У Франківську на “Промприладі” відкрили майстерню «Парасолька» (ФОТО)

Автор: Єва Жасминова

18 Тра, 2021 19:23

Поділитись публікацією
У Франківську на “Промприладі” відкрили майстерню «Парасолька»  (ФОТО)

16 травня у Івано-Франківську у форматі Дня відкритих дверей відкрили майстерню «Парасолька» на Промприлад.Реновації.

На події можна було ознайомитися з усіма майстернями Відкритого цеху  “ «Парасолька» , його постійними майстрами та філософією і принципами взаємодії відкритої майстерні, послухати музику, взяти участь у майстер-класах та поспілкуватися. Загалом за день захід відвідало близько 500 гостей.

Відкриттю передувала резиденція, яка зібрала близько 40 майстрів, дизайнерів, архітекторів, мейкерів, кураторів майстерень, проєктувальників з Києва, Одеси, Харкова, Черкас, Чернівців, Франківська, Львова, Чернігова. Учасники працювали над проєктами для простору майстерні, ділилися досвідом, ідеями, планами, презентували власні роботи та інсталяції, а також проводили майстер-класи для відвідувачів простору під час Відкриття. 

Сьогодні Відкритий цех «Парасолька» – це 2 поверхи площею близько 1000 кв. м, 6 майстерень для роботи з деревом, металом, керамікою, текстилем і пластиком.  

Усі майстерні оснащені сучасним обладнанням та новими інструментами, зокрема цифровим обладнанням – фрезером з ЧПК, лазером і 3D-принтером. 

Одночасно 450 кв. м майстерні можна використовувати, як майданчик для відкритих подій – лекцій, майстер-класів, конференцій, освітніх програм тощо. 

  «Коли ми почали займатися старим промприладівським цехом з виготовлення парасольок, від якого ми власне і взяли назву Цеху, сюди одразу заселилися столярі та майстри з металу. Вони створили тут свою маленьку екосистему, тому  нам важливо було співпрацювати з ними і разом розбудовувати простір. Сьогодні ми відкриваємо 2 поверхи “Прасольки” у форматі відкритої майстерні. А більшість цих майстрів залишилися з нами, як постійні резиденти. Вони тут розвиваються разом з нами – і це для нас дуже важливо та цінно», –  розповідає кураторка урбаністичної платформи «Metalab», архітекторка Анна Доброва.   

Адже цех «Парасолька» має на меті розвиток мейкерської культури Івано-Франківська та області. Формат відкритої майстерні дозволяє кожному реалізовувати власні проєкти, а також це чудова платформа для обміну досвідом, ідеями та знаннями.

До того ж така майстерня – це легка точка входу для всіх мейкерів, творців, винахідників, науковців, інженерів та дизайнерів, які отримують доступ до обладнання. Тут уже відбуваються «ремонтні кафе» з відновлення та реставрації речей, різноманітні воркшопи та формується спільнота майстрів-мейкерів. 

  «Парасолька» – це співпраця двох організацій – урбаністичної лабораторії «Metalab» (Івано-Франківськ) та Garage Hub (Харків) – зі схожими цінностями, інтересами та цілями. Так, ми розташовані у двох протилежних точках країни, але це скоріше про просторову відстань. При цьому у нас з дівчатами з Металабу різні досвіди – і це чудово. Вони дивляться на проєкт як архітекторки та урбаністики, ми –  як мейкери та інженери. Ми багато чому вчимося одні в одного, переймаємо інструменти, способи організації робочого процесу тощо», – зазначила співзасновниця бюро «Справа техніки», резидентка Гараж хаб Тетяна Колпак.  

Команда проєкту продовжуватиме розвивати «Парасольку» – і вже планують збільшувати площу майстерень та розширювати асортименту обладнання.

«Загалом нині для роботи в «Парасольці» можна купити 3 види абонементів –  годинний, денний та місячний. Це схоже на систему абонементів у спортивних залах – є простір та обладнання, і ви на певний період отримуєте доступ до всієї інфраструктури майстерні. Майже все обладнання закуплялося у два етапи за підтримки USAID. А оскільки цех працює на ще активному заводі, ми також мали можливість взяти для користування токарні та фрезерні станки. Зараз ми фактично маємо базовий набір обладнання, але нам є куди рости. Ми активно шукаємо партнерів та нові можливості для розвитку нашого проєкту», – розповідає співкураторка Metalab та «Парасольки» Анна Пашинська.  

Проєкт реалізується командами ГО «Metalab» (Івано-Франківськ) та ГО «Garage Hub» (Харків) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).