У Франківську показали унікальні відеокадри космацької церкви, в якій творив Параджанов (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Застава Максим

15 Лют, 2022 13:34

Поділитись публікацією
У Франківську показали унікальні відеокадри космацької церкви, в якій творив Параджанов (ФОТО, ВІДЕО)

В Івано-Франківську презентували унікальні кадри церкви Святої Параскеви 1720 року, яка знаходилася в Космачі, яку Сергій Параджанов відтворив у культовому фільмі «Тіні забутих предків».

Читайте також: Нову автостанцію планують збудувати в Калуші

Церква ще мала назву «Довбушева» (або «Довбушівська») через легенду про те, що гроші на спорудження дав Олекса Довбуш, а згідно з іншою легендою, він також брав участь у будівництві. Ця церква збудована без жодного цвяха й укрита вона була гонтою – у цьому її вартість. У 1982 році «довбушівську» церкву спалили, інформує «Галка».

Науковці Університету Короля Данила спільно з проєктом «Врятуймо скарби разом!» презентують унікальні відеокадри з особистого архіву відомого краєзнавця і науковця, викладача УКД Зеновія Соколовського. Щобільше, незадовго до знищення святині Зеновій Соколовський зробив архітектурні обміри цієї пам’ятки та проєкт, за яким її можна відновити, за що і позбувся роботи та опинився під слідством КДБ.

«Цьому відео близько 50 років. Коли ми робили кадри, то до нас заступник голови райвиконкому, який почав казати, що нікому не потрібні ці церкви, що їх скоро знесуть і на їх місці побудують будинки культури та піонерські табори. Нам вдалося сфотографував церкву зі всіх стороні. Ця церква найбільш характерна для гуцульського стилю, відповідає своєю формою. Вона була збудована без цвяхів, адже колись це була розкіш», – говорить Соколовський.

Реставрацією відео займався проєкт «Врятуймо скарби разом!». Реставратор вищої категорії Валерій Твердохліб розповів, цей матеріал унікальний і дуже пощастило, що його колись не знищили.

«Знайти цей матеріал для нас було встати відкриттям. До того ж відео буде використано для наступних досліджень. На деяких кадрах можна побачити унікальні ікони, які ми сподіваємося знайти у приватних колекціях чи музеях. Також на одній з ікон «Тайна вечеря» 1773 року є апостол, котрий дуже подібний на Параджанова. Для нас це містична історія, як якесь пророцтво», – говорить Твердохліб.

Він додає, що коли Параджанов забрав іконостас з церкви до кіностудії ім. О. Довженка в Києві – цим самим він його врятував.

Зараз на місці цієї церкви знаходиться цвинтар.