Централізовані та децентралізовані біржі: різниця

08 Січ, 2024 12:19

Поділитись публікацією
Централізовані та децентралізовані біржі: різниця

Централізовані криптовалютні біржі — це класика всього бізнесу. Вони працюють за традиційними схемами та залишаються улюбленцями консерваторів. Натомість є децентралізовані біржі, що працюють за новітніми принципами і де відсутня потреба в основних органах контролю. На різних біржах ціна ефіру та інших криптовалют може відрізнятися. І з цього починаються відмінності платформ.

Централізовані біржі

Централізована біржа або CEX схожа на класичну модель фондової біржі. Її особливості:

  • є конкретні управлінці, що несуть відповідальність за саму платформу, законність і збереження коштів;
  • адміністрація має доступ до коштів клієнтів;
  • управлінці можуть блокувати конкретну операцію, користувача чи весь напрямок.

Перевагою такої біржі є простота реєстрації. Це зручно для всіх новачків, адже процедура схожа на відкриття банківського рахунку. Також тут є служба підтримки, яка допоможе розв’язати проблеми користувачів. Коли щось іде не так чи ви не розумієте принципи використання інструментів, можна звернутися до представників біржі. 

На централізованих біржах є купа додаткових сервісів. Наприклад, на Binance є доступ до трейдингу, NFT-маркетплейсу, стейкінгу тощо.

Проте тут беруть додаткові комісії на всі транзакції, як сплату за роботу посередників. CEX постійно піклуються про безпеку в мережі, однак все одно постійно піддаються хакерським атакам. У клієнтів немає повноцінного доступу до коштів.

Децентралізовані біржі

Децентралізовані біржі або DEX являють собою застосунок для торгівлі криптоактивами. Тут вже немає централізованої торгівлі, а всі транзакції засновано на смартконтрактах. Особливості організації усіх процесів:

  • біржа не зберігає інформацію про кошти клієнтів;
  • немає органу, що контролював би угоди та транзакції;
  • немає класичної процедури верифікації користувачів.

Відрізняється децентралізована біржа тим, що у користувачів є повний контроль над своїми коштами в гаманці. Тут не треба вказувати свої персональні дані, що вже робить транзакції безпечними. Проте, тут все ж є певний перелік правил, якого мають дотримуватися користувачі.

Новачкам може бути важко одразу опанувати інтерфейс та зрозуміти правила роботи на децентралізованій біржі. Вона значно відрізняється від усіх попередніх фінансових процедур, що існують в нашому житті. DEX пропонує користувачам менші обсяги й ліквідність.

Порівнюємо CEX і DEX

Якщо ви новачок, то краще вибрати CEX для вивчення тонкощів криптовалютної біржі. Тут простіше розібратися та можна звернутися до служби підтримки. Підіб’ємо загальні характеристики в таблиці.

CEX

DEX

Можна покупати криптовалюту за фіат

Можна купувати валюту з низькою капіталізацією

Користувач частково контролює кошти, а адміністратори мають доступ до них

Користувач повністю контролює свої кошти

Є служба підтримки щодо роботи на біржі

Треба самостійно опановувати всі інструменти

Комісії роблять угоди менш вигідними

Менші витрати на сплату додаткових комісій

 

Отже, обидва види бірж важливі. Обидва мають існувати. Але варто зрозуміти, який стиль ведення активів і які принципи цього є більш зручними саме для вас.

ПРОМО