Туреччина проголосувала за розширення повноважень президента

Автор: Борис Марія

17 Кві, 2017 14:00

Поділитись публікацією
Туреччина проголосувала за розширення повноважень президента

Вища виборча рада Туреччини заявила, що на національному референдумі більшість громадян проголосували за розширення президентських повноважень.

Читайте також: Путін передумав будувати газопровід в обхід України

За підсумками підрахунку більше 99,45% бюлетенів, за внесення поправок до конституції виступили 51,37% виборців, проти – 48,63%, інформує ВВС.

Нові норми нададуть президенту Ердогану безпрецедентні повноваження і дозволять йому залишитися на посаді до 2029 року.

Підрахунок

Голова Вищої виборчої ради Саді Гювен заявив, що залишилося підрахувати близько 600 тисяч голосів, але вони вже не вплинуть на підсумки референдуму, адже бюлетенів “за” на 1,25 млн більше, ніж бюлетенів “проти”, передає агентство Reuters.

При цьому пан Гювен підкреслив, що Рада вирішила вважати дійсними і ті бюлетені, на яких не було спеціальної печатки. Це викликало невдоволення опозиції.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив про перемогу, не чекаючи офіційного оголошення підсумків.

Оскарження

Розрив між прихильниками і противниками реформи, всупереч прогнозам, виявився мінімальним. Опозиція планує оскаржувати підсумки голосування.

Зокрема опозиційна Народно-республіканська партія (НРП) вже вимагає перерахунку 60% голосів.

А прокурдська Демократична партія народів заявила, що під час підрахунку голосів начебто сталися маніпуляції, які вплинули на “3-4 процентних пунктів”.

У партії також звинуватили владу у переслідуванні опозиційних лідерів.

Найбільші міста Туреччини – Стамбул, Анкара, Ізмір – за попередніми даними, проголосували проти змін.

Не підтримали реформи і турки, які живуть у Британії, США та Росії. Водночас турецькі громадяни, що проживають в країнах центральної Європи, проголосували за розширення повноважень президента.

Ключовий момент

У результаті недільного голосування, яке називають ключовим моментом у історії Туреччини, країна перетвориться з парламентської на президентську республіку.

Прихильники Ердогана кажуть, що це допоможе модернізувати країну, однак його опоненти вважают, що референдум призведе до посилення авторитаризму.

“Сьогодні […] Туреччина ухвалила історичне рішення”, – сказав президент Ердоган на брифінгу у своїй офіційній резиденції в Стамбулі, палаці Хубер.

“Разом з народом ми реалізували найважливішу реформу в нашій історії”, – додав він.

Реджеп Таїп Ердоган також закликав поважати підсумки голосування.

Якою буде нова конституція?

У проекті конституції йдеться про те, що наступні вибори президента і парламенту відбудуться 3 листопада 2019 року. Президент зможе перебувати на посаді не більш двох п’ятирічних термінів.

  • Президент зможе безпосередньо призначати міністрів та інших високопосадовців;
  • Він також зможе призначити одного або кількох віце-президентів;
  • Посаду прем’єр-міністра скасують;
  • Президент отримає право втручатися в роботу юридичної системи, співробітників якої президент Ердоган звинувачував у зв’язках з ісламськими проповідником Фетхуллахом Гюленом. Пан Ердоган вважає, що проповідник, який наразі проживає у США, організував спробу перевороту;
  • Президент зможе оголошувати надзвичайний стан.
Теги: