Археологи виявили в місті Сен-Меммі на північному сході Франції неолітичний гіпогей, тобто підземну гробницю з коридором, який веде в похоронну камеру.
На думку вчених, склеп датується періодом 3500−3000 років до нашої ери і містить рештки щонайменше 50 осіб.
Також археологи з Національного інституту превентивних археологічних досліджень (INRAP) виявили могильні вироби, включаючи вапнякове намисто, перфоровані ікла тварин, що використовуються в якості підвісок і крем’яних інструментів, пише НВ.
Регіон річки Марна має особливу концентрацію подібних гіпогеїв через крейдяні надра, що дозволяє порівняно легко копати під землею або в скелях. Хоча 160 з них були знайдені близько Марни протягом століть, тільки п’ять з них були задокументовані. Решта були викопані і вивезені без археологічних досліджень.
Таким чином, розкопки в Сент-Меммі – це унікальна можливість використовувати новітні і найкращі методи і технології для розкриття нової інформації про цю похоронну практику.
Гіпогей складається з вхідного отвору в похилому коридорі довжиною 3,8 метра. Він розширюється до передпокою, який знову звужується, залишаючи досить широкий дверний отвір, через який може пройти людина. Цей дизайн типовий для гіпогеїв в регіоні Марна, але у нього є одна незвичайна особливість: вхід був доступний з рівня землі, коли він був побудований.
Камера містить кілька шарів кісток. Вони щільно упаковані в просторі, зчеплені одна з одною, і деякі з них були спалені. Є останки дорослих чоловіків і жінок, підлітків, маленьких дітей і немовлят. До теперішнього часу було виявлено більше 2000 кісток і 50 черепів.
Розкопки триватимуть протягом місяця, і кістки будуть ретельно описані перед видаленням, щоб дозволити археологам розплутати нитки того, як тіла були складені і коли саме, як кістки були переміщені як природним шляхом, коли тканини розкладалися, так і штучно, коли останки були реорганізовані під час наступних поховань.