У Франківську захисники зеленої зони та прихильники забудови біля озера шукали компроміс: як це було (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

28 Сер, 2024 09:40

Поділитись публікацією
У Франківську захисники зеленої зони та прихильники забудови біля озера шукали компроміс: як це було (ФОТО)

27 серпня у Франківську, поблизу озера й зони, яку місто хоче віддати під інвестиційний конкурс під виглядом побудови реабілітаційного центру, пройшла зустріч містян, які виступили проти забудови.

Про це пише Галка з місця події.

27 серпня поблизу міського озера у Івано-Франківську пройшла зустріч містян, які виступають проти забудови зеленої зони. На неї також завітали й представники прихильників її забудови реабілітаційним центром, тож зустріч проходила у дещо напруженій атмосфері.

Один із ініціаторів зустрічі ветеран Сергій Янчук зазначив, що мета цього зібрання – дійти до компромісу, який сподобається обом сторонам:

“На жаль, я вимушений займатися тим, чим не хотів – відстоювати інтереси громади там, де і так повинно бути все спокійно. Наше завдання тут – дійти до якоїсь компромісної точки для загального порозуміння, бо ми всі єдині”, – розповів ветеран.

Чоловік каже, що обурився пропозицією віддати під інвестиційний конкурс під виглядом побудови реабілітаційного центру цю ділянку поблизу озера, бо це чи не остання зелена зона в центрі міста.

Я проти будь-якої комерційної забудови цієї ділянки. Я хочу, щоб мої діти, внуки, правнуки мали тут ділянку для відпочинку та дозвілля, яка б називалася “Парк ветеранів України”, – каже Сергій.

Чоловік також зазначив, що він “за” будівництво реабілітаційних центрів, яких зараз треба дуже багато. Але, каже, при цьому громада не повинна жертвувати зеленими зонами, яких у місті не так багато.

На зустріч громада запрошувала також мера міста, представників міської влади, представників кількох забудівників та іншу сторону конфлікту – містян, які “за” реабілітаційний центр. Проте запрошення не проігнорували лише прихильники забудови, яких представив ветеран війни Микола Бітюк та два депутати фракції “Європейська солідарність”: Олексій Петечел та Степан Руднянин.

Петечел зазначив, що на сесії міської ради другого серпня, де обговорювали проєкт рішення будівництва реабілітаційного центру, він пропонував відкласти розгляд даного питання і зустрітися для обговорення з усіма зацікавленими особами. Проте тоді його пропозицію відхилили.

Депутат спробував висунути для розгляду прихильникам будівництва інші території для реабілітаційного центру.

“Багато лунало пропозицій пов’язані з центральною міською лікарнею, яка межує з територією міського озера. Є ще одна пропозиція: позаду приватного перинатального центру, який теж тут поблизу озера вже збудований. Там земельна ділянка 43 сотки, яка зараз знаходиться в постійному користуванні парку”, – пропонував Петечел.

Проте прихильники забудови відрікалися від всіх пропозицій та зазначили, що “Цей проєкт тільки на цій ділянці буде гарним”.

Тож голова фракції «Європейська Солідарність» Петечел зазначив, що їх позиція – “за” реабілітаційний центр. Але треба багато обговорювати і узгоджувати в якому форматі, в якому місці і якої площі він має бути.

“Нас збурив не реабілітаційний центр, а те, що не було ніякого обговорення і не було донесено до кінця правильність цього проєкту”, – зазначив депутат Руднянин.

Зустріч відвідала й представниця громадської організації “Vision Zero” Катерина Лозовенко. У жінки виник ряд питань до представника прихильників забудови реабілітаційним центром:

“На вашій зустрічі 23 серпня ви гарантували, що тут точно не з’явиться багатоповерхова забудова. Таке питання стосується меморандуму та тристоронньої співпраці між громадою, владою і забудовником. Меморандум немає юридичної сили у суді. Якщо забудовник почне будувати багатоповерхову забудову, то що ми зробимо, як громада?”, – запитала жінка у сторони конфлікту, яка прийшла на зустріч для дискусії.

Микола Бітюк, який представляв прихильників забудови зазначив, що у такій ситуації вони будуть виходити на мітинги, проте присутні обурилися такій відповіді та закритикували військового.

Наступне питання жінки стосувалося проєкту реабілітаційного центру, а саме технічно-економічного обґрунтування й оцінок ризиків при його розробці.

“Озеро огинається дамбою, яка стримує воду. Будь-які втручання туди, це абсолютно дороговартісні, складні і небезпечні роботи. Треба усвідомлювати, що таке будівництво тягне багато ризиків для міста. Тож чи робили ви при створенні проєкту будівництва оцінки ризиків?”, – завершила Катерина.

Проте й на це питання у Миколи чіткої відповіді не знайшлося, на що присутні створили галас.

Архітекторка Ірина Чолій виступила наприкінці зустрічі і зазначила, що ця зелена зона, на її думку, повинна бути недоторканою:

“Її треба покосити і облагородити все. Це є парк ветеранів України, тут не може бути ніяких компромісів. Відпочинок і рекреація – це те, без чого місто не буде комфортне, ми не зможемо з вами дихати”.

Тому 31 серпня у зоні, яку місто хоче віддати під інвестиційний конкурс під виглядом побудови реабілітаційного центру, проведуть толоку.

“Ми зберемося тут з восьмої ранку до 12. Будемо косити, прибирати, відпочивати і гарно проводити час на природі”, – завершила Ірина.

Висновок: зустріч пройшла у напруженій атмосфері. Захисники зеленої зони обґрунтовано відстояли свою позицію, проте не йшли на діалог із опонентами. Ніяких компромісів знайдено не було.

Як писала “Галка”, 11 серпня в Івано-Франківську містяни зустрілися біля міського озера щодо забудови у зеленій зоні. Основна вимога: залишити ділянку недоторканною і надалі облаштувати тут парк.

Наприкінці 2018 року в Івано-Франківську між орендарем землі “Гаразд Україна” й депутатами, та активісти ВО “Свобода розгорівся скандал через вказану ділянку. Фірма планувала побудувати поблизу міського озера розважально-відпочинковий комплекс. Натомість, у міській раді заявили, що дозвільних документів у будівельної компанії немає й громада не віддасть землю під забудову.

Тоді міська влада поспіхом встановила капличку, хрести й дитячий майданчик. Також певний час там тривав цілодобовий прийом громадян.

25 лютого 2020 року на засіданні міської ради повідомили, що стару угоду про оренду буде розірвано. Натомість укладуть нову: 2,8244 га землі терміном на 12 років відійде “гараздам”, а 1,1766 га опікуватиметься місто. На останній ділянці планували створити парк, який утримуватиме комунальне підприємство “Центр розвитку міста та рекреації”. Обіцянку мер не виконав.

2 серпня 2024 франківська міськрада зробила черговий крок до остаточної забудови озера: проголосували за оголошення інвестиційного конкурсу на будівництво реабілітаційного центру в межах вул. Гурика та центрального міського озера.

8 серпня Марцінків заявив, що забудувати зелену зону біля озера просили ЦМКЛ та “громадські організації учасників бойових дій”, проте не уточнив назву цих ветеранських організацій.

12 серпня Волгін детально розповів, що, на його думку, не так з проєктом реабілітаційного центру поблизу міського озера.

23 серпня поблизу озера прихильники забудови зеленої зони реабілітаційним центром і не тільки публічно стали на захист своєї ідеї.

Читайте також: Чи можливий компроміс?: ініціатори інвестиційного конкурсу про ситуацію із можливою забудовою озера (ФОТО)