У Калуша була своя фортеця? Студентка дослідила це й запропонувала ідеї її відновлення (ПРОЄКТ)
21 Кві, 2025 14:16

Магістрантка ІФНТУНГ Вікторія Бербець провела архітектурне дослідження, присвячене Калуській фортеці XVI–XVII століть. Вона відновила втрачену історичну інформацію про укріплення міста. А також запропонувала концепцію регенерації старої частини міста, що включає трасування фортифікацій, музеїфікацію та використання AR-технологій.
Про це інформує “Галка” з посиланням на міського голову Калуша Андрія Найду.
Проєкт має назву “Калуська фортеця XVI–XVII ст.” і є магістерською роботою студентки спеціальності “Архітектура”. Вікторія проаналізувала історичні джерела, карти, люстрації, провела натурні обстеження. У дослідженні йдеться про оборонні споруди, що формували вигляд міста в XVI столітті: дерев’яні вежі, вали, частокіл, замок. Від цієї системи в місті збереглись лише окремі фрагменти земляних укріплень і планувальна структура середмістя.
На основі зібраної інформації дослідниця розробила детальний план оновлення центру Калуша. У ньому – ознакування історичних місць, створення пішохідних маршрутів, реставрація фасадів та громадських просторів. Окрему увагу вона приділила площі Ринок і території колишнього замку. Її ідеї передбачають м’яку інтеграцію нових функцій без шкоди для історичного середовища.
Робота над дослідженням тривала півтора року. Але зацікавлення темою у Вікторії виникло ще раніше – її бакалаврський проєкт був присвячений ознакуванню площі Ринок.
“Дуже мало навіть місцевих жителів знають, що в Калуші колись існувала фортифікаційна система. Зараз середмістя – це ідентифікатор історичного міста, його самобутність, що зумовлює важливість його охорони. Це дослідження дозволить зупинити подальше знищення історичного середмістя та пам’яток архітектури шляхом запровадження комплексних заходів щодо захисту та збереження архітектурно-містобудівної спадщини та створення програм розвитку історичного Калуша”, – зазначає Вікторія.
Робота Вікторії Бербець вже отримала кілька престижних нагород у фахових конкурсах, зокрема дипломи з відзнакою від Національної спілки архітекторів України, Всеукраїнський конкурс дипломних робіт, Національний комітет ІКОМОС, Асоціація охорони культурної спадщини та КНУБА.