У Франківську презентували книгу про Лева Бачинського (ФОТО)

Автор: Турій Роман

01 Jul, 2019 15:18

Поділитись публікацією
У Франківську презентували книгу про Лева Бачинського (ФОТО)

Першого липня в Івано-Франківській міській раді презентували монографію Ганни Паски  «Лев Бачинський: творець соборності України».

У праці висвітили основні віхи життя і діяльності державного діяча і патріота України Лева Бачинського, із дня народження якого у липні 2019 р. виповнюється 147 років, інформує Галка.

«Почавши досліджувати життєвий шлях Лева Бачинського я дізналась, що його родина виїхала закордон. Моєю мрією було – побачити хоч когось із них. А сьогодні вони всі самі з’їхались сюди і знайшли мене»,- каже авторка монографії Ганна Паска.

Ще вона зазначає, що Лев Бачинський радив речі, які є дуже актуальними на сьогодні. Він говорив, що країна може опиратись лише на свої сили, а не чекати допомоги від сусідів. Ця порада, на думку авторки, дуже підходить у часи війни на сході України.

Як український патріот Лев Бачинський до останніх днів зберіг свої переконання, не поступившись після десятиліть боротьби в умовах відсутності національної державності жодним із принципів.

«Чи досліджувався Лев Бачинський раніше? У 90-их роках були невеличкі брошури, а ґрунтовних досліджень не було. Це несправедливо, адже Лев Бачинський захищав інтереси нашого міста в Австрійському парламенті, в період ЗУНР він був комісаром нашого міста. Маємо надію, що родичі Бачинського розкажуть ще багато цікавих фактів з його життя, і це дослідження буде ще повнішим, адже неможливо не бачити його важливості»,- розповідає доцент кафедри історії України та методики викладання історії Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, науковий редактор Андрій Королько.

Видання адресоване українській молоді, студентству, науковцям, краєзнавцям, учителям, жителям краю.

«Мені довелося самому трошки досліджувати Лева Бачинсього, бо захищав магістерську роботу по праву. Тож я сам трохи знаюсь про це. Дуже приємно, що є молоді науковці, які досліджують такі непрості теми і роблять потужні дослідження. І що така поважна родина з’їхались до Івано-Франківська з цілого світу»,- каже міський голова Руслан Марцінків.

«Тільки сьогодні, у 2019 році, маємо дослідження такої відомої та важливої постаті як Левко Бачинський. Що Ганя (авторка) пропустила – то це розділ епістолярію, адже листи Бачинського зі Стефаником, Франком – це дуже важливо. Адже сестра Бачинського була закохана у Стефаника, а він не відповідав їй взаємністю. Дівчина трагічно загинула, і залишила сумний слід на сім‘ї Бачинських, адже Левко писав «Люблю дуже Стефаника, але не пробачу йому смерті сестри». Сьогодні ми можемо сказати, що це перше серйозне повернення Бачинського у Станіславів»,- сказав рецензент видання, доктор історичних наук, завідувач кафедри історії України та методики викладання історії Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ігор Райківський.

«Ми є дуже горді, що пані Ганна взялася за цю працю. Ми тішимося цим виданням. Мама розповідала мені, що “совєти” руйнували могили і перенесли могилу мого діда на Черніївський цвинтар. Пам’ятаю, як вперше приїхала до Серафимців і шукала могилу, сказали люди, що перенесли ту могилу до Франківська. В нашій родині було кредо «Діла говорять голосніше ніж слова». Не треба багато говорити – покажи, що ти можеш зробити для України. Я знаю, що у Франкіську люди інші – вони свідомі, вони націоналісти»,- каже Таїса Ружицька – внучка Лева Бачинського.

На презентації також були присутні Наталія Бачинська, правнучка Лева Бачинського. Kyle та Casey – праправнуки Лева Бачинського. Та внук Лева Бачинського -Левко Бачинский, а також його дружина Галя Бачинська.

«Хочу пізнати Франківськ, аби знати звідки походить родина. Я привіз своїх внуків – аби й їм показати, звідки вони походять, то ж сподіваюсь вони будуть пам’ятати це», – каже внук Лева Бачинського – Левко Бачинський. Т

ДОВІДКА: Лев Бачинський –  (14 липня 1872, село Серафинці, тепер Городенківського району, Івано-Франківська область, Україна — 12 квітня 1930, Відень  — український галицький адвокат, громадсько-політичний діяч. Голова Української радикальної партії (1918–1930), посол до австрійського парламенту (1907–1918) та до Сейму ІІ Речі Посполитої (1928—1930). У період ЗУНР — комісар Станіславського повіту, потім — віце-президент Національної Ради ЗУНР.