Тимчасово взяти дитину в родину: як на Франківщині навчають патронатних вихователів (ФОТО)

13 Бер, 2024 15:14

Поділитись публікацією
Тимчасово взяти дитину в родину: як на Франківщині навчають патронатних вихователів (ФОТО)

Патронат — це соціальна послуга з тимчасового догляду та виховання дитини в сім’ї. Поки її біологічні батьки долають складні життєві обставини або на період пошуку нової родини для цієї дитини. Так хлопчик чи дівчинка потрапляє у сімейне середовище, а не в інтернатний заклад. Оплата такої послуги здійснюється з державного бюджету.

Читайте також: Навчання батьківства. На Франківщині готуватимуть прийомних батьків і батьків-вихователів

Про це пише “Галка”.

Тетяні Вольмерсон з Калуша 42 роки й нині вона знову студентка. Пройшла навчання і готується до важливого життєвого екзамену — стати першою патронатною вихователькою у своїй громаді.

«Діти, в родинах яких щось трапилося, не мають залишатися самі, їм дуже потрібна така допомога. Я б хотіла, щоб ми могли підтримати якомога більше сімей, і діти все ж залишалися зі своїми батьками. Що таке дитина вдома? Це не тільки радість, а й багато відповідальності. Щоб отримати результат, треба влити багато любові. Але я завжди кажу: коли ти допомагаєш іншим, то допомагаєш і собі. Діти віддають цю добру енергетику, і всі твої страхи та болі відходять на другий план, коли поруч із тобою є діти», — так Тетяна пояснює, чому вирішила стати патронатною вихователькою.

 

У своїх силах Тетяна не сумнівається. Любить дітей, легко знаходить з ними спільну мову, завжди мріяла стати вихователькою. І частково мрія працювати з дітьми здійснилася — два десятки років роботи у дитячій лікарні. Опановувати нову професію допоможе 20-річний син, адже патронатний вихователь обов’язково повинен мати помічника. 

Тетяна завершила спеціальне навчання за державною програмою підготовки кандидатів в усиновлювачі, опікуни/піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі та патронатні вихователі, що стартувало наприкінці лютого у п’яти областях України, зокрема й на Івано-Франківщині. Навчання відбувається в рамках проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». 

Спершу, впродовж шістьох навчальних днів, усі кандидати відвідують спільні заняття. Потім потенційні патронатні вихователі навчаються ще шість днів за спеціалізованими темами: патронат над дитиною в системі забезпечення прав дитини та підтримки сімей із дітьми, підтримка зв’язків дитини з власною родиною, догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя, готовність сім’ї до надання послуги патронату над дитиною тощо. І ще один день присвячений домедичній допомозі.

«Це навчання дозволяє кандидатам «приміряти» на себе роль патронатного вихователя. Більше пізнати себе, своє родинне середовище, сімейні традиції, методи та стилі виховання, важливість родинних правил. Учасники усвідомлюють, які зміни можуть очікувати з приходом дитини чи дітей в родину й підготуватися до них», — розповідає про заняття Марина Безрук, спеціалістка з навчально-методичної роботи Партнерства «Кожній дитині». Саме ця організація започаткувала послугу патронату над дитиною 15 років тому.

В Івано-Франківській області майбутніх патронатних сімей чотири. Окрім Калуської громади, послуга патронату може вперше з’явитися і в Болехівській — там уже теж є підготовлена сім’я. Нових кандидатів у патронатні вихователі має і Коломийська територіальна громада. Там вже третій рік успішно працюють дві патронатні сім’ї.

Але патронат — це не лише вихователі, а й командна робота різних фахівців громади, наголошує тренерка Світлана Бойко, яка працює з кандидатами. 

«Зараз сім’ї завершують навчання. Наступним етапом буде заняття вдома у кандидатів у патронатні вихователі. Також відбуватиметься навчання міждисциплінарної команди, зокрема служб у справах дітей, центрів надання соціальних послуг, фахівців соціальної роботи, освітян, медиків, ювенальної поліції та всіх інших, хто може бути дотичним до допомоги дитині, яка буде влаштована в патронатну сім’ю», — зазначає Світлана Бойко.

До повномасштабної війни в Івано-Франківській області працювали 18 патронатних сімей. На сьогодні залишилося 14, в які влаштовані 22 дітей. Загалом в Україні, за даними Національної соціальної сервісної служби, близько 300 патронатних сімей. Водночас потреба у тимчасовому влаштуванні дітей під час війни зросла, говорять фахівці Партнерства «Кожній дитині» — з різних причин батьки  не можуть впоратися із виконанням своїх обов’язків. А отже, тимчасових сімей дітям потрібно більше. 

«У період змін та непередбачуваності патронат може дати дитині стабільність та безпеку. Патронат — це сімейне середовище, це родина, яка професійно підготовлена для того, щоб допомогти дитині», — пояснює Марина Безрук, спеціалістка з навчально-методичної роботи Партнерства «Кожній дитині»

Тренерка Світлана Бойко переконана, що Івано-Франківщина має перспективи для розвитку патронату. Адже це добре і для дітей, і для громад. 

«Патронат — це про індивідуальність і про тепло, якого так потребує дитина, коли не може перебувати з рідними батьками. Служби у справах дітей зацікавлені в патронаті. Крім того, на початку року на обласному рівні ухвалили рішення, що громади будуть співфінансувати перебування дітей в притулках, центрах соціально-психологічної реабілітації, інших інституційних закладах. Тобто на громаду лягає додаткове фінансове навантаження. А зважаючи на те, що послуга патронату фінансується з державного бюджету, громаді зручніше мати патронатні сім’ї», — зауважує Світлана Бойко. 

Загалом упродовж лютого і березня тренери навчать 84 сім’ї кандидатів в усиновлювачі, опікуни/піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі та патронатні вихователі. Окрім Івано-Франківщини, навчання також відбувається у Львівській, Житомирській, Чернігівській та Запорізькій областях. 

Проєкт “Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату” виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) UNICEF Ukraine, Партнерством “Кожній дитині”, Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу.