У дворику Франківського медуніверситету влаштували ярмарок ментального здоров’я (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

21 Тра, 2025 13:14

Поділитись публікацією
У дворику Франківського медуніверситету влаштували ярмарок ментального здоров’я (ФОТО)

21 травня у дворику Івано-Франківського національного медичного університету на “Ярмарку ментального здоровʼя” презентували різноманітні проєкти та організації, що працюють у сфері психологічної підтримки та реабілітації.

Про це пише Галка.

Ярмарок став платформою для об’єднання фахівців галузі ментального здоров’я, представників влади, громадських організацій, студентів та громадськості. Головна мета події — створити ефективну комунікацію між надавачами психологічних послуг та потенційними клієнтами, а також налагодити співпрацю між різними установами.

Ректор Івано-Франківського національного медичного університету Роман Яцишин виступив із привітальним словом, підкреслюючи виняткову важливість проведення такого заходу:

“Я щасливий сьогодні, що нам вдалося провести такий ярмарок. Я думаю, що це тільки перший крок. Ми говоримо сьогодні про синергізм, про те, щоб людей знайомити між собою в одній сфері. Є справді багато викликів у суспільстві, і коли появляються виклики, з’являються небайдужі люди, вони створюють певний колектив і будують свої кроки”.

За словами ректора, сьогодні в Івано-Франківську діє чимало просторів, які працюють у сфері ментального здоров’я, проте важливо, щоб між ними була налагоджена співпраця та синергія.

“Сьогодні наш університет прагне стати освітнім хабом, який би не тільки навчав студентів, але й навчав громаду ставати сильнішою”, — наголосив він.

Яцишин також поділився амбітними планами закладу щодо розвитку ментального здоров’я:

“Ми хочемо створити центр досконалості з ментального розвитку. У нас є два проєкти з японською стороною, маємо меморандум з українськими та німецькими психологами”.

Крім того, університет розвиває арт-психологічний напрямок у співпраці з Івано-Франківським національним театром, який був започаткований ще до війни.

Голова обласної військової адміністрації Світлана Онищук підкреслила, що Івано-Франківська область є передовою в Україні щодо розвитку системи підтримки ментального здоров’я:

“На сьогоднішній день діє 14 центрів життєстійкості, які надають послуги жителям нашої області. У нас є дев’ять ветеранських просторів для ветеранів та ветеранок. В нашій області створені центри ментального здоров’я, центри досконалості”.

Вона зазначила, що ці заклади проводять тренінгові програми, займаються адаптацією військовослужбовців до мирного життя та надають підтримку родинам героїв.

“Ми розуміємо, що ситуація дуже складна, тому що війна є досить довгою і затяжною. І ми бачимо, що хлопці повертаються з різними травмами — і психологічними, і бойовими. Йде мова не тільки про реабілітацію фізичну, ми дуже працюємо, щоб розширити психологічну адаптацію, розвиток і покращення ментального здоров’я”, — підкреслила Світлана Онищук.

Особливу увагу, за словами очільниці області, приділяють також підліткам та дітям, які є вразливими до негативних впливів, зокрема, російської пропаганди. В області активно впроваджується програма “Ти як” від Олени Зеленської.

“Зараз дуже важливий сегмент — це наші підприємства та організації, до яких ми дуже хочемо достукатися, щоб вони працювали зі своїми колективами. До нас приїхало дуже багато релокованого бізнесу, і ми їх постійно запрошуємо на наші заходи, щоб вони переймали кращі практики”, — додала Онищук.

На ярмарку представили свої послуги різні організації, зокрема обласний ветеранський простір “Ветеран Про”. Його директорка Любов Василів розповіла:

“Сьогодні є проблемою те, що дуже багато людей не мають інформації, куди вони можуть звернутися за тою чи іншою консультацією. Оскільки наш ветеранський простір спрямований на реінтеграцію ветеранів, а від їхньої реінтеграції якраз і залежить ментальне здоров’я, ми тут, щоб презентувати всі напрямки нашої діяльності”.

Психіатр Михайло Пустовойт попередив про небезпеки ігнорування проблем із ментальним здоров’ям.

“Якщо на це не звертати увагу, ці проблеми, які існують у психіці, в душі, вони будуть виражатися через щось інше — конфлікти, неконтрольовану поведінку або соматичні хвороби. Тіло і психіка — це одне ціле. Якщо психіка не знаходить відповіді на свої емоційні переживання, вона починає використовувати тіло”, — пояснює Пустовойт.

На думку експертів, неувага до ментального здоров’я може призвести до погіршення загального стану здоров’я населення, збільшення кількості конфліктів у суспільстві та навіть погіршення криміногенної ситуації. Тому необхідно створювати доступні, нестигматизовані простори, де люди можуть отримати професійну допомогу.

Читайте також: Троє з чотирьох заступників Івано-Франківської ОДА/ОВА отримують понад мільйон зарплати