У Франківську говорили про особливості цьогорічних місцевих виборів (ФОТО)

30 Вер, 2020 21:08

Поділитись публікацією
У Франківську говорили про особливості цьогорічних місцевих виборів (ФОТО)

28 вересня в Івано-Франківську відбувся круглий стіл на тему «Правопросвітництво в громадах: особливості законодавства про місцеві вибори».

Організаторами заходу виступити Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, Університет Короля Данила та регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в області.

«Вибори 2020 року будуть складні, оскільки бюлетенів буде кілька. Наприклад, в одному бюлетені є список партій, де необхідно вибрати одну партію, в іншому – список кандидатів, далі ˗  вибори у мери та ОТГ, районні та обласні ради», ˗ зазначив в.о. директора Регіонального центру з надання БВПД в області Володимир Ковальчук.

Людмила Непийвода, регіональна представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області зазначила, що в Україні 5 тисяч виборчих дільниць недоступні для людей з інвалідністю, і на жаль, органи місцевого самоврядування не мають можливості забезпечити виконання статті 62 Виборчого кодексу України.

Секретар Івано-Франківської міської територіальної виборчої комісії Тетяна Кучернюк-Сеньків розказала про організацію виборчого процесу на території Івано-Франківської ОТГ. Вона наголосила, що у ТВК делеговано людей фахових та з досвідом роботи  у комісіях. Станом на сьогодні в Івано-Франківську є 125 дільниць: 111 загальних дільниць і 14 спеціалізованих, які є у лікарнях. У період пандемії коронавірусу держава не забезпечила ні територіальну комісію, ні дільничні жодним засобом захисту.

Про загальні засади виборчого права поінформував голова Комітету виборців України в області Максим Лисюк. Він також зауважив, що з метою запобігання поширенню коронавірусної інфекції пропуск на виборчі дільниці буде обмежений, тож можливі черги. А також додав, що виборці можуть стикнутися із проблемами заповнення бюлетенів, тому необхідно проводити роз’яснювальну роботу з громадянами та проводити онлайн-навчання з членами виборчих дільничних комісій щодо якості роботи впродовж виборів.

«Бюлетень треба заповнювати чітко. Буде один зразок, якому треба слідувати. Важливо, що треба пам’ятати, поставити позначку навпроти політичної партії. Якщо буде позначка навпроти кандидата, а не буде позначено політичну партію, такий бюлетень буде визнаний недійсним».

Директор науково-дослідного інституту Університету Короля Данила Роман Луцький зазначив, що  питання навчання та правопросвітництва серед громадян Прикарпаття щодо виборчого законодавства на місцевому рівні є дуже важливим.

За інформацією, що надано Опорі від органів державної влади області щодо дільниць, то: вище 1 поверху ˗ 56; не обладнані пандусами ˗ 137; додаткове освітлення відсутнє ˗ 276; кабінки для людей з інвалідністю не встановлені ˗ 172   ; у аварійному стані ˗ 1.

Експерти виділили три основні проблеми у ракурсі доступності до виборчих дільниць малодоступних груп населення:

– старі будівлі, де розташовані виборчі дільниці, не відповідають вимогам щодо доступності для маломобільних груп населення і їх важко переобладнати. Інколи перенести виборчі дільниці ˗ немає куди;

– у містах ˗ велика кількість виборців та не вистачає приміщень для голосування. Тут найяскравіший приклад ˗ м. Івано-Франківськ. За словами заступника керуючого справами Андрія Лиса, у мікрорайонах Пасічної, Каскаду, Позитрону, БАМу та Калинової Слободи чисельність виборців є дуже великою ˗ більшою, ніж дозволено нормами відносно величини дільниць (середні, великі). Зараз у цих мікрорайонах шукають приміщення, розглядають використання дитячих садків і прогнозують серйозні конфлікти із батьками та працівниками дитсадків (через карантин);

– нівелювання проблеми місцевою владою. Така ситуація, переважно, у селах: там люди з інвалідністю голосують вдома, відтак, місцеві посадовці вважають, що проблем із доступністю до виборчих дільниць немає ˗ бо немає відповідної категорії виборців, які приходять на дільниці.

Начальник відділу ведення Державного реєстру виборців виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Христина Дзюбак наголосила, що жителі міста вперше отримали можливість голосувати за фактичним місцем проживання: тобто там, де вони проживають, а не там, де вони зареєстровані.

«Такі заяви приймали з 1 липня по 10 серпня включно та отримали 510, які можна було подати і в електронному варіанті. Вперше змогли проголосувати на місцевих виборах і внутрішньо переміщені особи, трудові мігранти. Важливі завдання перед відділом ˗ це підготувати списки виборців та запрошення. Відповідно попередні списки виборців – до 13 жовтня включно, а уточнені списки – до 22 жовтня», ˗ сказала вона.

В обговоренні піднімалось питання щодо голосування внутрішньо переміщених осіб на місцевих виборах, особливостей їх голосування на Прикарпатті. Голова громадської організації «Дом 48.24» Наталія Вишневецька наголосила щодо поганого інформування ВПО про особливості голосування за місцем проживання.

Оксана Устимчук, начальник філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області, запропонувала провести спільні заходи зі системою безоплатної правової допомоги щодо роз’яснення особливостей законодавства про місцеві вибори серед працівників та клієнтів системи пробації, засуджених, що перебувають на обліку, яким необхідно додатково надавати інформацію щодо їх виборчих прав.

Іванна Бабецька, кандидат юридичних наук, доцент кафедри права проректор з соціально-виховної роботи Університету Короля Данила порекомендувала присутнім переглянути серіали про місцеві вибори «Кандидати» та «Виборці» на вебсайті Міністерства цифрової трансформації, які дають вичерпну відповідь на запитання, що має знати людина, яка хоче стати депутатом та бути обраною на місцевих виборах.

У дискусії голова Івано-Франківської обласної асоціації учасників та ветеранів АТО Мирослав Кріль наголосив на важливості друкованої продукції про місцеві вибори 2020 в гірських, недоступних районах таких як, Коломийський, Косівський, Верховинський, Долинський як вести себе в тій чи іншій ситуації.

Адвокат Назар Саюк зауважив, що на систему безоплатної правової допомоги лежить велика правопросвітницька місія щодо роз’яснення серед громадян особливостей виборчого законодавства на рівні громад, донесення до них процедури здійснення виборів та роботи під час порушень виборчих прав громадян.

На круглому столі взяли участь фахівці Івано-Франківського, Калуського та Коломийського місцевих центрів з надання БВПД, відділів пробації, юстиції, представники громадських організацій, адвокати системи БПД, експерти з виборчого права Назар Косаревич та Любомир Белей, інформує “Галку” пресслужба Регіонального центру з надання БВПД в області .