“Це скарб для малого бізнесу”: як на Прикарпатті працює державна програма мікрогрантів “Власна справа” (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

01 Тра, 2024 11:46

Поділитись публікацією
“Це скарб для малого бізнесу”: як на Прикарпатті працює державна програма мікрогрантів “Власна справа” (ФОТО)

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, гостро постали питання підтримки та розвитку малого й середнього бізнесу – сектора, який є ключовим у відновленні економіки держави та створенні нових робочих місць.

Через потребу в підтримці підприємців та підсиленні їхньої ролі у країні під час складних випробувань, діє програма отримання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.

Державна програма запрацювала з першого липня 2022 року. За нею можна отримати допомогу в розмірі від 50 до 250 000 тисяч гривень. Обовʼязковою умовою отримання є створення одного, чи двох робочих місць, залежно від суми гранту. Взяти мікрогрант може як чинний підприємець, так і людина без досвіду такої діяльності. 

“Все дуже легко й доступно”, – франківський підприємець про мікрогрант на власну справу

Один із таких мікрогрантів отримав Ігор Пасєка – співзасновник невеличкої франківської меблевої компанії “Komod“.  У 2022 році складне становище в державі спонукало його з колегою до виготовлення меблів для дешевших сегментів у форматі “IKEA”, щоб люди у скрутний час за невелику суму могли якісно облаштувати свій дім.

“Зараз протягом місяця ми виготовляємо близько 600-700 одиниць різних меблів. Можемо виготовляти значно більше, залежно від того, наскільки великий попит на ринку”, – ділиться підприємець.

Працівників наразі на виробництві троє. Двоє з них – внутрішньо переміщені особи, роботою яких Ігор дуже задоволений. “Komod” старається рухатися в тренді з модою та бажаннями клієнтів і робити те, що потрібно для ринку.

Як “Власна справа”допомогла подолати фінансові труднощі

У 2022 році Ігор, як і більшість підприємців, постав перед фінансовими труднощами, які ускладнювали його зусилля у розвитку бізнесу. Ситуація змінилася, коли в “Дії” чоловік дізнався про можливість отримання мікрогранту за програмою “Власна справа”:

“Державна політика в цьому напрямку дуже змістовна. Є багато доступної інформації в “Дії”, наприклад. Ти заходиш і дивишся, що потрібно для того, щоб отримати ту чи іншу допомогу від держави”, – ділиться Ігор.

Чоловік каже, що ця грантова програма надзвичайно лояльна, доступна і дуже потрібна. Її коштом Ігорю вдалося закупити додаткове обладнання, яке дозволило наростити виробництво і покращити якість продукції.

“Ми взяли грант у розмірі 250 000 грн для розвитку малого підприємництва, де єдиною умовою для отримання гранту було здати та захистити бізнес-план і оформити двох працівників. Ми це все зробили, тому стараємося працювати чесно й прозоро”, – розповідає підприємець.

Суму гранту використали на закупівлю свердлильного станка й компресора великої потужності, щоб забезпечити систему подачі високого тиску на цей та кромкооблицювальний станки.

“Ми взяли два види обладнання. У нашій сфері обладнання досить коштовне, тому тут багато не розженешся. 160 з чимось тисяч коштував свердлильно-присадочний станок італійського виробництва і компресор ми купили на залишок суми”, – пригадує Ігор.

Чому ця програма – “скарб” для малого бізнесу?

Як каже чоловік, грант дає відчутний фінансовий результат не лише бізнесу, а й державі.

“Гроші, які ми отримали, повертаються державі – коштом податків, які платяться за влаштованих працівників. Тому ми виграємо тут два рази. По-перше, офіційно влаштовуємо працівників, податки за яких можуть використовуватися на різні потреби держави. По-друге, маємо кошти, якими можемо користуватися ми”, – ділиться чоловік.

Ігор розповідає, що подавався на отримання гранту один раз, і першу заявку йому одразу погодили. Своїм фактором успіху вважає те, що вони “реально продають”.

“Ми займаємося виготовленням продукту, який має додану вартість. Це дуже великий розвиток економіки. Ми реально розвиваємо сектор економіки з перспективою для майбутнього подальшого розвитку”, – каже підприємець.

Ігор вважає, що програма “Власна справа” – це “скарб” для підприємців, особливо малих.

“Отримати мікрогрант дуже легко й доступно: щоб подати заявку через Дію, непотрібно ніяких помічників, самі пишете бізнес-план, а представники центру зайнятості вам з радістю допоможуть. Тому для розвитку малого бізнесу це дуже круті речі”, – розповідає  чоловік.

То як отримати мікрогрант на бізнес в Дії?

Подати заявку на отримання мікрогранту можна онлайн в “Дії”. Для цього потрібно зайти на сторінку програми, натиснути “Подати заявку” та авторизуватися в кабінеті громадянина за допомогою BankID або електронного підпису.

Потім потрібно заповнити онлайн-заявку, прикріпити бізнес-план за формою й відправити.

Під цю програму потрапляють, як і фізичні особи, які не вели підприємницьку діяльність, так і особи-підприємці або юридичні особи-підприємці, які вже мають бізнес.

“Головне, щоби була позитивна ділова репутація та кредитна історія. Бо в першу чергу розглядають бізнес-план і загалом історію людини-подавача. У випадку, якщо ділова репутація погана, то бізнес-план ми не розглядаємо”, – пояснює заступниця директора Івано-Франківського обласного центру зайнятості Ольга Шевчук.

Також є визначені певні КВЕДи, яким заборонено брати участь у програмі. Серед них: виробництво та продаж алкоголю й тютюну, різні види кредитування, страхування та оренда й продаж нерухомості й машин.

Якщо вашу заявку відхилили, не потрібно засмучуватися, каже Ольга. Повторну заявку можна подавати одразу на наступний день.

“Тільки людина отримала відмову, на наступний день може подавати ще раз. Вона може подаватися декілька разів, поки не буде позитивного рішення. Якщо людина вже отримала позитивне рішення, більше не може звертатися за грантом”, – розповіла жінка.

Суми грантів залежать від кількості найманих працівників, яких візьме підприємство: від 50 до 150 000 грн, якщо створюють одне робоче місце, й до 250 000 грн, якщо два. За ці кошти можна придбати обладнання чи сировину, оплатити оренду приміщення чи обладнання, або витратити їх на франчайзинг, рекламу чи маркетинг.

У разі невиконання зобов’язання перед державою, підприємець повинен повернути суму гранту.

“Якщо ви не створите робочих місць відповідно до суми гранту, вестимете діяльність менше трьох років, чи не сплатите податки в бюджет, то грант частково чи повністю прийдеться повернути державі”, – розповідає спеціалістка.

Скільки прикарпатців вже скористалося програмою, аби отримати мікрогрант на бізнес в Дії?

У перший рік існування програми 121 підприємець з Франківщини отримав позитивне рішення з надання грантів. З них 14 – це були внутрішньо переміщені особи. Всі вони створили 247 нових робочих місць.

“Торік у нас було 630 позитивних рішень, 18 з них – ВПО. Тоді люди вже активніше почали дізнаватися про програму й подаватися на неї. Цьогоріч ми вже надали 177 позитивних рішень, вісім з яких отримали ВПО. Вони вже створили 278 робочих місць”, – ділиться Ольга.

Найпопулярнішими сферами, які подаються на отримання мікрогрантів, є громадське харчування. 

“Різні кав’ярні, швидкоїжа, невеличкі кафе, випічка, продаж круасанів. Це дуже величезний сегмент тих позитивних рішень. Крім того, популярні перукарські послуги, манікюр, косметологія, стоматологічні послуги, ну і бухгалтерські послуги. Багато в нас було виробників традиційного українського одягу”, – пригадує жінка.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.