народним депутатом, то знаю будь-який районний центр, знаю людей там. І для мене було дуже боляче дивитися, що там відбувається. Хотілося підтримати міського голову Чернігова».

До речі нещодавно суд позбавив на рік мера Чернігова Владислава Атрошенка права обіймати посаду міського голови. В липні Марцінків «мобілізував» групу франківських комунальників у Чернігів на допомогу з підготовки міста, яке постраждало від російської агресії, до опалювального сезону.

3. Затягував паски

У квітні міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив про скорочення штату виконавчого комітету, а також про зменшення заробітних плат. «На жаль, коштів стає все менше. Ухвалили дуже не просте рішення: скорочення штату міського виконавчого комітету, а також зменшення заробітних плат. Це вимушений крок – затягнути паски, щоб перемогти», – сказав він.

За кілька тижнів по тому штат апарату виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради дійсно скоротили на 50 одиниць. Як виявилося, переважно – так звані “мертві душі”, тобто фактично вакантні місця.

При вступі на посаду мера за поданням Марцінківа загальну чисельність апарату ради та її виконавчих органів, яка утримується коштом міського бюджету, депутати затвердили в кількості 400 осіб. А вже у 2020 році у виконкомі працювали 750 чиновників. 

Замість колись чотирьох наразі Марцінківу допомагають дев’ять заступників. Анонсовані скорочення кількості заступників не торкнулися. Виконавчий комітет з 16 членів у 2016 році виріс до 51 особи у 2021-му. 

4. Перейменовував вулиці

Одним із перших в Україні Руслан Марцінків взявся за перейменування вулиць, які мають проросійський відтінок у назві. 13 квітня без громадських слухань, попередньої публікації та навіть обговорення в залі депутати міськради вирішили змінити назви понад двом десяткам вулиць у місті. «Під ніж» пішли навіть деякі власне українські діячі на кшталт Рєпіна та Короленка.

На сесії третього травня знову без обговорень перейменували ще деякі вулиці. Тоді ж повернули попередню назву вулиці Академіка Сахарова, яку мер обіцяв “поділити надвоє”. На сервісі Google Maps вулиця Академіка Сахарова досі помилково позначена як вулиця Української Перемоги.

За кілька місяців міська рада перейменувала деякі вулиці утретє. Приклади Києва, Львова, Тернополя та навіть Коломиї, де перейменування було виваженим та узгодженим з громадою процесом, мера Івано-Франківська ніяк не надихнули.

5. Хайпував на обстрілах Франківська

У липні Руслан Марцінків повідомив про «масований ракетний обстріл по всій Україні». Відповідний допис з його сторінки у соцмережі згодом зник, але інформація розлетілася Україною.

За час війни мер Івано-Франківська неодноразово анонсував обстріли та навіть закликав містян залишити місто. Однак липневий анонс Марцінківа помітив навіть Президент України та закликав не довіряти неперевіреним джерелам: «Скільки людей сьогодні налякав фейк про масований російський ракетний удар по Україні?.. Скільки нервів псується щодня тиражуванням страшилок від російських пропагандистів і посадовців?»

Кілька місяців від мера не було нічого чути про бобардування. Аж до жовтня, коли він закликав підлеглих терміново поширити серед іванофранківців пам’ятку на випадок ядерного удару.

6. Витратив рекордні гроші на озеленення міста

Вже навіть важко підрахувати загальну суму, яку у рік війни мерія несподівано спромоглася виділити на висадку квітів та дерев, корчування пнів та обрізку дерев.

Ба більше, на противагу підрядам, які мерією нерідко оплачуються з затримкою у рік, або лише за рішенням суду, обрізка гілок та висадка квітів оплачується з реактивною швидкістю. Вочевидь секрет цього – в особі підрядника, який, а точніше яка знайшла шлях до серця Марцінківа. Причому настільки, що їй довіряли навіть викопування ям для «садів Перемоги», які під фотокамерами згодом висаджували міські чиновники.

Зашпортався цей «екологічний конвеєр» лише об історію з клумбою ЗСУ. Ця інсталяція з бегоній так сподобалася Марцінківу, що він поставив її собі на аватарку в фейсбуці. Після розголосу й обурення містян міський голова заявив, що про клумбу дізнався з публікації Галки та пообіцяв за неї не платити.

На відміну від багатьох своїх обіцянок, слова дотримав. Втім, з огляду на мільйонні контракти з озеленення, ця історія не мала б сильно засмутити підрядницю.

7. Хімічив з тендерами заради бруківки

На превеликий подив містян на шостий місяць війни в Івано-Франківську відновилися роботи з благоустрою дворів, а простіше кажучи – укладання бруківки. До цього, та й зараз мерія неодноразово наголошувала, що через війну уряд заборонив будь-які капітальні видатки крім тих, які необхідні для оборони. Саме цим виправдовували й ями на дорогах

Як виявилося, у Департаменті благоустрою міськради просто перейменували готову тендерну документацію.

Бруківку у дворах вкладали замість закупівлі генераторів та облаштування бомбосховищ. І не лише бруківку. 19 вересня Департамент інфраструктури Івано-Франківської міської ради провів тендер на ремонт вулиці Петлюри. Саму вулицю ремонтували ще в липні. На щастя, переможцем проведеного “заднім числом” тендеру став фактичний виконавець робіт. 

Таку ж оборудку провернули ще з кількома об’єктами. Зрештою, поліція зареєструвала кримінальне провадження за такі маніпуляції. На що Марцінків відреагував так: «Дякую нашим підрядникам, які, незважаючи на певні труднощі, працюють. Знаю, що декому це не подобається, але караван іде, робота робиться».

Ці слова він сказав на фоні відремонтованої анонімними підрядниками і в обхід державних закупівель дороги на Вовчинецьку гору.

8. Намагався купити банк

Насправді – приміщення колишнього банку “Промінвестбанк”, що в центрі Івано-Франківська. Формалізувалася ця ідея вже на початку вересня, однак очевидно, що задум з’явився в серпні, коли оприлюднили оголошення про продаж. 

Упродовж останніх років міськвиконком системно розпродавав нерухомість, яка перебувала у комунальній власності. Публічно це пояснювалося дефіцитом бюджету, зокрема – браком коштів на добудову скандального мосту на Пасічну.  

Тому раптова ідея навпаки, придбати 3,7 тис. кв.м, виглядає несподіваною. Тим більше, що придбання доручили глибоко дотаційному і вузькоспеціалізованому КП “Електроавтотранс”. Воно ж, до речі, встановило світлофор на перехресті бульварів і вул. Бельведерської. Раніше такими роботами переймалося інше міське підприємство. 

9. Підвищував тарифи. А потім скасовував

У жовтні іванофранківці у соціальних мережах почали розміщувати обурливі дописи щодо підвищення квартплати у два-три рази. На їхню думку, це було незаконно.

Втім, про плани мерії підвищити плату з утримання будинків, навіть попри війну, “Галка” писала неодноразово

Схему підвищення квартплати, з огляду на зміни законодавства, у мерії Івано-Франківська винайшли на початку 2022 р. Для цього оголосили начебто конкурс, який через початок повномасштабного вторгнення росії “пригальмували”, але в серпні все ж провели

А вже за два місяці чутливий до виборців Марцінків знову передумав: «Рішення про підвищення квартплати “Комфортним домом” зупинене до скасування воєнного стану в державі! Зобов’язано “Комфортний дім” переглянути тариф», – написав він, чим вочевидь учергове заслужив любов електорату, для якого сам цю проблему й створив.

Натомість непоміченою, а отже й чинною залишилася історія з підвищенням тарифів на вивіз сміття.

10. Клав МАФи і на тих, хто проти мафів

Вранці 24 жовтня на газоні під входом до будинку на Івасюка, 28 зі скандалом розвантажили два металеві каркаси для встановлення в цьому місці нової малої архітектурної форми (МАФ). Це був один із десятків нових мафів, які мало не щотижня з’являються в місті, захаращуючи тротуари та прибудинкові території.

Однак цього разу все пішло не за сценарієм. Мешканці буквально власними тілами заблокували встановлення магазину під вікнами. Причому обурило їх те, що лише за кілька днів до цього скасувати дозвіл на маф обіцяв особисто міський голова: «Це давали Федику. Можливо якесь інше місце йому запропонуємо. Якщо мешканці проти, я теж категорично проти».

За наявною в “Галки” інформацією, формально рішення про встановлення мафу досі не скасоване.

11. Відмазував депутата-свободівця, який п’яним потрапив в ДТП

1 листопада у соцмережах з’явилося відео дорожньої пригоди на перехресті біля драмтеатру у Франківську. Чоловік на відео без успіху намагався втекти з місця пригоди. Учасники події та перехожі спіймали водія. На відео його соромили за п’яне кермування.

Героєм виявився депутат Івано-Франківської міськради від ВО «Свобода» Ростислав Котович. У грудні Івано-Франківський міський суд визнав його винуватим у керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння та наклав на нього адміністративне стягнення у виді штрафу 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік. Також з нього стягнули в дохід держави судовий збір у сумі 496 грн 20 коп.

Марцінків так прокоментував вчинок свого депутата: «Він не є членом Свободи. Дочекаємося слідства. І по підсумках слідства будемо приймати рішення». На момент цієї публікації інформації про рішення, які ухвалив міський голова, немає.

12. Віддав 42 га в Хриплині саудівському мільярдеру

18 листопада на позачерговій сесії Івано-Франківської міської ради депутати більшості передали 42 га землі у Хриплині в довгострокову оренду під розміщення сонячних панелей. Це спричинило неабиякий розголос. 

Причина не лише в тому, що місто втратило один з останніх потенційних інвестиційних майданчиків. Як виявило розслідування Галки, землю через посередників віддали фірмі саудівського мільярдера-забудівника Фаваза Алхокайра.

13. Боровся з несправедливістю при відключеннях світла

На фоні літніх закликів масово купувати електричні обігрівачі, необлаштованих комунальних сховищ та укриттів, браку вчасно куплених генераторів для роботи котелень і насосних станцій, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків шостого грудня розкритикував роботу «Прикарпаттяобленерго».  Начебто енергетики відключають «відключають тільки бідних, а багаті всі зі світлом».

При цьому голова міста чітко визначив, де саме у його місті бідні виборці: БАМ і Набережна. Іванофранківці такого поділу не схвалили. У свою чергу енергетики відповіли меру, що «не знають, де багаті і бідні, але знають за якими принципами формують графіки відключень». Втім, за кілька днів райони відключень все ж розширили. Задоволений Марцінків, який нив через вимкнення світла, закликав іванофранківців не нити.

Читайте також: Після запиту “Галки” платежі за міст прискорилися, – Марцінків (ВІДЕО)