Цьогоріч заходи до Дня міста були благодійними? А хто платив за безкоштовний проїзд? – розбір “Галки”

Автор: Вадим Войтик

28 Тра, 2024 09:43

Поділитись публікацією
Цьогоріч заходи до Дня міста були благодійними? А хто платив за безкоштовний проїзд? – розбір “Галки”

День міста – щорічне свято, до якого мерії намагаються присвятити відкриття доріг, мостів, маршрутів. В Івано-Франківську на 362 річницю встановили новий МАФ та влаштували тижневий начебто благодійний марафон. “Галка” перевірила, у що стала організація свята. 

Івано-Франківськ святкує День міста 7 травня. Бо саме 7 травня 1662 року Станиславів отримав привілей від Андрея Потоцького про Магдебурзьке право, яке офіційно надавало поселенню статус міста.

Інший привілей Андрія Потоцького, на заснування церкви “грецького” обряду

Урочистості відбуваються щороку, хоча у 2020 через карантин заходи перенесли на День незалежності та річницю утворення об’єднаної громади Івано-Франківська. 

Програма святкування 2024 була настільки об’ємною, що заледве умістилася у сім днів. При цьому особливо відзначалося, що усі заходи є благодійними, тобто спрямованими на збір коштів для потреб ЗСУ.  

Як і у випадку з анонсованою як благодійна виставою “Сто тисяч” (вона теж була присвячена до Дня міста), святкування все ж мало свою ціну. З цього приводу виконком ухвалив аж цілих п’ять рішень.

Скільки це коштувало?

Як стверджує у відповіді на інформаційний запит “Галки” перша заступниця міського голови Вікторія Сусаніна на реалізацію заходів святкування Дня міста у 2024 році передбачено коштів на суму 173,9 тис. грн. 

Ця сума найбільша за останні роки, але порівняно з іншими витратами мерії незначна. У 2021 році на святкові заходи використали 90 тисяч, у 2023 – 100 тис., а у 2022 заходи не проводилися. 

Як виглядає з кошторису витрат основного організатора – Департаменту культури міської ради – левова частка коштів пішла на технічне забезпечення дійства. Також є витрати на квіти та сувеніри. 

Комунальний заклад “Дім воїна” організовував майстер-класи та фотозону “Мілітарі”. Це вартувало 16,3 тис. грн

Витрати Служби у справах дітей склали 50 тис. грн. Гроші були потрібні на спортивні товари, кубки, медалі, товари для творчості та звукотехнічне обладнання.

Брало участь в організації й комунальне підприємство «Простір Інноваційних Креацій «Палац». Кошторис його витрат відсутній, тож ці кошти не увійшли у згадані вище 173,9 тисяч. Але можна впевнено сказати, що відкриття кількох виставок та інтерактивного музею «Місто і зброя» не могли обійтися без бюджетних витрат та вочевидь профінансовані як дотація безпосередньо цьому КП.

Плюс безкоштовний проїзд

Насправді вартість свята не обмежується прямими, передбаченими міським бюджетом витратами. Бо є принаймні ще одна, значно більш суттєва стаття. 

На день міста маємо традицію — безкоштовний проїзд в комунальному транспорті для всіх! Так буде і цьогоріч. Впродовж 7 травня 2024 року проїзд в автобусах і тролейбусах буде безоплатним. Таке рішення ухвалили на виконкомі”, — повідомив напередодні Дня міста Марцінків.

Цим же рішенням приватним перевізникам рекомендовано “безкоштовно перевозити мешканців та гостей міста, одягнених у національний одяг на автобусних маршрутах Івано-Франківської міської територіальної громади”.

Рішення не містить згадок про будь-які компенсації. Приватні перевізники їх і не отримують. На відміну від комунального. 

За даними аналітичної системи YouControl собівартість послуг КП “Електроавтотранс” у 2023 році склала 353,5 млн грн. Таким чином денний бюджет підприємства становить майже мільйон.

Цифра збігається і з іншими оцінками підприємства. Так КП стверджує, що щодня перевозить близько 54 тис. пасажирів. При собівартості одного перевезення в 16,54 грн ціна безкоштовного проїзду на День міста складає принаймні 900 тисяч. 

Власне цю суму, і не тільки цю, як дотації за збиткові перевезення та внески до статутного капіталу щороку перераховує комунальному підприємству міська рада.

Як писала “Галка” за 2023 рік КП “Електроавтотранс” отримало майже 100 мільйонів збитків. При тому, що за той самий 2023 рік це КП отримало 149 млн внесків до статутного капіталу плюс 136,5 млн дотацій за перевезення.  

Резюме

Навіть “благодійне” святкування Дня міста вартувало платникам податків не менше одного мільйона гривень. Інформації про суму коштів на ЗСУ, зібраних під час проведення згаданих вище заходів, у відкритому доступі ми не знайшли. 

Читайте також: Борщу не звариш: як Прикарпаття бореться з борщівником Сосновського, – розбір Галки