Твори переселенців і місцевих: у Франківську презентували арт-проєкт «Бог між нами! Переможемо разом!» (ФОТО)
28 Лип, 2022 15:59
В залах Івано-Франківського краєзнавчого музею 28 липня презентували виставковий арт-проєкт «Бог між нами! Переможемо разом!».
Цей проєкт є частиною нової експозиції проєкту «Врятуймо скарби разом!», та став майданчиком для багатьох учасників в їхніх розповідях на тему участі Бога в нашому воєнному житті.
«2022 рік для нас є новим викликом. Всю попередню експозицію ікон «Врятуймо скарби разом!» в залі сакрального мистецтва ІФКМ, в перші дні війни прийшлось терміново евакуювати. Страшна війна прийшла на нашу землю і розпочала нову важку історію. Історію, яку ми не хотіли приймати, але яку ми відчували всіма фібрами своєї душі. І ми прийняли цей виклик: кращі сини й доньки на фронті захищають нашу країну. Ми вже давно на культурному фронті, для нас нічого не змінилось, культура це зброя, яку ворог смертельно боїться. Нашим завданням завжди було об’єднувати небайдужих людей міста та країни, навколо порятунку мистецьких творів. Зараз ми продовжуємо рух ще глибше, творимо духовні кроки, щоб перемогти в війні. Виставковий проєкт задумувався ще до війни, але війна матеріалізувала його», – розповідають організатори проєкту.
Центральною частиною експозиції є композиція «Коло життя! Святі!» – рухомий круглий подіум, на якому виставлені дерев’яні поліхромні скульптури святих з колекції ІФКМ, які символізують собою прагнення до пошуку Бога, і святості.
Їхня реставрація проводилась в різні роки і проводиться за підтримки багатьох благодійників. До прикладу, одна з представлених пам’яток є, дерев’яна скульптура XIX ст., «Ігнатій Лойола», реставрація якої була здійснена за підтримки відомого українського музиканта Арсена Мірзояна.
Скульптури знаходяться в просторі де на центральній стіні ми бачимо напис «БОГ МІЖ НАМИ!». Напис складений з букв кожна буква висить окремо.
«Цей арт-проект в рамках нашого давнього реставраційного проєкту, започатковувався ще до війни. Концепт у нас давно назрівав, ми хотіли говорити про Бога, про християнське місто, про наші стосунки з Богом. Так сталося, що оскільки Франківськ – місто, яке розвивається, оскільки війна дуже змінила нас всіх, до міста приїжджає багато людей з інших міст – ми хотіли розказати про наші цінності, цінності нашого міста», – каже організатор, художник -реставратор Валерій Твердохліб.
Ті люди, які прийняли участь у цьому проєкті, вони не всі супервіруючі, але ідея Бога стала для всіх дуже актуальна каже Твердохліб.
Експозиція другого залу «Секрети». Приїзд з Ірпеня до Франківська художниці –реставраторки Олени Кіслих-Приходько і вимушена робота в реставраційному відділі музею дали можливість створити ще одну виставкову сторінку. Її внутрішній досвід та рефлексії на тему війни, професійність і багатогранність , як художниці, дозволяє їй говорити про надскладну психологічну і трагічну дилему для багатьох українців.
«Мої роботи це мозаїки та інсталяція у сірому залі. Я родом з Черкащини, зараз мешкаю в Ірпіні. На 7 день повномасштабного вторгнення я евакуювалась до Франківська і мешкала в майстерні. В якийсь момент почали народжуватися ці роботи. Ця інсталяція дуже проста моя рефлексія на ті фото, які я бачила в сусідських чатах: телеграм, вайбер. Сусіди писали під час війни, ті хто не виїхав, просили допомогу евакуюватись, а потім дуже рідко, але з’являлись фото, наприклад поховань у скверах біля нашого будинку. Це був дуже чепурний сквер, такий як у рекламах – зелена трава. Перші поховання – мама з сином. Зараз, коли я повернулась, то бачу, що люди не розбирають ті місця де готували їжу в дворі. Моя інсталяція це про гуманізм, людину, що у вас є гуманістичного. Це буквальна ілюстрація ірпінського двору. Це секрети, які ховає двір», – каже художниця –реставраторка Олена Кіслих-Приходько.
Експозицію тонко доповнюють пастельні роботи відомого українського художника, який жив перед війною в Ворзелі, Сергія Лаушкіна. Його роботи були створені в Франківську, де він тимчасово перебував.
Інсталяція «Крила», харківського художника Нікіти Тітова, яка тонко заходить в простір ультрамаринового залу стає посвятою всім душам які загинули захищаючи Україну. Душі загиблих, як Ангели, несуться до неба в молитві. Експозиція буде доповнена художніми творами на сакрально-містичну тему війни Валерія Твердохліба, більшість робіт буде виставлено вперше.
Четверта зала «ПЕРЕМОЖЕМО РАЗОМ!» –розповідь про проєкт «Врятуймо скарби разом!», це модель волонтерства, як «МОЛИТВА ДІЇ». «Небесна стеля» з фото робіт Юрія Бакая «Образи Світлих» з концептом Яреми Стецика стає єдиним цілим.
В запропонованій авторами виставковій моделі важливим є заклик до місцевої громади духовно єднатись. Як зовнішня, так і внутрішня робота кожного, врятує Україну і дасть можливість вистояти. «Молитва Дії» в умовах війни стає визначальною на шляху до перемоги!
Учасники проекту:
Валерій Твердохліб, Олена Приходько-Кіслих, Нікіта Тітов, Ярема Стецик, Юрій Бакай, Сергій Лаушкін, Олег Дунаєвський, Сергій Полуботько , Соломія Сташків-Олійник та учасники конкурсу «Для Бога я створю найкраще»
Довідково: Авторський фандрейзинговий, реставраційний проєкт художника -реставратора Валерія Твердохліба «Врятуймо скарби разом!» є християнським мистецьким проєктом, який діє в Івано-Франківську з 2009 року.
Багато років ведеться робота з порятунку, консервації та популяризації сакральних творів Галичини. Мистецька ініціатива, яка має свій сталий виставковий простір в Ратуші з 2009 року, є однак сучасна і динамічна, вона постійно змінюється в залежності від вимог часу. Практично кожного року, оновлюючись, стає живою виставковою структурою , яка веде свій діалог, як з жителями міста так і з його гостями.
Співпраця з волонтерами ГО «Громадська ініціатива Галичини» та особистий досвід учасників проєкту. Художники – переселенці з Ірпеня, Харкова, Ворзеля, які після переселення до Франківська, разом з місцевими художниками, волонтерами та активістами стають єдиним цілим для втілення нових творчих ідей.