У Чернієві відкрили дошку громадсько-політичному діячу ЗУНР (ФОТО)

Автор: Турій Роман

28 Жов, 2018 19:22

Поділитись публікацією
У Чернієві відкрили дошку громадсько-політичному діячу ЗУНР (ФОТО)
28 жовтня в селі Черніїв, Тисменицького району урочисто відкрили анотаційну дошку місцевому громадсько-політичному діячу, делегату української народної ради ЗУНР Мартину Королюку.
Традиційно, урочистий захід розпочали зі спільного виконання гімну та освячення.

Слід зазначити, пам’ятний знак встановили саме на фасаді школи, яку ще в 1910 році відкрив саме Мартин Королюк. Адже він протягом 20-років був сільським війтом Чернієва, інформує Бліц-Інфо. До слова, дошка має QR-код, аби кожен бажаючий міг зі смарфона прочитати за Мартина Королюка детальніше.

За словами депутата Івано-Франківської обласної ради Михайла Королика, це перша анотаційна дошка, яку встановили у рамках програми «Івано-Франківщина – край героїв».

«Цього тижня плануємо встановити ще три такі дошки, присвячені діячам ЗУНР.  Таким чином хочемо вшанувати людей, які внесли свій великий вклад у розвиток країни та її державотворення. Нехай ця дошка не бронзова, але вона буде нагадуванням для дітей, для мешканців села про таку визначну особистість. Бо з таких як Мартин Королюк варто брати приклад», – впевнений свободівець.

Королик зазначив, що також у планах встановлення у районах пам’ятних дошок сучасним героям – тим, які загинули у війні на сході України.

Як підкреслив краєзнавець, депутат-свободівець Тисменицької райради Ігор Федоришин, ідея вшановувати видатних прикарпатців у нього виникла ще 2011 році. Втім, втілити її виявилось не так вже й легко, адже інформацію про місцевих діячів доводиться збирати по крупинці в архівах.

«Мені не вдалось знайти нащадків Мартина Королюка у Чернієві, бо він не був одружений та не мав дітей. У церковній книзі є дані про Марка Королюка і саме його нащадками є Королюки, які живуть в Чернієві й досі. Припускаю, що Марко був братом Мартина, але доказів цьому немає. У Чернієві Мартина як діяча починають згадувати з 1904 року, тож можливо він був немісцевим.  Втім, це не применшує його роль у громадсько-політичному житті села, області та країни загалом. Мартин Королюк був  знаною людиною  в Галичині. Про цю видатну особистість згадує у своїх спогадах Кость Левицький, Іван Франко, Михайло Павлик, Кирило Трильвський, Євген Петрушевич. Мене, як односельця Королюка, вразила ця постать і те, що про нього зараз знають одиниці» – каже Федоришин.

Водночас, сільський голова Чернієва Богдан Грейда впевнений, що герої минулого схиляють молоде покоління до наслідування. Тож запевняє, що в селі активно працюють над збереженням пам’яті про них.

«Ми за останні три роки зробили дуже багато – поновили могилу отцю Салію, відновили могилу Січовим Стрільцям, зробили пам’ятник учасникам АТО та УПА, два тижні тому відкрили меморіальний комплекс нашим хлопцям, що загинули від рук НКВД. Їх у нас 12 поховано на кладовищі. І сьогодні відкрили дошку Мартину Королюку, який багато зробив для села», – підкрелив Грейда.

Довідково: Мартин Королюк (1866 − 1928) – український селянин, культурний та громадський діяч, член Української Радикальної Партії. Діяч ЗУНР. Делегат Української Національної Ради ЗУНР від Станіславівського повіту.