“Цілуємо ваші руки” або Як у франківському виші готують ліки для захисників

Автор: Борис Марія

14 Apr, 2023 17:46

Поділитись публікацією
“Цілуємо ваші руки” або Як у франківському виші готують ліки для захисників

В Івано-Франківському національному медичному університеті від початку війни готують ліки для військових.

Для цього науковці використовують медичні прописи, за якими понад 20 років навчали студентів, пише Укрінформ.

МИ ОСВОЇЛИ ШІСТЬ ПРОПИСІВ, НА ЯКІ МАЄМО ДОБРІ ВІДГУКИ

У перші дні війни, коли український волонтерський рух укотре показав свою силу та піднесення, студенти та викладачі Івано-Франківського національного медичного університету (ІФНМУ) теж взялися за допомогу армії. Кажуть, до цього їх спонукала велика вдячність українським воїнам і страх за свою країну.

«Наші студенти почали збирати ліки для військових. Тоді оголосили, що наш центральний корпус медуніверситету стане пунктом збору. І люди почали нести усілякі ліки, які були у них вдома. Студенти їх сортували і відправляли через волонтерів на передову. Саме тоді до нас почали надходити перші запити на ліки від військових», – пригадує кандидатка фармацевтичних наук, доцентка, деканка фармацевтичного факультету ІФНМУ Ірина Федяк.

За її словами, у списку ліків, які просили військові, опинились і ті, які використовують для лікування грибкових захворювань. Знайти їх на ринку ставало дедалі важче, а зі списку потреб фронту вони не зникали. Тоді на фармацевтичному факультеті вирішили застосувати екстемпоральне виготовлення ліків. Тобто, приготування ліків вручну в аптечних умовах на вимогу для конкретного пацієнта. Ця фармацевтична ніша на ринку ще до війни була несправедливо забута. Але в університеті усі технологічні прописи не лише зберігали, а й застосовували для навчання студентів.

«Ми не перекривали забезпечення готовими ліками, бо ми не конкуренти. Ми допомагали в час, коли була нестача цих препаратів, а оскільки в нас є цілий блок технологічних дисциплін, які вивчають фармацевти з першого курсу та практики, то зрозуміло, що ми можемо і вміємо це робити фахово», – розповідає Ірина Федяк.

Свого часу, зауважила кандидатка фармацевтичних наук, університет мав ліцензію на виготовлення лікарських препаратів. Пізніше її призупинили, але умови для приготування ліків залишились. На базі університетської аптеки науковці організували навчально-практичний центр (НПП) «Фармація» для здобувачів освіти. Саме ці передумови стали вирішальними для ідеї налагодити виробництво ліків для військових. Втім, найперше науковцям фармацевтичного факультету ІФНМУ довелося коригувати медичні прописи ліків на кафедрі дерматології та венерології.

«Ця корекція була необхідною. Адже нам потрібно було виготовляти ліки не для конкретного пацієнта, а для багатьох військових. Керівництво нашого університету в особі ректора Миколи Рожка цю ідею підтримало, і ми отримали від університету перші 11 тис. грн на закупівлю інгредієнтів. Перша партія ліків у нас вийшла до 100 упаковок. Коли ми передали її на передову через волонтерів і отримали позитивні відгуки, це нас просто окрилило», – пригадує Ірина Федяк.

За її словами, першими ліками, які виготовили у стінах медуніверситету для військових, стала паста Теймурова. Це засіб проти пітливості ніг з протигрибковою та підсушувальною дією. Цю лікарську форму в університеті готували одразу в тих кількостях, які запросили військові. Інші ліки відправляли меншими партіями і просили бійців якнайшвидше дати про них відгук і сформувати потреби.

«Зараз ми освоїли шість прописів, які перевірили і маємо на них добрі відгуки з фронту», – зазначає ініціаторка проєкту Ірина Федяк.

МИ ПРИСЛУХОВУЄМОСЬ ДО ПОБАЖАНЬ ВІЙСЬКОВИХ І КОРИГУЄМО СВОЄ ВИРОБНИЦТВО

«Перші партії ліків поїхали на фронт торік у травні. Коли почалась зима, хлопці нас дуже просили зігріваючу мазь, тож Любов Миколаївна знову опрацювала новий пропис – і ми взялися до роботи», – говорить Ірина Федяк.

Насправді кандидатка фармацевтичних наук та технологиня ІФНМУ, доцентка Любов Грицик однією з перших підтримала ідею Ірини Федяк щодо виробництва ліків у стінах університету. Свого часу за цими прописами вона виготовляла ліки в одній зі львівських аптек. Пізніше перевезла їх до Івано-Франківська і понад 20 років використовувала для навчання студентів фармацевтичного факультету.

«Оце зараз ми теж виготовляємо зігріваючу мазь для розтирання і знеболювання. Її добре застосовувати при простудних захворюваннях і невралгії. Виробництво цієї мазі досить складне та проводиться у два етапи. Спочатку готується її основа (показує, – авт.), а потім додають активні речовини. Вони всі є леткими та пахучими. Усе перемішуємо поступово, до загустіння. Після розфасовки мазь застигне остаточно. Вона легко наноситься та шкіру та добре всмоктується, не забруднюючи одяг», – розповідає Любов Грицик, ретельно перемішуючи необхідні речовини для приготування лікувальної мазі.

Поряд із нею працюють студенти та інтерни, які від перших днів допомагають науковцям у навчально-практичному центрі.

«Ми обрали лише ті прописи, які точно можна використовувати бійцям у польових умовах, вони не завдадуть шкоди при їх використанні без нагляду лікаря», – запевняє Любов Миколаївна.

«200 упаковок цієї мазі ми робимо близько п’яти годин поспіль. У технології виготовлення найшвидше у нас виходить присипка для ніг. На цей засіб теж маємо великі запити від наших бійців», – уточнює фармацевтка.

Спочатку присипку запропонували як лікувальну для тіла та ніг від попрілостей, за складом вона нагадувала класичну дитячу. Але військові знайшли для себе ще один спосіб її застосування.

«Хлопці трохи поекспериментували і сказали нам, що її краще сипати не на ноги, а в берці. Частково, присипка потрапляє на шкіру ніг. Тому ми трішки модифікували цей пропис – додали більше речовин з вологовбиральною дією і фасуємо присипку в більшу упаковку вже як профілактичний засіб. Тобто ми прислуховуємось до побажання військових і коригуємо своє виробництво», – говорить Любов Грицик.

У зимовий період із фронту до науковців прийшло ще одне побажання – надіслати більше протизастудних препаратів, для цього у Франківському медуніверситеті теж знайшли відповідну рецептуру. Запевняють, ці ліки жодним чином не конкуруватимуть із виготовленими у заводських умовах, але вони теж дієві й випробувані часом.

«Пам’ятаєте, колись аптеки у сезон грипу та застуди тисячами крутили «антигрипін»? От ми забрали з цього пропису антигістамінні речовини, а залишили пів грама парацетамолу, аскорбінову кислоту і рутин. І на цей протизастудний препарат маємо нині дуже добрі відгуки», – запевняє Ірина Федяк.

Також у навчально-практичному центрі університету виготовляють протигрибкову мазь і живильний крем для рук. Його створюють з додаванням обліпихової олії й кажуть, що у холодну погоду на фронті результат дії цього крему перевищив усі сподівання.

Більше за посиланням.