У Франківську розповіли про важливість донорства кісткового мозку: до 35 років – це безкоштовно (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

27 Лис, 2024 12:41

Поділитись публікацією
У Франківську розповіли про важливість донорства кісткового мозку: до 35 років – це безкоштовно (ФОТО)

27 листопада в Івано-Франківській обласній дитячій лікарні говорили про важливість донорства кісткового мозку. Фахівці Українського реєстру донорів кісткового мозку розповіли студентам, як стати донором та що для цього потрібно.

Про це пише Галка з обласної дитячої лікарні.

“Це більше, ніж медична процедура. Це про емпатію та людяність”, – наголошує директор Інституту післядипломної освіти ІФНМУ Любомир Пелехан.

Він підкреслює глибокий гуманістичний сенс донорства, яке виходить далеко за межі звичайної медичної маніпуляції.

Директор Українського реєстру донорів кісткового мозку Роман Куць, детально розповів про масштаби проблеми та потенціал донорства:

“Станом на сьогодні в Україні зареєстровано близько 14 000 потенційних донорів. Для порівняння, у Німеччині – кожен десятий житель готовий стати донором. З 2020 року в Україні провели близько 200 неродинних трансплантацій, з яких лише 10 – від українських донорів”.

Онкогематологиня обласної дитячої лікарні Зоряна Вовк підкреслила важливість залучення молоді до донорства:

“Потенційні донори — це люди віком від 18 до 35 років. Саме вони повинні знати про цю можливість допомогти. Ми зібралися, щоб розповісти молоді про те, як працює реєстр, адже зараз дуже багато міфів та нерозуміння щодо процесу донорства”.

Фахівці зазначають, що для осіб до 35 років реєстрація та обстеження безплатні. Після 35 років вартість процедури варіюється від 1,5 тисячі у державних та до 30 тисяч гривень у приватних клініках.

Щоб стати донором, потрібно здійснити чотири кроки:

  • Зареєструйтесь онлайн. Заповніть форму-заявку, щоб отримати тестовий набір донора. Його вам відправлять поштою.
  • Зробіть тест. Скористайтесь тест-набором — потріть паличками за щоками, і відправте їх в конверті назад до фахівців.
  • Чекайте на збіг. Процес пошуку збігів складний, тож це можуть бути місяці або навіть кілька років, допоки з вами зв’яжуться щодо донорства.
  • Коли ваші клітини співпадуть з клітинами хворого, ви, без перебільшення, отримаєте шанс врятувати людині життя.

Під час заходу були присутні пацієнти, які пройшли трансплантацію. Максим, який отримав аутоімунну пересадку, поділився своїм досвідом:

“Після проходження хімієтерапії, я був на стадії, де вже без пересадки не можна було вилікуватися ніяк. Я поїхав до Києва, у Феофанію, там мені провели аутоімунну пересадку кісткового мозку. На другий день після трансплантації мені було погано, і я відновлювався місяць, чи навіть більше. От влітку був рік після моєї операції, я почуваюся чудово”.

Олександр отримав трансплантацію від рідного брата у 2017 році, він також поділився своєю історією:

“У мене був мієлодиспластичний синдром, не вироблявся ні гемоглобін, ні тромбоцити, ні лейкоцити. Це лікується тільки пересадкою кісткового мозку. Спочатку лікарі перевірили, чи підходять у донори мої мама та тато, потім – брата. Він підійшов мені на 100% – це рідкість. Сам процес трансплантації проходить швидко і безболісно. Мені вводили речовину хвилин 10. Після пересадки, десь до 15 днів, новий кістковий мозок уже сам почав виробляти всі необхідні речовини”.

Гендиректор обласної дитячої лікарні Тарас Мельник висловив серйозне занепокоєння станом онкологічних захворювань:

“На жаль, дитяча онкологія зараз зростає. Усі ці хвороби помолоділи. Наше завдання – забезпечити найсучасніші методи лікування, щоб пацієнти могли отримати допомогу, не виїжджаючи за межі України”.

Наразі трансплантації від неродинних донорів проводять три заклади в Україні: два у Києві та один у Черкасах. Проте у найближчому майбутньому планується розширення мережі, і Прикарпаття може долучитися до цього процесу.

За словами організаторів, лише за кілька місяців на Прикарпатті четверо діток потребували трансплантації кісткового мозку. Переважно такі операції необхідні дорослим пацієнтам, оскільки вони гірше переносять традиційне лікування, як хіміє- чи променеву терапію.

Читайте також: “Вільна країна — вільні студенти”: у Франківську студенти-медики протестували проти змін моделі інтернатури (ФОТО)