Тисячі протестувальників на Шрі-Ланці штурмом взяли резиденцію президента. Що там відбувається?
09 Лип, 2022 20:38
Про це повідомляють Reuters та CNN, інформує “Галка” з посиланням на “Громадське”.
За даними ЗМІ, на великий суботній протест на вулицях Шрі-Ланки зібралися понад 100 тисяч людей, які вимагали відставки президента Готабаї Раджапакси. Тисячі людей зламали ворота секретаріату президента.
У деяких місцях поліція застосувала проти натовпу сльозогінний газ і водомети, а також стріляла в повітря.
Проте натовп продовжував рухатися до офіційної резиденції президента. Барикади біля неї були зламані, і люди увірвалися до будівлі.
Місцевий телеканал NewsFirst показав кадри, як низка протестувальників з прапорами Шрі-Ланки та шоломами зайшли на територію резиденції президента.
За даними Національної лікарні Шрі-Ланки (NHSL), щонайменше 31 людина, серед яких двоє поліцейських, отримали поранення під час протестів і перебувають на лікуванні. За даними поліції, двоє постраждалих перебувають у важкому стані.
Два джерела в міністерстві оборони Шрі-Ланки повідомили Reuters, що президента Раджапаксу вивели з офіційної резиденції 8 липня для його безпеки перед запланованим мітингом на вихідних.
На тлі загострення прем’єр-міністр Раніл Вікремесінгхе закликав до термінової зустрічі лідерів партій для обговорення ситуації. Водночас місцевий телеканал повідомляє, що два кораблі ВМС вийшли з порту Коломбо «з невідомою групою». А в Міжнародному аеропорту імені Соломона Бандаранаїке помітили люксові автомобілі.
Прем’єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Викрамасінгхе на тлі масових протестів у країні оголосив, що йде у відставку. Лідери кількох опозиційних партій закликали президента Шрі-Ланки Готабаї Раджапаксу виконати вимоги протестувальників та також піти з посади.
Міністерство закордонних справ України порадило українцям у Шрі-Ланці утриматися від перебування в місцях масового скупчення людей та протестів. Також дотримуватись приписів місцевих правоохоронних органів. У разі потрапляння в надзвичайну ситуацію в Шрі-Ланці звертайтеся на «гарячу лінію» посольства України в Індії: +91 92055 07157.
Більше про протести на Шрі-Ланці
Протягом останніх місяців Шрі-Ланка переживає найбільшу економічну кризу з 1948 року, коли країна здобула незалежність від Великої Британії. У квітні Шрі-Ланка оголосила дефолт за своїм зовнішнім боргом, а придатні для використання іноземні резерви настільки низькі, що їй важко покривати свої потреби міжнародним ринком.
Наразі острівна країна з населенням у 22 мільйони людей бореться з гострою нестачею іноземної валюти, яка обмежила імпорт основних палива, харчів та ліків. Стрімке зростання інфляції досягло рекордних 54,6% у червні та, як очікується, сягне 70% у найближчі місяці.
Усі продажі бензину у країні — призупинені, школи — закриті. Медичні процедури та операції відкладаються або скасовуються через брак ліків та обладнання. У червні ООН попереджала, що країна зіткнулася з гуманітарною кризою, та закликала виділити 47,2 мільйона доларів для надання допомоги.
Намагаючись подолати фінансові потрясіння, Шрі-Ланка провела переговори з Міжнародним валютним фондом (МВФ) і Світовим банком, а також зверталася по допомогу до інших країн.
Здебільшого в акціях протесту та на мітингах брала участь молодь, але до них долучалися організації буддійських ченців, католицькі священник та правозахисні організації.
Поліція запровадила комендантську годину в Коломбо та кількох інших основних міських районах ввечері 8 липня, але скасувала її в вранці через заперечення адвокатів та опозиційних політиків, які назвали це незаконним.