У Франківську розповіли про розвиток «копаного м’яча» на Галичині

Автор: Турій Роман

26 Лют, 2017 16:40

Поділитись публікацією
У Франківську розповіли про розвиток «копаного м’яча» на Галичині

25 лютого, в «Urban Space 100» презентували першу книгу про історію українського футболу – «Копаний м’яч. Коротка iсторiя украïнського футболу в Галичинi 1909–1944».

Читайте також: Іванофранківець у складі української команди став чемпіоном світу з веслування (ВІДЕО)

Зустріч відбулася за участі автора книги Дениса Мандзюка. Модерував вечір Тарас Зень. Як зізнався автор, робота була непростою. Спершу шукали фото по бібліотеках і архівах, але там нічого не було. Далі – працювали у полі. Дуже допоміг “Фейсбук”. За словами Мандзюка, як тільки він розмістив оголошення, то люди активно почали надсилати інформацію. Правда, Станіславів прокидався достатньо довго, пише ГК.

«Копаний м’яч. Коротка iсторiя украïнського футболу в Галичинi 1909–1944» – це не просто документально зафіксована історія матчів, а й розповідь про популярних у міжвоєнні роки футболістів, а також – тодішні футбольні інтриги.

Денис Мандзюк вперше спробував дослідити історію українського футболу на початку ХХ ст., коли наша спортивна термінологія тільки починала з’являтися, баскетбол називали «кошиківкою», «гаківкою» — хокей, а футбол став «копаним м’ячем»… Книга написана на основі газетних публікацій і архівних документів тих часів, пересипана колоритними цитатами очевидців і автентичними фотографіями, більшість з яких публікуються вперше.

«Українці тоді не мали власної держави, потрібно було боронити свою ідентичність, – розповідає Денис Мандзюк. – Футбол став одним із найдієвіших засобів для цього. Аби довести зверхність над опонентами, не треба було вдаватися до дипломатичних інтриг чи силою демонструвати свою непокірність. Достатньо було знайти 11 спритних чоловіків, одягнути їх в однакові сорочки та випустити на поле. Воно ж, як відомо, рівне, а м’яч — круглий. Перемоги над польськими і єврейськими командами піднімали дух українців. Товариські зустрічі проти «закордонних» гостей з Ужгорода чи Чернівців ставали справжнім національним святом. Футболістів вважали героями або зрадниками — залежно від результату. Недарма ж спортивні турніри тоді називали «мистецтвами», а їхніх переможців — «митцями».

старий футбол

Довідка

Денис Мандзюк – журналіст, блогер, фотограф, стендап-комік. Народився у Луцьку. Закінчив факультет журналістики Львівського університету ім. Івана Франка. Мешкає у Львові. Редактор відділу «Історія і мова» у журналі «Країна» та «Газеті по-українськи». Капітан команди КВН «Бомба» (Млинів). Восени 2014 року представив збірник своїх публікацій «Країна Галичина». Матеріали для книги «Копаний м’яч» готував понад шість років. У найближчих планах — дослідження вар’ятів і самогубців старого Львова, історичний роман, мандрівка територією колишньої Австро-Угорської імперії.

Теги: