У Франківську погасили марку до 100-річчя прикарпатського композитора Івана Фіцаловича (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

15 Тра, 2024 16:46

Поділитись публікацією
У Франківську погасили марку до 100-річчя прикарпатського композитора Івана Фіцаловича (ФОТО)

15 травня в Івано-Франківській обласній філармонії погасили марку, присвячену 100-річчю від дня народження прикарпатського композитора Івана Фіцаловича.

Про це пише Галка з місця події.

Іван Фіцалович народився 18 лютого 1924 на Тернопільщині. Працював керівником струнного квартету в Івано-Франківській філармонії й завідував музичною частиною обласного музично-драматичного театру.

Він творив музичне оформлення до українських вистав, написав 4-частинний твір для струнного квартету, дві сюїти, концерти для різних музичних інструментів, духовні твори й приблизно 100 обробок народних пісень.

Помер франківський композитор 2 квітня 2018 року.

Ідея створити марку до сторіччя Фіцаловича виникла у Юрія Гребенюка – викладача музичної школи ім. В. Барвінського та інституту мистецтв Прикарпатського університету.

“Я особисто знав Івана Фіцаловича, працював з ним. Тому я не міг не відгукнутися, і не присвятити час для цієї ідеї. Цю марку та конверт зробили за особливим замовленням, тому придбати їх у відкритому доступі неможливо”, – зазначає Гребенюк.

На конверті зображена франківська філармонія, слова Фіцаловича: “Уклоняюсь піснею Вкраїні”, ноти однієї із композицій автора, герб Станіславова, сучасний герб Франківська та, власне, портрет композитора. На самій марці – портрет Івана Фіцаловича з роками його життя. Також на конверті, поблизу марки, стоїть печатка, яка розповідає кому присвячений цей витвір. 

“Вона випускається дуже обмеженим тиражем. Хочеться започаткувати таку традицію створення марок, щоб вона не була пересічною. Я впевнений, що в такому форматі пам’ять про пана Івана ще довго зберігатиметься у франківців і навіть поза межами нашої країни”, – каже Гребенюк.

Впродовж всієї події, у живому виконанні звучали твори прикарпатського композитора. Юрій Гребенюк каже, пам’ять про таких людей, як Іван Фіцалович, треба шанувати:

“Хто не пам’ятає і не шанує свого минулого, той має малі шанси на майбутнє. Я закликаю всю молодь берегти свої родинні скарби: відчуття, спогади, предмети, фотографії… І нести пам’ять про своїх родичів крізь віки”, – додає чоловік.

Донька композитора Наталія Фіцалович розповіла, що її тато дуже любив колекціонувати марки, тому створення іменної до його сторіччя – надзвичайно символічне:

Тато надзвичайно любив марки та збирав їх. Навіть коли приходили з-за кордону якісь листи, то він тихенько відклеював з них марки над парою чайника. Тому я дуже щаслива, що пам’ять про нього тепер закарбували ще й в речах, які він так любив”, – зазначає Наталія.