У Франківську обговорюють новий законопроект про місцеві вибори
08 Чер, 2015 12:11
В Івано-Франківську 8 червня влаштували круглий стіл «Місцеві вибори: нові правила гри». На круглому столі обговорюють законопроект 2831/2 про місцеві вибори, який зареєстрований у Верховній Раді з підписами від представників коаліції. Це – один із чотирьох подібних проектів.
Законопроект, зокрема, передбачає дві виборчі системи: для великих міст і обласних рад пропорційна з відкритими списками, для тих, де менше 90 тис. виборців – мажоритарна.
Серед іншого, передбачено заборону політичної реклами, голосування за міського голову у два тури.
«Неправильно, коли голову обирають з 30% голосів «за», а решта 70 його не підтримують. Вибори міського голови у два тури – це правильне вирішення питання», – вважає нардеп Богдан Матківський.
Також проект обумовлює зменшення кількості депутатів в області та районі на 50% та збільшення для них прохідного бар’єру. На думку Матківського, громадські активісти відтак матимуть на половину менший шанс потрапити до влади.
«Завжди є відсоток депутатів, які не приходять. І це не залежить від кількості депутатів у раді», – зазначив Тарас Случик, представник Інституту політичної освіти.
Він також виразив сумнів, чи зараз час змінювати «правила гри» на виборах. Зауважив, що голосування за відкритими списками може викликати труднощі на виборчих дільницях, адже потребуватиме більше часу, більші кабінки тощо.
Случик сказав, що людям треба роз’яснити багато деталей стосовно голосування, багато з яких не прописані у законопроекті – приміром,спосіб написання цифр у бланках.
Представник Комітету виборців Ігор Ткач зазначив, що обговорюваний законопроект не варто одразу називати найкращим, слід порівнювати його з іншими.
«Скорочення депутатського корпусу веде до скорочення суміжних видатків. У 21 столітті вони витрачають тонни паперу, аби роздрукувати для депутатів проекти рішень», – сказав Ткач. Поряд зі скороченням депутатів він пропонує ввести штат помічників, які працюватимуть на громадських засадах.
Щодо виборів голів у два тури, він вважає, що прихильники кандидатів на міського голову, які не пройшли у другий тур, не прийдуть вдруге на вибори. На його думку, таке нововведення призведе до збільшення витрат, а також до скуповування голосів виборців.
На круглому столі говорилося також про необхідність навчання членів дільничих комісії.