У Франківську проведуть лекторій “15×4”, аби популяризувати науку серед молоді
17 Чер, 2019 19:05
4 лектори, 15 хвилин на кожен виступ, компетентність у заявленій темі: 20 червня в Івано-Франківську у підземному переході «Ваґабундо» проведуть проект “15×4 “. Галка поспілкувалась із організатором заходу Василем Чорнопиським.
-Що таке 15х4?
-Розпочну із проблеми. Наука, через її сучасну презентацію досить повільно розвивається та погано уявляється пересічним людям. Наприклад, у студентів, немає бажання нею займатись через те, що вона складна, потребує багато часу, а інколи видається нудною. Часто ми не розуміємо її цінності та важливості для росту і прогресу, а зацікавленість може бути першим кроком до того, щоб почати нею займатись більш ґрунтовно та глибоко. Звідси виникає запит на нові, більш гнучкі моделі для промоції науки.
15х4 – це лекторій, який має на меті просувати ідею популяризації науки, а також сприяти швидкому отриманню знань. Це безкоштовні освітні зустрічі, кожна з яких складається із чотирьох науково-популярних лекцій тривалістю 15 хвилин кожна. Проект націлений, в першу чергу, на молодь, яка має бажання докопуватись до істини, першоджерел і хоче розповідати про це.
Лектором 15х4 може стати будь-хто, ми не дивимось на дипломи, сертифікати чи показники індексу Хірша, головним є компетентність у заявленій темі та бажанні поділитися інформацією. По суті, це один із методів неформальної освіти.
-Як проект виник? В яких країнах поширений?
-Це український проект, який створили харків’яни і який вже давно має статус міжнародного. На даний момент бранч-офіси є в Україні, Німеччині, Італії, Росії та Вірменії. Зазвичай це конкретні міста в яких небайдужі до науки громадські активісти, волонтери організовують такі лекторії. Сталим є тільки формат чотирьох лекторів, кожен з яких має 15 хвилин, принципи некомерційності та релевантності до науки. Все інше, як от теми лекцій, мова заходу і так далі на вибір конкретного бранчу. До слова, всі лекції обов’язково записуються на відео та завантажуються на ютуб-канал проекту(https://www.youtube.com/channel/UCMAr-94KkdtiSqHoRJCPK1Q).
-Чи популярний проект в Україні, в яких містах?
-У нас, в Україні, ми маємо найбільше бранчів в порівнянні з іншими країнами. Зокрема, на регулярній основі проводяться лекторії у Харкові, Дніпрі, Одесі, Тернополі, Львові, Чернівцях, Івано-Франківську. Перелік постійно зростає, оскільки доєднатись до нашої спільноти дуже легко, написавши будь-якому волонтеру, який вже з нами та погодившись із принципами та філософією 15х4. Потім ви отримаєте повну інформацію про механізм проведення, якщо ви з таким ще не стикались, та можете починати реалізацію. Можливо, навіть зараз десь відкривається новий осередок.
-Як започаткували 15х4 у Івано-Франківську, яка історія виникнення?
-Все почалось минулої весни, коли мій колега Ігор Юрчишин розповів мені про таку ініціативу і про можливість її реалізації у нашому місті. Кілька місяців ми думали над варіантами першого проведення. Вирішили організувати у вересні – так і сталось. До слова, ми були вражені, що цією новою ініціативою зацікавилось та відвідало чимало мешканців міста. Для кожного нового лекторію ми постійно змінюємо місце проведення та обираємо все більші простори, але незмінним залишається повний зал слухачів. За весь час проведення ми знайшли досить багато партнерських організації, однак ключовими для цього проекту є ГО «Інститут неформальної освіти», яку я представляю та ГО «Академія новітніх технологій», яку представляє Ігор Юрчишин.
-Хто буде спікерами цього разу та коли лекторій відбудеться?
-Цього разу ми проводимо лекторій 20 червня, у підземному переході «Ваґабундо», вулиця
П. Орлика, 7. Початок лекторію о 17:00.
Теми лекцій: 15 хвилин про фактчекінг (Вадим Войтик), 15 хвилин про каву (Тарас Войтків), 15 хвилин про інфографіку (Марк Сосуля) та 15 хвилин про створення ідей (Всеволод Борисов). Вхід вільний.
Сторінка події на Fb:
https://www.facebook.com/events/428612734363621/
Посилання на реєстраційну форму:
-А що ще такого унікального є в цьому проекті?
-Звісно, є ще декілька речей, якими ми гордимось. По перше, це особливість формату. Ми вважаємо, що за 15 хвилин можна цілком розкрити якусь ідею або пояснити технологію. На щастя, у 15х4 не потрібно годинами слухати інформацію, яка доступна вже і так в інтернеті, у нас лектори стисло відтворюють конструктив, який точно має практичну цінність. Тут, я думаю, наш формат виграє в порівнянні з класичними півторагодинними університетськими лекціями, адже час, в даний момент, має велику цінність для кожного, а ми його економимо, не втрачаючи при цьому змістовної інформації. В перерві між лекціями ми завжди організовуємо кава-паузу, під час якої учасники можуть неформально поспілкуватись із лекторами та задати питання, на які ще не мають відповіді. І останнє, але не менш важливе – це відкритість. Ми щиро вітаємо волонтерів, які готові долучитись до проекту в нашому місті чи в якомусь іншому. Те ж стосується із лекторів, будь-хто може з нами зв’язатись чи під час лекторію чи онлайн в соціальних мережах та, запропонувавши тему, стати лектором. Все просто – варто тільки захотіти.