У Франківську показали, як відтворюють унікальні кам’яні вишиванки Нової Каховки (ФОТО)

Автор: Турій Роман

20 Вер, 2022 14:53

Поділитись публікацією
У Франківську показали, як відтворюють унікальні кам’яні вишиванки Нової Каховки (ФОТО)

В Івано-Франківську представили мандрівну виставку про окуповане мистецтво Півдня України.

20 вересня в «Промприлад. Реновація» відкрили виставку «Окупована спадщина: кам’яні вишиванки Нової Каховки» про унікальні монументальні роботи авторства художника – бойчукіста Григорія Довженка та архітектурну спадщину Нової Каховки, інформує «Галка».

Наймолодше українське історичне місто, пам’ятка архітектури та містобудування, мало святкувати своє 70-ліття 28 лютого, проте від 24 лютого 2022 року перебуває під тотальною російською окупацією.

Єлизавета Євсеєва, архітекторка, дослідниця, співавторка науково-просвітницьких проєктів НКТОКС розповіла, що фундаментом для робіт був спеціальний розчин, який розробив Григорій Довженко.

«Кам’яні вишиванки особливі, адже Довженко вивчав орнаменти вишиванок на одязі, у храмах і не тільки. Він прагнув показати їх у монументальному мистецтві, розробив спеціальний розчин. У 50-х роках він мав свій розквіт, коли працював у Новій Каховці, а згодом радянська влада віднесла його до «непотрібного мистецтва», тому він не міг продовжити свою працю. Інша мета акції розповісти про культурну та мистецьку спадщину, яка знаходиться на півдні України та ніяк не пов’язана з радянщиною», – говорить Євсеєва.

Зараз будинки з цими вишиванками не пошкоджені, адже ЗСУ б’ють прицільно по окупантах. Митці сподіваються, що український контрнаступ пройде успішно та не пошкодить твори мистецтва.

На відкритті виставки студенти-реставратори Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. Івана Труша під керівництвом викладачки-реставраторки Ольги Мамчур відтворювали елементи кам’яних вишиванок за унікальною технологією самого автора.

«Ми хочемо показати, що наше мистецтво потрібно берегти, не віддавати її ворогу. Суміш Довженко виробляв з цементу, піску та гашеного вапна. Техніка є довговічною, адже походить з давніх-давен. Матеріал є стійким до зовнішніх факторів», – говорить Мамчур.

Проводити реставрації непросто, адже потрібно враховувати погодні умови, а ще це зазвичай висотні роботи.

В Івано-Франківську виставка триватиме до 30 вересня, а 1 жовтня помандрує у Чернівці. А далі – є великий запит на виставку від країн Європи.