У Франківську найкращі фізичні терапевти міркували, як ефективно реабілітувати постраждалих від війни (ФОТО)
03 Жов, 2023 15:06
Днями найкращі реабілітологи України зібралися на всеукраїнський конгрес в Івано-Франківську, аби обмінятися досвідом.
Читайте також: У 27 громадах Прикарпаття з’являться фахівці із супроводу ветеранів
Активний розвиток системи реабілітації в Україні розпочався із початком війни у 2014 році. З 2022 року ця потреба постала особливо гостро – щодня травми отримують десятки та сотні українців. Усі вони потребують якісної та вчасної реабілітації, повідомляються “Галку” організатори.
“Уже дев’ять років в Україні триває війна, щодня наші люди зазнають поранень та травм. Але на цьому їх життя не має закінчуватися, важливо повертати їх до активності, допомогти адаптуватися. Тож реабілітація поранених військових та цивільних – це наразі одна із найпріоритетніших сфер, яку має розвивати держава”, – каже очільниця Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук.
Стратегічна керівниця проєкту “Реабілітація травм війни в Україні” Анастасія Бойчук зазначає, що завдання реабілітації й, зокрема, фізичної терапії – не помістити людину на лікарняне ліжко і тримати її там, поки йтимуть кошти від держави або ж від рідних, а навпаки – якомога швидше допомогти покинути лікарню і повернутися у свій дім за допомогою відновлення та покращення рухових активностей.
“Розбудова реабілітації й фізичної терапії як її складової – це не побудова чи ремонт кількаповерхових будівель на сотні ліжкомісць і начинення їх обладнанням, це в першу чергу вмілі людські руки – фахівці з реабілітації, одними з яких є фізичні терапевти. Це фахівці, які мислять майбутнім, а не діагнозом, майбутнім людини, в якому є рух. І вони працюють, щоб допомогти настати цьому майбутньому”, – наголошує Бойчук.
Як зазначає голова правління ГО “Всеукраїнське об’єднання фізичних терапевтів”, національна тренерка з Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я в Україні Тетяна Баришок, потреба у високопрофесійних фізичних терапевтах, фахівцях-практиках в Україні є, і її неможливо закрити за кілька місяців чи навіть рік. Проте важливо формувати та розвивати спільноту. Саме тому було створено Всеукраїнське об’єднання фізичних терапевтів, та, зокрема, організовано Перший всеукраїнський конгрес з фізичної терапії.
“Всеукраїнському об’єднанню фізичних терапевтів всього 5 років. Це дуже маленький термін. За цей час ми розвивалися, рухалися. Ми поставили собі за мету — адвокацію нашої професії, фізичної терапії, і захист професійних і освітніх інтересів фізичних терапевтів. Ми дійсно прагнули змін. Максимально долучали фахівців і всі ці 5 років були відкритими, співпрацювали з Міністерствами, з Національною службою здоров’я України, з різними партнерами. Ми долучалися до розробки нормативних документів, роботи над законопроєктом про реабілітацію”, – каже вона.
Довідково. Перший всеукраїнський конгрес з фізичної терапії організовано ГО “Всеукраїнське обʼєднання фізичних терапевтів»” з БФ “Пацієнти України» в рамках проєкту “Реабілітація травм війни в Україні”.
Проєкт Реабілітація травм війни впроваджується в межах ініціативи з розбудови ефективної системи реабілітації, за підтримки Першої леді Олени Зеленської. Проєкт реалізують Міністерство охорони здоров’я України, Національна служба здоров’я України, Міністерство соціальної політики України, Офіс Президента України, радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності, ДП “Електронне здоров’я”, БО “БФ “Пацієнти України”, Школа реабілітаційної медицини УКУ, Protez Hub та Всеукраїнське об’єднання фізичних терапевтів за підтримки Посольства Швейцарії в Україні, European Union in Ukraine та Nova Ukraine.
Партнерами заходу є Міжнародний комітет Червоного Хреста, Physiopedia, Humanity and Inclusion, ГО “Українське товариство терапії мови й мовлення”, Українське товариство фізичної та реабілітаційної медицини, Українське товариство ерготерапевтів, Інститут вертебрології та реабілітації, Івано-Франківська обласна клінічна лікарня, яка є одним з найпровідніших закладів реабілітації та фізичної терапії в Україні та Івано-Франківська ОВА.